Eurovision Song Contest 2003


Eurovize se v roce 2003 přestěhovala z Estonska do Lotyšska. O moderování se postaral člen kapely Brainstorm (ESC 2000) Renārs Kaupers a předchozí vítězka Marie N. Ta rovnou předala cenu turecké reprezentantce Sertab Erener, která zvítězila se singlem „Everyway That I Can“. Ten zabodoval v mnoha evropských hitparádách, dokonce i v několika českých. Hlasování bylo tento rok podle některých vůbec nejnapínavější v historii.

Těsně za Tureckem skončila na druhém místě Belgie, jejíž reprezentanti Urban Trad zazpívali v imaginárním jazyce. Na tento úspěch se snažila navázat i skupina Ishtar, která Belgii reprezentovala na Eurovizi v roce 2008. Smyšlený jazyk ale na podruhé nezaujal. Skupina Urban Trad utkvěla v paměti i díky jedné kuriózní situaci. Kapelu musel před Eurovizí opustit jeden její člen poté, co se na něho provalilo, že je členem extrémní pravicové strany. Třetí místo obdrželo s minimálním náskokem i u nás dostatečně populární ruské duo t.A.T.u. s písní „Ne Ver, Ne Bojsja, Ne Prosi“. Není tajemstvím, že právě Rusky byly favoritem celého ročníku. I přesto je konzervativní publikum vypískalo. Důvodem byla jejich lesbická image. Mnozí ale nemohli Juliju a Lenu vystát z jiného důvodu. t.A.T.u. nerespektovaly pravidla ze strany organizátorů, ignorovaly rozpis zkoušek a bojkotovaly tiskové konference. Zajímavý je i osud kapely Ich Troje. Ta totiž bojovala o postup na Eurovizi v Polsku a zárověň i Německu. V Polsku zvítězili, v Německu nikoliv. Kdo ví jak by to dopadlo, kdyby se stali vítězi v obou státech? Režie se ujal poprvé Sven Stojanović, který má s výjimkou roku 2006 na svědomí všechny dosavadní ročníky.

Datum konání: 24.5. 2003
Místo konání: Skonto Arena, Riga, Lotyšsko
Počet zúčastněných zemí: 26
Vítězná píseň: „Everyway That I Can“ – Sertab Erener (Turecko)
Vysílací společnost: LTV
Moderátor: Marie N, Renārs Kaupers
Debutující země: Ukrajina
Odhlášené země: Dánsko, Finsko, Litva, Makedonie, Švýcarsko
Navrátivší se země: Irsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko
Nula bodů: Velká Británie

Eurovize z Rigy je tou poslední jednovečerovou. Od následujícího roku se poprvé setkáváme se semifinálovým večerem. Tento rok se také naposledy uplatňuje regulační pravidlo, které omezilo účast pro ty státy, které zaznamenaly špatné výsledky v uplynulých letech. Na Eurovizi poprvé soutěží Ukrajina. Celkový počet zúčastněných zemí se vyšplhal na číslo 26, což byl dosavadní rekord. Debutovat chtěla i Albánie, Bělorusko a Srbsko a Černá Hora. Těm ale nebyla povolena účast od EBU a jejich debut se mohl uskutečnit až o rok později. Rusové se opět ohradili proti konečným výsledkům. Pervyj kanal obvinil irskou stanici RTÉ za použití hlasů poroty, což prý skupinu t.A.T.u. stálo vítězství. Irové se ale nařčení Rusů bránili a dokonce zveřejnili nepoužité hlasování diváků, které ukázalo, že by Turecko zvítězilo tak jako tak. A na závěr několik zajímavých faktů – Turecko zvítězilo na Eurovizi poprvé v historii, Velká Británie zaznamenala svůj vůbec nejhorší výsledek a Lotyši zaznamenali nejhorší výsledek hostující země od roku 1992.

Sertab Erener

Eurovizi v roce 2003 vyhrává Turecko a to díky zpěvačce Sertab Erener a jejímu singlu „Everyway That I Can“. Televizní diváci ji ocenili 167 body.

Sertab Erener se narodila 4. prosince 1964 v Istanbulu. Vystudovala hudební obor na zdejší univerzitě a později začala spolupracovat s populární tureckou zpěvačkou Sezen Aksu. O účast na Eurovizi se pokoušela už v letech 1989 a 1990, avšak neúspěšně. V roce 1992 vychází její debutové album „Sakin Ol!“ a díky několika dalším deskám se stává slavnou po celém Turecku. Největší slávu jí ale přináší až vítězství na Eurovizi.

Singl „Everyway That I Can“ se dostal na přední příčky většiny evropských hitparád a ne méně úspěšně se dařilo i nadcházející anglicky zpívané desce „No Boundaries“. Od té doby patří mezi nejpopulárnější turecké umělkyně, může se pyšnit také duety s takovými hvězdami jako jsou José Carreras či Ricky Martin. V roce 2007 vydala album svých největších hitů.

Sertab Erener / Everyway That I Can

oficiální web: http://www.sertab.com/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>