Eurovision Song Contest 2010


Jubilejní 55. ročník Eurovize se přesunul do norského Osla, respektive do nedaleké obce Bærum. Norsko hostilo Eurovizi potřetí a podruhé v historii se vítězem stalo Německo. Jedná se také zároveň o první vítězství země z Velké čtyřky, jejíž existence byla zahájena v roce 2000.

—————————————————————————————————————————————

Díky Eurovizi v Oslu mohli Němci podruhé v historii slavit své prvenství.

Během 55. Eurovize dochází k dalším změnám pravidel. Zatímco v předchozích dvou letech postupovalo do velkého finále devět soutěžících z každého semifinále přes hlasy diváků a desátého vybírala porota, od tohoto roku o kvalifikantech rozhodovali televizní diváci a odborná porota polovičním rozložením sil. Jejich hlasy se tedy kombinovaly, stejně jaké během finále Eurovize 2009. Toto pravidlo zůstává i nadále zachováno pro finálový večer. Novinkou je také skutečnost, že hlasování neprobíhá ve vymezeném časovém horizontu po odzpívání všech skladeb, nýbrž se startem soutěžní části show. Tento ročník poznamenala celosvětová krize, která měla za následek stáhnutí několika zemí a tak se celkový počet účastnících se států propadl pod čtyřicet. Zatímco většina vysílatelů odmítla účast z finančních důvodů, Česká republika v létě 2009 oznámila, že nebude na Eurovision Song Contest vysílat své zástupce kvůli malému zájmu diváků a pochybné kvalitě soutěže. Krize ovlivnila i samotnou show, která byla oproti megalomanské Moskvě komornější. Nejvýrazněji utrpěla scéna, kde se barevné pozadí měnilo pouze pomocí světel. Norští organizátoři totiž nevyužili pro pódium žádné LED obrazovky. Televize NRK se také z finančních důvodů a velkých nákladů na přípravu Eurovize musela vzdát vysílacích práv na Mistrovství světa ve fotbale 2010. Celý koncept tohoto ročníku se nesl v duchu vzájemné propojenosti s diváky. Slogan „Sdílet okamžik“ byl využit na sto procent. Pohlednice před každým vystoupením byly vizuelně promítány nad diváky, kteří byli přítomni v hale. Jejich obsahem bylo společné setkání eurovizních fanoušků v hlavních městech jednotlivých zemí. Ještě zajímavější byl tzv. flashmob dance, kdy se mohli zájemci přes oficiální stránky soutěže naučit originální tanec a poté se společně s dalšími obyvateli svého města přihlásit na natáčení. Vybraná města poté byla se svým tanečním uměním prezentovaná, jakoby živě, během velkého finále Eurovize při speciálním vystoupení populárního norského dua Madcon. Během jejich více jak osmiminutové prezentace skladby „Glow“ mohli diváci kromě zvolených tanečních měst nahlédnout i do obývacích pokojů rodin z jednotlivých účastnících se zemí, kteří jakoby zrovna sledovali Eurovizi. Celý koncept měl za úkol představit Eurovizi jako soutěž, kdy se díky ní v jeden moment sjednotí celá Evropa. 55. ročník Eurovize je zajímavý také proto, že jej společně uváděli tři moderátoři. Naposledy se tak stalo v roce 1999. V rámci Eurovision Song Contest v Oslu se také hodně diskutovalo o návratu orchestru do soutěže. Přání některých fanoušků se ovšem nakonec nesetkalo se skutečností.


