Eurovision Song Contest 2007


Konečně se dočkali i fanoušci v Česku. Po dvaapadesáti letech se Česká republika jako jedna z posledních zemí v Evropě zúčastnila populární soutěže Eurovision Song Contest. Helsinky jsou městem, které hostilo debutující ročník Eurovize pro naši zemi. Kromě nás se do soutěže poprvé zapojila i Gruzie a rozdělená Černá Hora a Srbsko. Navíc se vrací Maďarsko a Rakousko a tak Eurovize zažívá další rekord a to 42 zúčastněných zemí.

Finové pojali soutěž velkolepě, investice vložené do pořádání převýšily částku 13 miliónů euro. Sloganem tohoto ročníku se stala „Skutečná fantazie“ a na pódiu jsme se ocitli v ústech velryby.

Datum konání: 10.5. a 12.5. 2007
Místo konání: Hartwall Areena, Helsinky, Finsko
Počet zúčastněných zemí: 42
Vítězná píseň: „Molitva“ – Marija Šerifović (Srbsko)
Vysílací společnost: YLE
Moderátor: Jaana Pelkonen, Mikko Leppilampi
Debutující země: Černá Hora, Česká republika, Gruzie, Srbsko
Odhlášené země: Monako
Navrátivší se země: Maďarsko, Rakousko
Nula bodů: žádná země

Semifinálového večera se zúčastnil rekordní počet 28 zemí. Izrael stál krůček od vyřazení, jejich píseň byla podle EBU až příliš politická. Nakonec ale stačilo přimhouřené oko a kapela Teapacks si svoji píseň zazpívala před stovkami miliónů diváků po celém světě. Mezi vystupujícími jsme viděli několik známých jmen, konkrétně interprety, kteří nesoutěžili na prknech Eurovize poprvé. Jedná se o Eiríkura Haukssona z Islandu a zpěvačky Evridiki, Karolinu a Edsiliu Rombley. Estonsko reprezentovala Gerli Padar, sestra Tanela Padara, který Eurovizi vyhrál v roce 2001. A nesmíme zapomenout ani na známého DJ Boba, který zpíval za Švýcarsko. Českou republiku reprezentovala kapela Kabát s písní „Malá dáma“. Vítězná skladba českého Eurosongu vzbudila mezi fanoušky soutěže rozporuplné reakce. Kabáti byli podle některých nepodařenou kopií předchozích vítězů skupiny Lordi. Josef Vojtek byl podle zahraničních diváků příliš uřvaný, příliš přechraptělý a podle někoho i lehce opilý. Češi v Helsinkách neuspěli, získali jsme pouhý jeden bod z Estonska a skončili tak na posledním místě. Jedná se o jeden z vůbec nejhorších výsledků debutující země v historii. Přesto si Kabáti svoje příznivce v Evropě našli a dodnes někteří mluví o tom, že je televizní diváci ohodnotili špatně.

Ve finále se sešlo 24 zemí, deset kvalifikantů ze semifinále a čtrnáctka automatických finalistů. Irští Dervish vzpomněli ve své písni na události v Československu na jaře 1968. Možná právě tento fakt je stál poslední místo ve finále, vše spojené s Českem prostě v Helsinkách nebodovalo. Špatně skončili i jejich sousedé z Velké Británie. Poněkud kýčovité letušky a stewardi Scooch byli národem Spojeného království zvoleni až po termínu, do kdy se mohli jednotliví reprezentanti vybírat. Nikdo ale nebyl v zemi královny Alžběty II. pokutován, Velká Británie obdržela speciální povolení od EBU. Nedá se zapomenout ani na stříbrnou Verku Serduchku z Ukrajiny. Ta obdržela od České republiky dvanáct bodů a nakonec skončila na druhém místě. Vítězem se stala reprezentantka Srbska Marija Šerifović se skladbou „Molitva“. S tou i vyhrála semifinále a přinesla tak pro debutující zemi první vítězství v historii (pokud nepočítáme prvního vítěze soutěže v roce 1956). Marija Šerifović se navíc jako první vydala na tzv. Turné vítěze. To trvá průměrně jeden týden a během této doby nejúspěšnější reprezentant navštíví několik zemí, ve kterých odehraje koncerty, navštíví místní rádia a televize a setká se s fanoušky. Tento ročník Eurovize také vzbudil největší protesty ze strany západoevropských zemí. Nepřehlédnutelná převaha východoevropských států, které jako jediné postoupily ze semifinále a které obsadily i první příčky ve finále, donutily některé televizní vysílatele k úvahám o bojkotu soutěže. Politické hlasování, kdy si například země bývalého sovětského bloku nebo balkánské státy navzájem vyměňují hlasy, nadzvedlo ze židle i bývalou vítězku Eurovize zpěvačku Nicole z Německa. Ta dokonce veřejně prohlašovala, že by se Německo nemělo dále soutěže účastnit, pokud-li nebude zmíněná východní invaze nějakým způsobem regulována. Situaci řešil i britský parlament, švédská média naopak psala, že se soutěž řítí do záhuby, a že Marija Šerifović je tou nejhorší vítězkou v historii. Kromě Rakouska ale nakonec svůj bojkot nikdo pro ročník 2008 nedodržel. Přesto tento problém zůstává do dnešních dnů hlavním tématem na schůzkách představitelů EBU.

Marija Šerifović

V roce 2007 vyhrála Eurovizi srbská reprezentantka Marija Šerifović se skladbou „Molitva“. Ta vyhrála jak semifinále, tak i finálový večer a to s celkovým počtem 268 bodů.

Marija se narodila 14. listopadu 1984 v srbském městě Kragujevac a je dcerou populární srbské zpěvačky Vericy Šerifović. Své debutové album „Naj, najbolja“ vydala v roce 2003, o tři roky později jí vyšlo album „Bez ljubavi“. Po vítězství na Eurovizi zabodovala především na Balkáně, v rodném Srbsku se rázem stala jednou z národních hrdinek. Několik měsíců po skončení soutěže vydává speciální kompilaci „Molitva – The Best Of“ a na jaře roku 2008 třetí studiovou desku „Nisam Anđeo“.

Marija Šerifović / Molitva

oficiální web: http://www.marijaserifovic.net

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>