Indi Stivín ČESKO

Českým zástupcem na Eurovision Young Musicians je Indi Stivín


Česká republika

Ani letos nebude chybět český zástupce na mezinárodní soutěži mladých hudebníků do devatenácti let. Pod taktovkou EBU se letos podevatenácté uskuteční projekt Eurovision Young Musicians, kterého se zúčastní celkem osmnáct zemí. Česko bude reprezentovat kontrabasista Indi Stivín.

Soutěž Eurovision Young Musicians se pořádá již od roku 1982 každý sudý rok. Letošní devatenáctý ročník se uskuteční v koncertní hale Usher Hall ve skotském Edinburgu. Soutěže mladých hudebníků se mohou zúčastnit všichni vysílatelé EBU a pro samotné muzikanty poté platí pravidlo maximálního věku 19 let.

Letošního ročníku se zúčastní celkem osmnáct států včetně České republiky. Debut si na soutěži odbude Albánie. Pokud se podíváme na statistiky, tak nejúspěšnější zemí této soutěže je Rakousko, které již dokázalo zvítězit celkem pětkrát. V loňském roce vyhrál saxofonista Łukasz Dyczko z Polska a na druhém místě skončil český pianista Robert Bílý, který zaznamenal doposud nejlepší výsledek naší země na soutěži (více informací zde). Slovensko se na EYM objevilo pouze v roce 1998, Česko letos vyšle už svého sedmého reprezentanta.

Soutěž bude po mnoha letech rozdělena na kvalifikační kola. 18. a 19. srpna se uskuteční semifinálové večery, během kterých porota zvolí šest finalistů. Závěrečný přenos je na programu 23. srpna. Každý účastník zahraje za doprovodu symfonického orchestru BBC jednu skladbu v maximální délce šesti minut. O celkovém vítězi bude opět rozhodovat odborná jury.

Česko bude zastupovat kontrabasista Indi Stivín. Narodil se v roce 2001 v Praze a je pokračovatelem slavného hudebního rodu. Jako sólista debutoval ve dvanácti letech, v patnácti se stal nejmladším kontrabasistou, který kdy obdržel ocenění Laureát Mezinárodní interpretační soutěže Markneukirchen v Německu. Kromě mnoha dalších cen se může pochlubit i vystupováním na Pražském jaru a také vlastní tvorbou. Indi je autorem třívětého kontrabasového koncertu „Bohemia“.

Další informace jsou k dispozici na oficiálním webu soutěže zde.

Jeden komentář ke článku “Českým zástupcem na Eurovision Young Musicians je Indi Stivín

  1. Anonymní

    Pokud nebude mezi šesti ve finále, tak kdo se pak na to bude na ČT art koukat? Nemyslím si, že by se toho měla ČR účastnit.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>