Eurovision Song Contest 2002


V roce 2002 hostila Eurovizi poprvé země bývalého východního bloku. Jednalo se o Estonsko, jehož reprezentant zvítězil předchozí rok v Kodani. Mnoho lidí tehdy mělo obavy, jestli estonský vysílatel zvládne uspořádat tak velkou show, kterou Eurovize bezesporu je. Ačkoliv si určitě každý z nás vzpomene na okázalejší finálový večer, byli jsme i díky výrazné finanční pomoci od estonské vlády svědky kvalitního ročníku.

Tématem v tomto roce byla tzv. moderní pohádka, čemuž odpovídaly i příspěvky mezi jednotlivými písněmi. Pobaltské Estonsko předalo pomyslné žezlo vítěze Eurovize sousednímu Lotyšsku, které zvítězilo díky singlu „I Wanna“ zpěvačky Marie N. Ta se mimochodem o účast na Eurovizi snažila i v letech 2000 a 2001.

Datum konání: 25.5. 2002
Místo konání: Saku Suurhall, Tallinn, Estonsko
Počet zúčastněných zemí: 24
Vítězná píseň: „I Wanna“ – Marie N (Lotyšsko)
Vysílací společnost: ETV
Moderátor: Annely Peebo, Marko Matvere
Debutující země: žádná země
Odhlášené země: Irsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko
Navrátivší se země: Belgie, Finsko, Kypr, Makedonie, Rakousko, Rumunsko, Švýcarsko
Nula bodů: žádná země

V tomto roce se mělo soutěže zúčastnit původně jen 22 zemí. Patnáctka nejúspěšnějších z minulého roku plus sedm zemí, které se nemohly kvůli špatnému výsledků zúčastnit Eurovize v předchozím roce. Nakonec EBU povolila 24 reprezentantů, což dalo příležitost státům, které v roce 2001 skončily na 16. a 17. místě, jedná se o Izrael a Portugalsko. Portugalsko se nakonec soutěže neúčastní dobrovolně a na jeho místo nastupuje v předchozím roce osmnácté Lotyšsko, které nakonec celou soutěž vyhrává. Souboj o první místo byl do poslední chvíle velmi těsný, o prvenství urputně bojovala i reprezentantka Malty Ira Losco. Do povědomí všech se zapsalo i vystoupení Řecka ve stylu robotů, tři letušky mužského pohlaví ze Slovinska či od narození nevidomá Corinna May z Německa. Ačkoliv tento ročník neměl jasného favorita, mnoho lidí tipovalo na vítěze dánskou zpěvačku Malene, která měla navázat na prvenství Dánska v roce 2000 a druhé místo z roku 2001. K překvapení všech skončila Malene úplně poslední. Nesmíme zapomenout ani na reprezentantku Makedonie Karolinu Gočevu, kterou si pamatujeme z Eurovize roku 2007.

Marie N

Dalším vítězem z Pobaltí se stala v roce 2002 lotyšská zpěvačka Marie N, která byla za píseň „I Wanna“ oceněna 176 body.

Marija Naumova, známá pod pseudonymem Marie N, se narodila 23. června 1973 v Rize. V roce 1994 ji objevil lotyšský producent Raimonds Pauls, díky kterému se o rok později úspěšně zúčastnila televizní soutěže mladých talentů. Opravdovou slávu jí ale přinesl až rok 1998 a vystoupení na koncertu stého jubilea George Gerschwina. O rok později vydává svoji debutovou desku „Do Světlych Sljoz“, kterou natočila v ruštině. Album „Ieskaties Acis“ z roku 2001 se stalo v Lotyšsku během dvou týdnů zlaté a za několik měsíců platinové. Později nazpívala i desku ve francouzštině a úspěšně se zúčastnila festivalu Hlas Asie.

Na lotyšském národním kole Eurovize byla poprvé k vidění v roce 2000, tehdy skončila druhá. Následující ročník také nevyhrála, avšak v roce 2002 se stává rovnou vítězkou mezinárodního finále. Její píseň ovšem patří mezi ty méně úspěšné, singl „I Wanna“ nikdy nebyl vydán v zahraničí a v domácím prodeji se nedostal ani mezi třicítku nejlepších. Ještě tentýž rok natočila další dvě desky, jednu v angličtině a druhou v rodné řeči. V roce 2003 se stává moderátorkou Eurovision Song Contest z Rigy a přijímá nabídky na role v muzikálech, za které byla několikrát oceněna. Je vystudovanou právničkou a historicky prvním lotyšským Poslem dobré vůle UNICEFu.

Marie N / I Wanna

oficiální web: http://www.marien.lv/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>