Eurovision Song Contest 2006


Slogan 51. ročníku Eurovize zní „Cítit rytmus“ a ke klasickému logu, které bylo zavedeno v roce 2004, přibylo i speciální logo, které symbolizovalo bájný řecký disk z města Faistos. Moderování Eurovize z Athén se zhostili Maria Menounos a řecký reprezentant na soutěži v letech 2004 a 2009 Sakis Rouvas. Ten se postaral i o hudební vystoupení během finálového večera.

Počet zúčastněných zemí klesá tento rok na číslo 37. Debutuje Arménie, naopak se odhlašuje Rakousko, Maďarsko z důvodu nedostatku financí a také tehdy ještě společný stát Srbsko a Černá Hora. Důvodem neúčasti této země bylo kontroverzní národní finále, které proběhlo, jak se říká, na ostří nože. Tak jak byly napnuté vztahy mezi oběmi částmi země, tedy Srbskem a Černou Horou, tak stejně problematické bylo i finále soutěže Evropesma. Srbská RTS a černohorská RTCG ohlašovala výsledky hlasování sama za sebe, tedy každá část měla vlastní porotu. Především výsledky z Černé Hory popudily srbskou RTS, ta je nechtěla uznat, hodlala uspořádat národní kolo znovu a celou situaci dokonce řešila samotná EBU. Srbsko a Černá Hora nakonec do Athén neodjely a díky tomu se uvolnilo jedno místo pro automatického finalistu. Zmíněný spor posunul přímo do finále v roce 2005 jedenácté Chorvatsko. Srbsko a Černá Hora obdrželo alespoň právo hlasovat během semifinále a finále.

Datum konání: 18.5. a 20.5. 2006
Místo konání: OAKA Indoor Hall, Athény, Řecko
Počet zúčastněných zemí: 37
Vítězná píseň: „Hard Rock Hallelujah“ – Lordi (Finsko)
Vysílací společnost: ERT
Moderátor: Maria Menounos, Sakis Rouvas
Debutující země: Arménie
Odhlášené země: Maďarsko, Rakousko, Srbsko a Černá Hora
Navrátivší se země: žádná země
Nula bodů: žádná země

Semifinále Eurovize se v roce 2006 zúčastnilo 23 zemí, deset se jich kvalifikovalo do finále. Překvapením bylo nepostoupení belgické zpěvačky Kate Ryan nebo polského projektu Ich Troje, které se soutěže zúčastnilo podruhé. Během semifinále zazněla píseň, která je 1000. skladbou v historii. Jedná se o „Every Song Is A Cry For Love“ irského kvalifikanta Briana Kennedyho. Dále se kvalifikoval zajímavý počin litevského projektu LT United „We Are The Winners“, Litva se mimochodem dočkala svých prvních dvanácti bodů, potřetí za Švédsko zpívající zpěvačka Carola, vítěz Eurovize z roku 2008 Dima Bilan či populární hard-rocková skupina Lordi, která reprezentovala Finsko.

Také finále přineslo několik zajímavých jmen. Za Španělsko bojovalo po celé Evropě populární trio Las Ketchup, které zbořilo světové hitparády se singlem „Asereje“. Skladba „Un Blodymary“ ale moc nezabodovala. Za Moldávii zazpíval zpěvák Arsenium, kterého známe z další ve své době mimořádně populární skupiny O-Zone. Anna Vissi reprezentovala Řecko již v roce 1980 a v roce 1982 zazpívala za Kypr. Oznamování výsledků se v roce 2006 dostalo do několika svízelných situací. Asi nikdo nezapomene na holandského komentátora Paula de Leeuwa, který ohlašuje výsledky nizozemského hlasování již několik let. Ten zaprvé zpomalil celý proces tím, že namísto nově zavedeného oznámení pouze tří nejúspěšnějších interpretů za danou zemi, ohlásil kompletní desítku. Navíc se proslavil něčím, co asi z historie jen tak někdo nevymaže. Paul de Leeuw se netají svou homosexualitou a během svého vstupu nadiktoval před stovkami miliónů diváků své telefonní číslo moderátorovi Sakisu Rouvasovi. Jestli nakonec řecký zpěvák a moderátor nizozemskému komentátorovi zavolal, nebo alespoň poslal SMS, už agentury neuvádějí. Oproti tomu kyperský komentátor během svého pozdravu naťukl problém své země a sice tureckou invazi na Kypr, která měla svoji dohru i na Eurovizi z Istanbulu v roce 2004. Constantinos Christoforou zahájil svůj vstup slovy „Dobrý večer z Nikósie, posledního rozděleného hlavního města na světě!“ I přes tyto nečekané situace jsme se nakonec dočkali vítěze. První skončili v semifinále a první i ve finále, během obou večerů nasbírali shodně 292 bodů, což je dosavadní rekord soutěže, a zbořili mýtus, že Eurovize je jen o popu a šlágrech. Kontroverzní hard-rockový projekt Lordi zvítězil se skladbou „Hard Rock Hallelujah“. Kapela, jejíž členové vystupují pouze v maskách, vzbudila po vítězství ve finském národním kole opravdu značně rozporuplné reakce. Někteří finští fanoušci dokonce požadovali, aby kapela na soutěži nevystoupila. Proti účasti projektu Lordi brojili i někteří finští politici, novináři zase obviňovali kapelu z propagace satanizmu. Nikdo tehdy netušil, že právě tahle partička přinese po 44 letech první vítězství pro Finsko. Soutěž se kromě zúčastněných zemí vysílala například i v Austrálii, Ázerbájdžánu či na Gibraltaru.

