Eurovision Song Contest 2008


Srbský Bělehrad hostil 53. ročník soutěže Eurovision Song Contest. Do hry vstupuje nové pravidlo a to, že se do finále automaticky kvalifikuje pouze Velká čtyřka a vítěz předchozího ročníku. Všechny další země se účastní nejprve semifinále. Vzhledem k protestům v roce 2007 došlo k rozdělení semifinálových večerů na dva, a to s velkým důrazem na co nejdůkladnější roztřídění potencionálních partnerů v hlasování.

Do každého semifinále bylo nasazeno devatenáct písní a desítka z každého večera postoupila do finále, kterého se účastnilo 25 zemí. Další novinkou bylo znovuzavedení poroty, která určovala desátého kvalifikanta z každého semifinále. „Splynutí zvuku“ bylo tématem tohoto ročníku, smysl v tomto názvu můžeme hledat i v propojení řek Sávy a Dunaje v centru Bělehradu. Tento fakt se odrazil i na vzhledu pódia. Večerem provázela Jovana Janković a Željko Joksimović, který se Eurovize zúčastnil jako zpěvák v roce 2004, v roce 2006 složil soutěžní píseň pro Bosnu a Hercegovinu a během tohoto ročníku zazněla další jeho píseň a to skladba „Oro“ hostícího Srbska. Bělehradu byl také předán speciální klíč z rukou starosty Helsinek, který symbolizuje předání práva k pořádání soutěže. Nutno podotknout, že Bělehrad o svoji možnost hostit Eurovision Song Contest málem přišel. V únoru roku 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost, což se neobešlo bez konfliktů. EBU tak z důvodu zachování bezpečnosti uvažovala o přesunutí soutěže do jiné země. Nabídla se Ukrajina, Finsko a Řecko. Srbští organizátoři a také samotná tamější vláda se ovšem zaručily za bezpečnost pro všechny delegace, novináře i fanoušky, takže se nakonec Eurovize nemusela nikam stěhovat. Přesto byly zajištěny speciální bezpečnostní podmínky pro delegace Albánie, Chorvatska a Izraele.

Datum konání: 20.5., 22.5. a 24.5. 2008
Místo konání: Beogradska Arena, Bělehrad, Srbsko
Počet zúčastněných zemí: 43
Vítězná píseň: „Believe“ – Dima Bilan (Rusko)
Vysílací společnost: RTS
Moderátor: Jovana Janković, Željko Joksimović
Debutující země: Ázerbájdžán, San Marino
Odhlášené země: Rakousko
Navrátivší se země: žádná
Nula bodů: žádná země

Tématem prvního semifinále bylo město. Během večera jsme se dočkali značně diskutovaných interpretů, kteří byli vhodným závdavkem pro odpůrce soutěže, kteří považují Eurovizi za trapnou estrádu. Tři showmani Kreisiraadio z Estonska nebo loutkový krocan Dustin z Irska nakonec nezabodovali a do finále se nedostali. Naopak uspěly dvě interpretky s americkým občanstvím. Isis Gee, která zpívala za Polsko a Kalomira z Řecka. Účastní se i stříbrný interpret z Eurovize 2006 Rus Dima Bilan, který taktéž postupuje do finále.

Druhého semifinále, jehož tématem byla voda, se účastní i Česká republika. Vítězem druhého Eurosongu se stala Tereza Kerndlová s písní „Have Some Fun“, kterou na pódiu Eurovize doplňovalo slovenské duo Tweens. Česká reprezentantka byla zpočátku velkou favoritkou mezi zahraničními fanoušky. Pro ně byla jasným vítězem českého finále a poté byla považována za možnou finalistku celé Eurovize. Situace se ale začala postupně měnit. Dopomohla k tomu nejdříve aféra s podvodnými SMSkami, které jí měly během českého finále povinně posílat zaměstnanci firmy ICOM, která je zároveň i sponzorem jejího CD. Také zahraniční fanoušci jí přestávali postupně fandit. Ačkoliv patřila mezi nejhezčí interpretky tohoto ročníku, skončila nakonec v semifinále na předposledním místě s devíti body. Jako důvody se uvádí málo výrazná píseň, špatný zpěv a příliš mnoho pyrotechniky. Samozřejmě si česká zpěvačka našla v Evropě i mnoho fanoušků, pro které se stala novým idolem. Druhého semifinále se také účastní například nevidomá zpěvačka Diana Gurtskaya z Gruzie či lotyšský projekt Pirates of the Sea, jehož člen Roberto Meloni zpíval i ve skupině Bonaparti.lv, která reprezentovala Lotyšsko na Eurovizi v roce 2007. Velkou favoritkou byla Charlotte Perrelli ze Švédska, která Eurovizi vyhrála v roce 1999 ještě jako Charlotte Nilsson. Zpěvačka sice do finále postoupila, ale velkým překvapením po odtajnění výsledků bylo, že skončila až na dvanáctém místě a do finále se dostala jen díky divoké kartě poroty. Za normálních okolností by postupovala desátá Makedonie.

