Eurovision Song Contest 2004


Nová éra soutěže Eurovision Song Contest se datuje od roku 2004. Eurovize z Istanbulu je totiž průlomová. Setkáváme se poprvé se dvěma večery. Tím prvním bylo semifinále, které se konalo 12.5. V něm soutěžily ty země, které skončily v roce 2003 na jedenáctém místě a níže, navrátivší se země a také debutanti.

Z celkového počtu 22 semifinalistů se do finále kvalifikovalo deset nejúspěšnějších, kteří doplnili čtrnáctku automatických finalistů (státy, které skončily v roce 2003 na prvních deseti místech a Velká čtyřka). Hodinu po skončení semifinále informovala EBU veřejnost o potíži s hlasy z Monaka a Chorvatska. Problémy se softwarem způsobily nezapočítání nekterých hlasů ze zmíněných zemí. Jakmile se podařilo chybu odstranit, zjistilo se, že chybějící hlasy neměly vliv na kompletní výsledky, tudíž do finále postoupilo těch deset semifinalistů, kteří byli uvedeni i během večera.

Datum konání: 12.5. a 14.5. 2004
Místo konání: Abdi İpekçi Arena, Istanbul, Turecko
Počet zúčastněných zemí: 36
Vítězná píseň: „Wild Dances“ – Ruslana (Ukrajina)
Vysílací společnost: TRT
Moderátor: Korhan Abay, Meltem Cumbul
Debutující země: Albánie, Andorra, Bělorusko, Srbsko a Černá Hora
Odhlášené země: žádná
Navrátivší se země: Dánsko, Finsko, Litva, Makedonie, Monako, Švýcarsko
Nula bodů: Švýcarsko (SF)

Do finále se kvalifikovaly hned dva debutující státy a to Albánie a společný stát Srbsko a Černá Hora. Jejich reprezentant Željko Joksimović, který je i moderátorem Eurovize 2008, dokonce semifinále vyhrál, ve finále ale skončil až druhý. Do finále postoupil i řecký interpret Sakis Rouvas, který se na scéně objeví i v roce 2009 či před rokem zesnulý reprezentant Makedonie Toše Proeski. Naopak se nekvalifikovalo například Monako, které se do soutěže vrátilo po 25 letech a ani jeden z předchozích vítězů – Dánsko, Lotyšsko a Estonsko.

V roce 2004 se také zavádí nové univerzální logo, které se používá pro každý další ročník. Jedinou změnou je střídání vlajek v srdci, které představuje písmeno V. Vlajka zobrazuje hostící zemi v daném roce. Turci, kteří se vehementně snaží protlačit mezi evropské státy, nazvali tento ročník sloganem „Pod stejným nebem“. Předchozí vítězka Sertab Erener zazpívala svoji vítěznou píseň z roku 2003 a také novinku „Leave“. Postarala se navíc i o rozhovory s jednotlivými reprezentanty v tzv. green roomu. Zajímavé na tomto ročníku je také to, že Turci poslali poprvé v historii body Kypru. Ačkoliv se jednalo o pouhý jeden bod, cení se. Kypr je štědřejší, ten nadělil body Turecku už podruhé v historii a byly to dokonce body čtyři. Konflikt mezi Kyprem a Tureckem tkví v tom, že Turci chtějí uznat severní část ostrova jako nezávislou zemi, což žádný jiný stát na světě neschvaluje. A celý tento problém se nakonec promítl i do finálového večera. Jak jsme zvyklí z vyhlašování výsledků v posledních letech, každá země je graficky zvýrazněna na mapě Evropy předtím, než ohlásí svoje body. V případě Kypru se mapa nezobrazila. Důvodem byl fakt, že Turci měli původně v plánu zobrazení pouze jižní části ostrova, což se ale televizi TRT zdálo jako větší provokace, než nezobrazit Kypr vůbec. Tak jako tak se nejen obyvatelé Kypru cítili hodně rozhořčeni. Ostatně Eurovize z Turecka nebyla dokonalá ani v dalších směrech. Ne jedna země si stěžovala na špatné technické podmínky během vystoupení a problémy s technikou nastaly i během hlasování.

