Eurovision Song Contest 2001


Pro dánského vysílatele byl velkým problém vybrat vhodné místo pro pořádání 46. ročníku Eurovize. Po dlouhém vyjednávání se podařilo soutěž situovat na fotbalový stadión Parken, kterému chyběla jen malá vada na kráse. Hala se nachází pod odkrytým nebem a jelikož otevřený prostor není pro Eurovizi vhodný, vybudovala se zde nová zatažitelná střecha.

Ačkoliv Dánům komplikovala situaci i finanční tíže, podařilo se jim nakonec uspořádat co do počtu diváků největší Eurovizi v historii. Na stadión se tehdy vešlo neuvěřitelných 38.000 diváků. Tento rekord by se samozřejmě dal překonat, ale asi se do toho jen tak někdo nepustí. Velký prostor přinesl i negativa, jako například fakt, že diváci v zadní části haly neviděli prakticky nic. Po těchto zkušenostech se doporučuje pro aktuální ročníky kapacita mezi 10.000-20.000 diváků. Vítězem se tento rok stává Estonsko, které reprezentoval Tanel Padar, bratr zpěvačky Gerli Padar, která zpívala za Estonsko v roce 2007, Dave Benton, který je původně z Aruby a je prozatím jediným vítězem Eurovize černé pleti a tehdy ještě čtyřčlenný hip-hopový projekt 2XL.

Datum konání: 12.5. 2001
Místo konání: Parken Stadium, Kodaň, Dánsko
Počet zúčastněných zemí: 23
Vítězná píseň: „Everybody“ – Tanel Padar feat. Dave Benton & 2XL (Estonsko)
Vysílací společnost: DR
Moderátor: Natasja Crone Back, Søren Pilmark
Debutující země: žádná země
Odhlášené země: Belgie, Finsko, Kypr, Makedonie, Rakousko, Rumunsko, Švýcarsko
Navrátivší se země: Bosna a Hercegovina, Litva, Polsko, Portugalsko, Řecko, Slovinsko
Nula bodů: žádná země

Favoritem tohoto ročníku byla především Francie, Řecko a Slovinsko. Řecko reprezentovalo duo Antique, jehož jednu polovinu tvořila pozdější vítězka soutěže Helena Paparizou. Švédská píseň nebyla daleko od diskvalifikace, podobala se totiž výrazně soutěžnímu singlu Belgie z roku 1996. Umístění zemí bylo tento rok velmi důležité. EBU totiž zavedla nové pravidlo pro rok 2002 a to, že se do finále přímo kvalifikují státy Velké čtyřky a patnáctka nejlépe umístěných. Státy, které skončily na šestnáctém místě a hůře mohly postoupit do dalšího ročníku jen díky lepšímu průměrnému výsledku z let 1996-2000, než který měly státy jiné. Hodně lidí také vzpomíná na britského komentátora Terryho Wogana, který překřtil moderátorskou dvojici na Doktora Smrt a Malou mořskou pannu. Dánové se cítili velmi uraženi a žádali po BBC omluvu. No a nesmíme zapomenout na tzv. Interval Act, o který se postaraly i u nás dobře známé projekty Aqua a Safri Duo.

Tanel Padar, Dave Benton & 2XL

V roce 2001 vyhrává Eurovizi poprvé Estonsko a to díky písni „Everybody“, kterou mají na svědomí zpěváci Tanel Padar a Dave Benton a skupina 2XL. Během velkého finále nasbírali celkem 198 bodů.

Populární rockový muzikant a zpěvák Tanel Padar se narodil 27. října 1980 v estonské Haljale. Od dětství ho lákala hudba, učil se hrát na klarinet a saxofon, zpíval v církevních sborech, závodně se věnoval sportovním tancům a zajímal se o národní estonskou muziku. Je zakladatelem a autorem písní skupiny Speed Free, která vznikla v roce 2001 a ještě před jeho vystoupením na Eurovizi vydává s tímto projektem debutovou desku „Woman Knows“. Po svém vítězství na soutěži se stal národním miláčkem a do dnes patří mezi nejoblíbenější estonské zpěváky. Od roku 2003 vystupuje se skupinou The Sun, se kterou o tři roky později získává při udílení estonských hudebních cen hned pět ocenění, mimo jiné za Album roku a Nejlepší skupinu. Tanel Padar je rozvedený a bezdětný, jeho sestra Gerli se zúčastnila Eurovize v roce 2007.

Dave Benton, vlastním jménem Efren Eugene Benita, se narodil 31. ledna 1951 na ostrově Aruba. Ve svých 25 letech odjel do amerického Las Vegas, kde vystupoval po boku skupin The Drifters, The Platters či u samotného Toma Jonese. Později odcestoval do Nizozemska a v roce 1994 přijímá nabídku na roli v muzikále City Lights v Berlíně. Do Estonska přijel v roce 1997 a po svém vítězství na Eurovizi vydává svoji debutovou sólovou desku „From Monday To Sunday“. Ačkoliv ho Estonci přijali za svého, do dnešního dne se nenaučil mluvit jejich jazykem. Je ženatý a má dvě dcery.

Hip-hopová skupina 2XL vznikla v roce 1997. Mezi její členy patří Lauri Pihlap, Sergei Morgun, Kaido Põldma a do roku 2004 jím byl i Indrek Soom. Rok po jejich vítězství na Eurovizi začínají vystupovat pod názvem Soul Milita a estonského národního kola se zúčastnili ještě v roce 2007. Tehdy ale do Helsinek odjela sestra jejich kolegy Tanela Padara.

Tanel Padar feat. Dave Benton & 2XL / Everybody

oficiální web: http://www.thesun.ee/, http://www.soulmilitia.com/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>