Oba semifinálové večery stejně jako velké finále bylo možné poprvé v historii sledovat na oficiálním webu soutěže. Tématem finále bylo splynutí a propojení. Během ohlašování výsledků se do povědomí diváků zapsala nesmazatelně česká reportérka. Ta totiž během oznamování deseti bodů zaměnila Ázerbájdžán za Arménii, čímž si vynutila zvýšenou pozornost. Po záchvatu smíchu a několika omluvných slovech napravila svoji chybu a my jsme se tak dozvěděli, že Arménie od Česka nezískává deset nýbrž dvanáct bodů, druhé místo od nás obdržel právě zmíněný Ázerbájdžán. Kompletní výsledky finále pak poukázaly opět na fakt, že státy Velké čtyřky neumí na soutěži zabodovat. To, že se mezi nejlepší nedostal například Rodolfo Chikilicuatre ze Španělska, který byl spíše parodií na zpěváky, nikoho nepřekvapilo. Ale poslední příčky pro velmi úspěšnou kapelu No Angels z Německa či semifinalistu britského X-Factoru Andy Abrahama už jsou k zamyšlení. Západní Evropa tak opětovně zvažovala bojkot soutěže v dalším roce. K tomuto kroku je vedlo i vítězství Dimy Bilana z Ruska, které tradičně posbíralo nejvyšší bodová hodnocení od sousedních států. Ačkoliv ruský interpret, který je stejně milován jako nenáviděn, skončil v semifinále až na třetím místě, finále si pojistil a nad druhou Ani Lorak z Ukrajiny zvítězil s více jak čtyřicetibodovým náskokem. Skladba „Believe“ byla doprovázena na housle maďarského instrumentalisty Edvina Martona a doplněna krasobruslařským uměním Jevgenije Pljuščenka. Ruská delegace se netajila tím, že přijela do Bělehradu vyhrát. Mnohočlená ochranka ruského zpěváka, luxusní limuzíny s houkačkami a dovezený kus ledového hřiště pro krasobruslaře dávaly už od počátku najevo, že Eurovize roku 2009 poputuje do Moskvy.

Dima Bilan

Dima Bilan vybojoval na Eurovizi 2008 třetí místo v semifinále, avšak během finálového večera již zvítězil. Celkem nasbíral 272 bodů.

Dima Bilan, vlastním jménem Viktor Belan, se narodil 24. prosince 1981 a pochází z autonomní ruské republiky Karačajevsko-Čerkesko. Jako malý se se svou rodinou často stěhoval z jednoho města do druhého, ale ani to mu nebránilo ve zpěvu, kterému se od mala věnoval. Později vystudoval zpěv na konzervatoři a slavným se stal v roce 2002 díky čtvrtému místu na soutěží New Wave. V roce 2003 vydal své debutové album „Nočnoj Chuligan“. V současnosti má na svém kontě již tři alba, to zatím poslední vydal v ruské, anglické a španělské verzi. Pro španělské album připravil duet s Nelly Furtado, na anglickém albu spolupracoval s Timbalandem, který mu složil i soutěžní singl „Believe“.

Získal již mnoho ocenění jako zpěvák roku, stal se i mužem roku v několika ruských časopisech. Dima Bilan je také neodmyslitelně spojen s Eurovizí. Poprvé o účast na této soutěži bojoval v roce 2005, kde nakonec skončil s písní „Not That Simple“ těsně před vítěznými branami. Jen pro zajímavost, videoklip k tomuto singlu je prozatím tím nejdražším v ruské historii. V roce 2006 už ruské národní kolo vyhrál a se singlem „Never Let You Go“ skončil na Eurovizi na druhém místě. Získal si ohromnou popularitu v Evropě a Rusové sami si ho zvolili za nejlepšího ruského umělce na Eurovizi v historii. V současnosti spolupracuje s bývalou PR manažerkou Sašou Titjanko, která mu pomáhá s jeho propragací na západě. Díky vítězství na Eurovizi 2008 se Dima Bilan stal jedním z nejpopulárnějších ruských hudebních umělců na světě.

Dima Bilan / Believe

oficiální web: http://www.bilandima.ru/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>