Kabát ČESKÁ REPUBLIKA

České Slavíky opět brali reprezentanti z Eurovize

Česká republikaV Hudebním divadle Karlín se dnes večer předávaly tradiční hudební ceny popularity Český slavík. Během slavnostního galavečera byli znovu oceněni interpreti, kteří Česko reprezentovali na soutěži Eurovision Song Contest.

V kategorii skupin již pojedenácté zvítězili naši historicky první reprezentanti. Kapela Kabát nadále potvrzuje dominantní postavení na české rockové scéně. Na druhém místě skončila kontroverzní skupina Ortel, která více než hudbou oslovila své fanoušky protiislámskými postoji, bronz hlasující přisoudili projektu Chinaski. Gipsy.cz, kteří naši zemi zastupovali na Eurovizi 2009, získali 46. místo.

Desítky let probíhá bez větších zvratů vyhlášení kategorie zpěváků. V ní si svého jednačtyřicátého Slavíka vysloužil Karel Gott, který se úspěšně vypořádal s rakovinou mízních uzlin. Rakouský reprezentant z ročníku 1968 ovšem na dnešní předávání cen nedorazil. Druhý skončil Tomáš Ortel z již zmíněné provokativní kapely Ortel, třetí místo patří Michalu Davidovi. Náš loňský zástupce z Vídně Václav Noid Bárta je jedenáctý.

Kategorii zpěvaček podevatenácté ovládla Lucie Bílá. Na medailových pozicích dále skončily Lucie Vondráčková Ewa Farná. Loňská česká zástupkyně Marta Jandová se probojovala mezi nominovanou šestici nejlepších zpěvaček. Celkově skončila pátá. V první desítce nalezneme i letošní reprezentantku Česka Gabrielu Gunčíkovou, kterou veřejnost vyhlasovala na osmou příčku. Soutěžící z Eurovision Song Contest 2008 Tereza Kerndlová je na 24. pozici.

V anketě Slavíci bez hranic se podporují interpreti ze Slovenska. Tuto kategorii opět vyhrála formace No Name. Třetí místo náleží kapele Elán, která bojovala za Slovensko v kvalifikačním kole Eurovision Song Contest 1993. Reprezentantka z roku 2010 Kristina je sedmá, Tublatanka z ročníku 1994 získala osmou pozici a zatím poslední slovenský zástupce Miroslav Šmajda alias Max Jason Mai skončil na 28. příčce.

Kompletní výsledky ankety Český slavík Mattoni naleznete zde.

3 komentářů ke článku “České Slavíky opět brali reprezentanti z Eurovize

1. Joe Black

Monika si drží stálou čtvrtou příčku, na české scéně je dlouho a je oblíbená, to je naprosto v pořádku. U Slavíka obecně je chyba to, že je to v podstatě dlouhodobá soutěž a proto se tam nováčci dostávají hůře a pomaleji. Ale určité trendy tam vidět jsou. Například švédský zpěvák Joakim Brodén se také hrabe nahoru protože česká fanouškovská základna Sabattonu je tu velká a svědčí o tom i jeho posun každý rok (2014 139.místo -> 2015 22.místo -> 2016 5.místo). Co se Eurovize týče, tak si myslím, že díky ní Gábina poskočila na onu osmou příčku, jinak by tam nebyla. Psalo se o ní a to jí zviditelnilo. Stejným efektem loni vyskočila Marta a účastí v Tvojí tváři si to pojistila a proto si vyměnily s Anetou Langerovou pozice (5. a 7. místo) oproti loňskému roku. Stejný efekt se projevil i u Noida, který byl loni výš (snad díky Eurovizi), ale letos zase trošku spadl… Ale fanoušci nováčků nemusí až tak smutnit. Lenny se vyšplhala až na 10.místo, což je v kategorii zpěvaček hodně hezké (posun o 8 míst nahoru). Myslím si, že každým rokem půjde výš. Přeci jen Annu K. drží její fanouškovská základna a pomohlo Stardance, Zagorové pro změnu nové CD a významné jubileum. … Toliko trošku mojí analýzy…