Novinkou během ohlašování výsledků bylo to, že se ohlašovaly pouze v angličtině. Do roku 2003 probíhala tato část večera anglicky a francouzsky. Do semifinále měly právo hlasovat všechny zúčastněné země, tedy i ty, které byly automaticky kvalifikované do finále. Nehlasovala jen Francie, Polsko a Rusko z toho důvodu, že tamější televize semifinále nevysílaly. Do finále pak hlasovaly již všechny země. Vítězem tohoto ročníku se stává i u nás dostatečně známá a populární ukrajinská zpěvačka Ruslana. Ta se singlem „Wild Dances“ vybojovala druhé místo v semifinále, ale finále už bylo její. Nad druhým Željko Joksimovićem měla náskok sedmnácti bodů. Během předávání ceny vítězce se stal menší trapas zpěvačce Sertab Erener, které se zaklínila bota v části pódia. Musela se tak pro ni vrátit, aby nevítala Ruslanu jen v jednom střevíci. 49. ročník Eurovize se kromě Evropy vysílal i v Austrálii, Portoriku a USA. Tento ročník je také tím prvním, ke kterému existuje oficiální DVD.

Ruslana

Ruslana Stepanivna Lizhichko, narozená 24. května 1973 ve Lvově, je jednou z nejznámějších vítězek Eurovize u nás. Zvítězila v roce 2004 na Eurovizi v Turecku a připsala tak Ukrajině historicky první vítězství na této soutěži. Píseň „Wild Dances“, kde zkombinovala ukrajinskou lidovou hudbu s moderními prvky, získala ve finále celkem 280 bodů! Ruslana oslnila a tím pádem obdržela body téměř od každé země. Jedině ve Švýcarsku se nedostala mezi deset nejúspěšnějších interpretů. Zajímavé je, že Ruslana se musela probojovat přes semifinále, kde nezvítězila, ale skončila druhá s 256 body. Vítězem semifinále Eurovize 2004 se stal reprezentant Srbska a Černé Hory Željko Joksimovič se singlem „Lane Moje“. Ve finále nakonec skončil druhý, se ztrátou 17 bodů na Ruslanu.

Ruslana, národnostně patřící mezi skupinu Rusínů, prožila celé dětství ve Lvově, kde také v roce 1995 absolvovala Státní akademii nauk. Není jen zpěvačkou, ale zároveň i bezvadnou klavíristkou, skladatelkou a tanečnicí. V roce 2004 se také angažovala v politice, v tzv. Oranžové revoluci, kde podporovala Viktora Juščenka.

První hudební úspěch přišel v roce 1993, kdy vyhrála ukrajinskou soutěž písní Chernova Ruta, ale její hudební kariéru odstartovalo až vítězství na festivalu Slavjanski Bazar v roce 1996. Ještě v tomtéž roce vyhrála ukrajinskou anketu Osobnost roku v kategorii Best Star. V roce 1996 také vydala svůj úplně první singl „Ty.“ V letech 1996 a 1997 se stala Nejlepší zpěvačkou roku na hudebních cenách Tavria a hned následující rok vychází její debutové album „Mit‘ Vesni – Dzvinkij Viter“. Singl „Svitanok“ se stal na Ukrajině Písní roku 1998 a video obdrželo titul Klip roku 1998. V roce 2003 vydala album „Diki Tanci“ z kterého pochází singl „Wild Dances“, který Ruslanu díky vítězství na Eurovizi proslavil po celé Evropě. Alba „Diki Tanci“ se na Ukrajině prodalo přes 200.000 kusů a stalo se tak dvakrát platinové. V roce 2004 vyšla anglická verze alba pod názvem „Wild Dances“, která se velmi dobře prodávala téměř po celém kontinentu. Rok 2007 přináší zatím poslední Ruslanin počin nazvaný „Wild Energy“.

Ruslana / Wild Dances

oficiální web: http://www.ruslana.com.ua

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>