RTK KOSOVO

EBU má s Kosovem stále problém


KosovoKosovo se svého debutu nedočká ani v příštím roce, ačkoliv by o to země stála. EBU totiž stále hledá nové způsoby, jak účast tohoto státu odmítat. Rozpovídal se o tom generální ředitel televize RTK v rozhovoru pro ESCtoday.com.

Kosovo je stát, jehož nezávislost neuznávají všechny země. Stejně tak televize RTK stále není členem EBU. Naději na účast na Eurovision Song Contest ovšem má. První vlaštovkou bylo vyslání reprezentanta na soutěž Eurovision Young Dancers 2011.

Generální ředitel RTK Mentor Shala v rozhovoru pro ESCtoday.com potvrdil vyjednávání mezi vysílatelem a EBU. V loňském roce Referenční skupina televizi informovala, že se do soutěže bude moci zapojit v momentě, kdy ji bude pořádat země, která nezávislost Kosova uznává. Letošní hostitel, kterým byla Ukrajina, tuto podmínku nesplňoval.

Po vítězství Portugalska se ovšem RTK začala na svůj debut připravovat a dokonce se zúčastnila několika jednání s EBU. Portugalsko kosovskou nezávislost uznává, nicméně Referenční skupina přišla na konci léta s novou podmínkou. Kosovo se nemůže Eurovize zúčastnit, protože není členem OSN.

Kosovo má nyní v OSN status částečně uznaného nečlenského státu jako součást Srbska. EBU nově požaduje plné členství. RTK ovšem namítá, že i přes tento handicap je země členem všech federací jako FIFA, UEFA, FIBA nebo Mezinárodní olympijský výbor. Vysílatel připomíná slova EBU, podle které je Eurovize apolitickou soutěží. RTK se chce zúčastnit hudebního festivalu a je překvapená tím, že se v tomto případě setkává s tak silnou politickou byrokracií, kterou by očekávala spíše u sportovních organizací. Svého cíle se ovšem nehodlá vzdát.

Jak to s Kosovem dopadne, ukáže až čas. Aktuálně víme pouze to, že se kosovského reprezentanta na Eurovision Song Contest dočkáme nejdříve v roce 2019.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>