Eurovision Song Contest 2009


54. ročník Eurovize, který je podle mnohých fanoušků považován za nejsilnější v historii, se uskutečnil po vítězství ruského zpěváka Dimy Bilana z roku 2008 v Moskvě. Megalomanská show v podání Rusů přinesla kontroverzní spory, rekordního vítěze a také velký návrat Slovenska. Stále je zachováno pravidlo dvou semifinálových večerů, kdy o devíti kvalifikantech rozhodují diváci a desátého vybírá odborná porota. Ta zároveň nově z poloviny ovlivňuje výsledky finále.

—————————————————————————————————————————————

Eurovize v Moskvě byla největší a nejdražší v historii.

Eurovision Song Contest 2009 se zúčastnilo celkem 42 zemí. Z finančních důvodů se odhlásilo San Marino a později svoji účast stáhla i Gruzie. Ta zvažovala, stejně jako například pobaltské státy, bojkot soutěže vzhledem k jejímu pořádání v Rusku. V létě roku 2008 navíc došlo k válečnému konfliktu mezi Gruzií a Ruskem v Jižní Osetii, což mělo za následek zvažované stáhnutí Gruzie ze soutěže a také negativní reakci EBU, která měla v plánu v případě pokračování sporu přesunout Eurovizi do jiného státu. Situace se nakonec uklidnila a Gruzie dokonce potvrdila účast v Moskvě. K tomu dopomohlo i její vítězství na Dětské Eurovizi 2008 a obdržených dvanáct bodů od Rusů. Vítězem gruzínského národního kola se ovšem stala píseň projektu Stefane & 3G „We Don’t Wanna Put In“, která zcela jasně narážela jazykovou hříčkou na současného premiéra Ruské federace Vladimira Putina. Ruská vláda následně začala naléhat na EBU, aby skladbu diskvalifikovala z důvodu politického podtextu. Gruzie nakonec dostala možnost, buď změní text své písně, nebo bude z Eurovize odhlášena. Realitou se nakonec stala druhá možnost. Velký návrat do soutěže ohlásilo Slovensko, které jsme mohli vidět naposledy v roce 1998. Po dlouhém maratonu národních kol se nakonec reprezentantem našich východních sousedů stalo duo Kamil Mikulčík a Nela Pocisková se skladbou „Leť tmou“. Logem 54. ročníku Eurovize byla slovanská verze bájného ptáka Fénixe, které v češtině odpovídá označení Pták ohnivák. Od sloganu se tento rok upustilo a naopak se více zapracovalo na pódiu, které mělo na svědomí hned několik designových expertů z celého světa a které je co do velikosti a počtu použitých LED obrazovek tím nejokázalejším v historii Eurovize. Častou kritikou ovšem byla skutečnost, že se soutěžící na obří scéně ztráceli. Zajímavé byly i doprovodné pohlednice, které zobrazovaly nejkrásnější památky jednotlivých zemí, a speciální billboardy vylepené v centru Moskvy, na kterých Miss World 2008 Xenija Suchinova představovala typické obyvatelky všech 42 soutěžních národů.


Datum konání: 12.5., 14.5. a 16.5. 2009
Místo konání: Sportovní komplex Olimpijskij, Moskva, Rusko
Počet zúčastněných zemí: 42
Vítězná píseň: „Fairytale“ – Alexander Rybak (Norsko)
Vysílací společnost: Pjervyj Kanal
Moderátor: Natalija Voďanova, Andrej Malachov (semifinále), Ivan Urgant, Alsou (finále)
Debutující země: žádné
Odhlášené země: Gruzie, San Marino
Navrátivší se země: Slovensko
Nula bodů: Česká republika

Prvního semifinále se zúčastnila potřetí i Česká republika. Interním výběrem zvolená skupina Gipsy.cz prezentovala diváky vybranou skladbu „Aven Romale“, která ovšem u evropského publika totálně propadla a skončila bez jediného obdrženého bodu na posledním místě. Kontroverzní počin přivezl Izrael, který nabídl pěvecké spojení Židovky Achinoam Nini a Arabky Miry Awad. V Izraeli si toto rozhodnutí vyžádalo protesty a petice adresované izraelské vládě. Na Eurovizi se potřetí vrátila dosavadní nejúspěšnější reprezentantka Malty Chiara a vokalistou Islandu se stal zpěvák Fridrik Ómar, který tuto zemi zastupoval na soutěži v roce 2008 jako polovina dua Euroband. Díky divoké kartě se do finále podívalo Finsko, za normálních okolností by postoupila Makedonie, kterou stejný osud postihl i v předchozím roce. Jako speciální hosté vystoupily sestry Tolmačevovy (JESC 2006), populární pěvecký soubor Alexandrovci a celosvětově známá skupina t.A.T.u. (ESC 2003).