Lordi

Finská hardrocková kapela Lordi vyhrála s písní „Hard Rock Hallelujah“ semifinále i finále Eurovision Song Contest 2006. Kapela nasbírala neuvěřitelných 292 bodů, což je druhý nejvyšší počet v historii Eurovize a kromě Monaka, Albánie a Arménie si získala sympatie diváků ve všech zemích Evropy. Druhý Dima Bilan z Ruska vybojoval se singlem „Never Let You Go“ 248 bodů.

Kapelu Lordi založil v roce 1992 Tomi Putaansuu, přezdívaný jako Mr. Lordi, který je jejím členem do dnešních dnů. Skupina do stávající podoby několikrát změnila své složení, nyní ji tvoří kromě Tomiho, který je hlavním vokalistou skupiny, ještě Jussi Sydänmaa neboli Amen (elektrická kytara), Samer El Nahhal alias Ox (basová kytara), Leena Peisa známá jako Awa (klávesy) a Sampsa Astala přezdívaný Kita, který je bubeníkem. Lordi, inspirováni kapelou Kiss, dávali už od samého počátku důraz na šílené kostýmy, pyrotechniku a black metalovou hudbu. Jejich masky jsou vyrobeny z pěnového latexu a především díky své výstřední image si získávali v rodném Finsku postupně čím dál tím větší popularitu. Kapela neposkytuje rozhovory a ani se nenechává fotit bez svých kostýmů, publikování fotografií členů v novinách považují za urážku a pokus zničit jejich image.

Jejich první album „Get Heavy“ vyšlo v roce 2002 a ve Finsku se ho prodalo přes 40.000 kusů. Dostalo se na třetí místo albové hitparády. O dva roky později vychází jejich druhé album „The Monsterican Dream“, které se vyšvihlo na čtvrté místo žebříčku prodeje alb. Rostoucí popularita jim přinesla první místo ve finském národním kole Eurovize 2006, avšak jejich vítězství rozproudilo i negativní emoce a protesty. Především z Finska a pořadatelského Řecka přicházely názory, že by se soutěže neměla účastnit kapela propagující satanizmus. Lordi jednoznačně odmítli, že by jejich hudba a texty měly co dočinění s vírou v satana a jelikož EBU proti jejich účasti nic nenamítala, skupina se Eurovize zúčastnila a nakonec ji i vyhrála. Někteří kritikové tehdy žádali i osobní intervenci finské prezidentky Tarji Halonen, ta ovšem po athénském triumfu zaslala skupině telegram s gratulacemi. Na oslavu vítězství uspořádali Lordi 26. května 2006 megakoncert pod širým nebem na náměstí Kauppatori v Helsinkách, na který příšlo více jak 80.000 lidí.

V roce 2006 vydali Lordi album „The Arockalypse“, které se dostalo rovnou na první místo prodeje alb ve Finsku. Singly jako „Hard Rock Hallelujah“, „Who’s Your Daddy?“ nebo „Would You Love A Monsterman“ jsou velmi populární i u nás.

Lordi / Hard Rock Hallelujah

oficiální web: http://www.lordi.org

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>