Datum konání:
25.5., 27.5. a 29.5. 2010
Místo konání: Telenor Arena, Bærum, Norsko
Počet zúčastněných zemí: 39
Vítězná píseň: „Satellite“ – Lena Meyer-Landrut (Německo)
Vysílací společnost: NRK
Moderátor: Erik Solbakken, Haddy N’jie, Nadia Hasnaoui
Debutující země: žádné
Odhlášené země: Andorra, Černá Hora, Česká republika, Maďarsko
Navrátivší se země: Gruzie
Nula bodů: žádná země

První semifinále vyhrála Belgie, která na Eurovizi zabodovala po delší době. Velkým favoritem byla slovenská reprezentantka Kristína, jejíž skladba „Horehronie“ zvítězila v mnoha anketách a byla zároveň pasována na jasného kvalifikanta mezi bookmakery. Její předposlední místo proto bylo pro mnohé velkým překvapením. Kontroverzní byl výběr skladby v Bělorusku. Původně prezentovaná píseň projektu 3+2 byla dodatečně změněna, za což Bělorusům hrozily sankce. Za Island soutěžila Hera Björk, kterou jsme mohli na Eurovizi několikrát vidět jako doprovodnou vokalistku.


Ve druhém semifinále jsme mohli vidět soutěžit vítězku Eurovize z roku 1993 Niamh Kavanagh, která se znovu rozhodla zastupovat své rodné Irsko. Druhým navrátilcem byla chorvatská skupina Feminnem. Ta v obměněném složení úspěšně reprezentovala v roce 2005 Bosnu a Hercegovinu. Jejich účast na Eurovizi v Oslu ovšem skončila již v semifinále. Za Ukrajinu zpívala Aljoša, ačkoliv původně zvoleným interpretem byl Vasyl Lazarovyč. Toho zvolil ukrajinský vysílatel interně, načež se ozvalo několik představitelů stanice NTU a také umělců, kteří zpochybnili regulérnost výběru. Ačkoliv to bylo proti pravidlům soutěže, Ukrajina nominaci Lazarovyče anulovala a vyhlásila klasické národní kolo. Proti tomu podal management původního reprezentanta stížnost, kterou nakonec stáhnul výměnou za zajištěnou účast v novém kole. To nakonec vyhrála Aljoša, avšak její vítězná skladba musela být později diskvalifikována proto, že byla oficiálně prezentována již v roce 2008. Vzhledem ke končící lhůtě pro přihlašování písní musel ukrajinský tým narychlo vytvořit nový singl, kterým se nakonec stala píseň „Sweet People“. Zajímavá je také účast Turecka, které zastupovali vítězové MTV European Music Awards 2009 – kapela maNga.


Velké finále se neobešlo bez skandálu. Během vystoupení španělského reprezentanta Daniela Digese vběhl na pódium známý provokatér Jimmy Jump, který již narušil svou účastí mnoho sportovních a kulturních událostí. Ačkoliv byl během několika vteřin ze scény odvlečen organizátory, dostalo Španělsko možnost prezentovat svoji píseň ještě jednou na konci soutěžní části večera. Spojené království se po úspěchu singlu Andrewa Lloyda Webera z roku 2009 rozhodlo znovu vsadit na významné jméno hudební scény a povolalo Petea Watermana. Ten má na svědomí 22 vítězných skladeb britského žebříčku a spolupracoval například s Kylie Minogue nebo Geri Halliwell. Jeho eurovizní účast se ovšem příliš nepovedla. Počin „That Sounds Good to Me“, prezentovaný Joshem Dubovie, přinesl Britům poslední příčku. Vítězem 55. ročníku se stala Lena Meyer-Landrut z Německa, která byla vybrána během castingového národního kola Unser Star für Oslo. Její triumf z ní okamžitě udělal nejpopulárnější německou zpěvačku té doby.


Lena Meyer-Landrut

První vítězkou ze zemí vzniklého spolku Velké čtyřky se stala německá zpěvačka Lena Meyer-Landrut, která nasbírala celkem 246 bodů. Její singl „Satellite“ se stal hitem v celé Evropě, včetně České republiky.