Ve druhém semifinále jsme mohli vidět navrátivší se zástupce Slovenska, kteří s osmi body skončili na předposlední příčce. Do soutěže se vrátil reprezentant Řecka z roku 2004 a moderátor Eurovize 2005 Sakis Rouvas a české fanoušky zaujal u nás velmi populární zpěvák Arash, který soutěžil v barvách Ázerbájdžánu. Vítězem tohoto večera se stal s rekordním počtem bodů Nor Alexander Rybak. Divoká karta darovala postup Chorvatsku a naopak o něho obrala Srbsko. Španělská televize z důvodu vysílání tenisového zápasu zmeškala první hodinu vysílání přenosu, během kterého měli Španělé hlasovací právo. Vysílatel poté obdržel od EBU pokutu.


Velké finále, které moderovala reprezentantka Ruska z roku 2000 Alsou, přineslo dosavadního rekordmana co do počtu obdržených bodů. Stal se jím norský zástupce Alexander Rybak, který obdržel celkem 387 bodů ze 497 možných. Hravě tak překonal rekord z roku 2006, kdy byla finská skupina Lordi oceněna 292 body. Druhé místo získal Island a třetí skončil Ázerbájdžán. Poprvé od roku 2002 výrazněji zabodovalo i Spojené království, které skončilo páté. Dopomohla k tomu současná členka populární skupiny Sugababes Jade Ewen, které napsal soutěžní píseň „It’s My Time“ světový král na poli muzikálů Andrew Lloyd Weber. Ten v Moskvě během britského vystoupení zasedl za klavír. Rusy reprezentovala ukrajinská zpěvačka Anastasija Prichoďko, která měla původně soutěžit v ukrajinském kole. Z něho ovšem byla kvůli sporům a nařčením na adresu organizátorů ohledně falšování výsledků vyřazena, přičemž šanci dostala dodatečně v Rusku. Tam národní finále vyhrála, což se ze strany Rusů neobešlo bez protestů. Zajímavý je také příběh z Ázerbájdžánu, kde měli být všichni obyvatelé země, kteří během Eurovize hlasovali pro zástupkyně Arménie, vyslýcháni policií. Speciálním hostem velkého finále byl populární soubor Cirque du Soleil.


Alexander Rybak

Suverénním vítězem semifinálového i finálového večera Eurovision Song Contest 2009 se stal Nor běloruského původu Alexander Rybak. Během finále zaznamenal rekord co do počtu obdržených bodů, získal jich 387.

Alexander se narodil 13. května 1986 v běloruském Minsku. Společně se svojí rodinou odcestoval do Norska v době, kdy mu byly čtyři roky. Jeho matka hraje na klavír a otec na housle, díky jejich vlivu se naučil perfektně ovládat oba nástroje. Housle mu jsou přesto bližší a bez nich si ho už umí málokdo představit.


Za své umění byl poprvé oceněn v roce 2004, od té doby sbírá jednu cenu za druhou. V roce 2006 se zúčastnil norské SuperStar, nedostal se ale dále než do semifinále. Spolupracoval s věhlasnými norskými umělci jako je například frontman kapely A-HA Morten Harket. Hraje i v muzikálech a v roce 2009 si odbyl svůj herecký debut ve filmu Yohan. Hudbu a texty si skládá ke svým písním sám, není proto divu, že “Fairytale“ je jeho autorským počinem. Jeho vítězný singl z Eurovize obletěl celou Evropu a stal se jedničkou hitparád v mnoha zemích. V celoevropském žebříčku skončil třetí a v konkurenčně nejsilnějším britském prodeji singlů obsadil desáté místo. K dnešnímu dni má na svém kontě tři úspěšné desky a kromě pěvecké a herecké kariéry se vrhnul i na dráhu televizního moderátora.

Alexander Rybak / Fairytale


oficiální web: http://www.alexanderrybak.com/

7 komentářů ke článku “Eurovision Song Contest 2009

 1. Timoteij

  Mohol vyhrať asi tak že bol proste najlepší … celkovo posobil dojmom skormného chlapca .. samozrejme bol aj zlatý .. pesnička mala čo to do seba… :)

 2. Cipela

  Tak v roce 2009 byl 100% nejlepší Island. Stále nechápu jak mohl vyhrát Rybak :/

 3. Timoteij

  Nezabudnuteľná Fairytale :)
  počkať.. to čudo v tom Logu je vták ? :D ja som si to až teraz po 2 rokoch všimla .. no sranda.. Ale Moskva mala aj pri ohlasovaní bodov taký ten „svetlý desing“ .. a bol taký farebný nie ako Oslo zvolilo tú tmavú fialovú…pôsobilo to morbídne :(
  A Aysel s Arashom boli to isté čo Eric tento rok :D držali sa na dvojke.. a posledná 12 od poslednej krajiny prišla štátu na 3 mieste ktoré sa posunulo o priečku vyššie :D :D:D čo je inak celkom dobré na nervy :D Veď ja som skoro infarkt dostala keď sa Taliani na poslednú chvíľu odstali na dvojku :D a pri Yohanne som bola rada že skončila druhá… songu „Always“ som sa prepočúvala ešte pred ESC. takže som ho mala akurát tak odtiaľ potiaľ

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>