Łukasz Dyczko EUROVIZE MLADÝCH HUDEBNÍKŮ

Eurovizi mladých hudebníků vyhrál polský saxofonista Łukasz Dyczko


Polsko

Osmnáctý ročník soutěže mladých hudebníků vyhrál polský zástupce Łukasz Dyczko, který zaujal porotu hrou na saxofon. Na druhém místě skončil reprezentant České republiky Robert Bílý. Velkého finále Eurovision Young Musicians se v Kolíně nad Rýnem zúčastnilo jedenáct zemí.

Pětičlenná porota udělovala během dnešního finálového večera body jednotlivým soutěžícím, na základě jejichž součtu byla ohlášena tři vítězná místa. Přenos se uskutečnil před Katedrálou svatého Petra v Kolíně nad Rýnem a živě jej nabídla i Česká televize.

Vítězem soutěže se stal devatenáctiletý reprezentant Polska Łukasz Dyczko. Narodil se ve městě Gorlice a nejprve se učil hře na flétnu. Saxofonu se věnuje od deseti let a od té doby vyhrál s tímto nástrojem mnoho domácích i zahraničních hudebních cen a zahrál si s několika orchestry a hudebními kapelami. Tento nadějný muzikant se dnes publiku představil přednesem Rapsodie pro saxofon od Andrého Waigneina. Země vyhrála soutěž už potřetí.

Druhý skončil český klavírista Robert Bílý, díky kterému si Česká republika připisuje na své konto nejlepší umístění z Eurovision Young Musicians v historii. Přesto bylo na jeho tváři vidět zklamání. Pro svou reprezentaci si zvolil mimořádně složitou skladbu Piano Concerto, op. 38, Allegro Molto od amerického skladatele Samuela Barbera. Byl oceněn největším potleskem, jako jediný si vysloužil standing ovation a zároveň se dočkal nejnadšenějšího hodnocení poroty. Na první místo to ale nestačilo.

Třetí příčka putuje do Rakouska pro kontrabasistu Dominika Wagnera.

Další informace jsou k dispozici na oficiálním webu soutěže zde.

4 komentářů ke článku “Eurovizi mladých hudebníků vyhrál polský saxofonista Łukasz Dyczko

  1. Pingback: Českým zástupcem na Eurovision Young Musicians je Indi Stivín | ESCPORTAL

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>