Lena Meyer-Landrut se narodila 23. května 1991 v Hannoveru. Je vnučkou německého diplomata Andrease Meyer-Landruta. Ačkoliv se od dětství věnuje tanci, má za sebou několik veřejných vystoupení, účastí v celoněmeckých soutěží a mimo jiné si zahrála i komparzní roli v jednom televizním seriálu, širší publikum ji poprvé poznalo až díky show Unser Star für Oslo. V německém národním kole 2010 patřila od počátku k favoritům diváků i poroty, autor projektu Stefan Raab přirovnal nadějnou zpěvačku k islandské Björk.


Po vítězství na Eurovizi se Lena stala miláčkem celého Německa a prodej jejího singlu „Satellite“ se okamžitě dostal na první příčku tamější hitparády, kde se udržel rekordně dlouhou dobu. Velmi dobře zabodovaly i další skladby z národního kola a debutová deska „My Cassette Player“ se stala dvakrát platinovou a to díky překročení limitu 400.000 prodaných kusů. Celkově singly a album Leny ovládly takřka všechny evropské hitparády a v rodném Německu zpěvačka patří spolu s Lady Gaga, Cher a vítězem první německé SuperStar Alexandrem Klawsem mezi nejprodávanější umělce v historii singlových a albových hitparád. Na začátku roku 2011 obdržela ocenění Zlatá kamera v kategorii Nejlepší národní hudba a několik dní na to vyšlo její druhé album „Good News“, které obsahuje všechny soutěžní písně národního kola 2011. Lena totiž byla přímo nominována i pro Eurovizi 2011, kterou hostil německý Düsseldorf. S písní „Taken By a Stranger“ nakonec vybojovala desáté místo.

oficiální web: http://www.lena-meyer-landrut.com/

9 komentářů ke článku “Eurovision Song Contest 2010

 1. Myscho

  Pre mňa najlepšie z ročníka 2010 jednoznačne Daniel Diges – Algo Pequeňito. Nádherný hlas, kvalitná pieseň, zaujímavé výstupenie až na toho fanúšika, čo sa im tam priplietol a pieseň je počuvateľná aj po cca. 2,5 roku. A hňed za tým Dánsko In A moment like this duet

 2. radan

  Teď když se na to dívám s odstupem, tak asi fakt nejlepší ročník – bylo tam hodně dobrých písniček, které si i po roce rád pouštím. Z letošní Eurovize se mně jich líbí mnohem mnohem míň než třeba z tohoto ročníku 2010. Nejlepší pro mě byly tyto státy: Rumunsko, Island, Francie, Belgie atd. :)

 3. Ukrajinochka

  V tomto ročníku se mi nejvíce líbil Izrael a nejméně Srbsko. S vítězem Eurovize 2010 sem absolutně nebyla spokojená. Na tenhle ročník budu vzpomínat vdobrém. Byl skromný ale ze super show.

 4. peter

  nejlepsi interval-act vsech dob (: … jan delay je super a oh johny mam uz nejakou chvili v ipodu ale norskej interval-act a cely to propojeni s mottem SHARE the moment … genialni … i stage mela co do sebe … byla odlisna od toho co bylo v moskve … a vitez ani nemusim komentovat … lena se diky tomu stala jednou z mych nejoblibenejsich zpevacek (: i presto ze ma lespi singly nez je satellite

 5. Cubic

  Nevím čím to je, ale ‚Munja i grom /Thunder and Lightning‘ můžu poslouchat pořád.
  Znepokojuje mě nepostup tolika písniček v rodném jazyce z jednotlivých států ač se jedná o ‚Horehronie‘, ‚Työlki ellää‘, ‚Јас ја имам силата‘,’Narodnozabavni rock‘ ‚Ангел си ти‘ nebo ‚Lako je sve‘ – všechny byly skvělé a reprezentovaly země jako byl jejich účel. Škoda toho :)

 6. Timoteij

  No bože…. Lena…
  Mala vyhrať Sofia Nizharadze alebo maNga….
  Tak po tom otrasnom Kristíninom vystúpení pre mňa predposledné miesto až také prekvapujúce nebolo

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>