Jan Bors ČESKÁ REPUBLIKA

Exkluzivní rozhovor s Janem Borsem


Česká republikaPodruhé vám přinášíme exkluzivní rozhovor s vedoucím české delegace Janem Borsem, který nastíní vše podstatné o výběru domácího reprezentanta pro klání v Lisabonu a také budoucnosti České republiky na soutěži Eurovision Song Contest. Jaká jsou pravidla nového národního kola, čím chce Česká televize zvýšit sledovanost soutěže a kde se hodlá inspirovat pro další ročníky? Odpovědi naleznete v našem speciálním interview!

Zvažuje Česká televize obnovit výběr reprezentanta pomocí národního kola, klidně komornějšího formátu podobně jako v jiných evropských zemích?

Ano, uvažovali jsme o tom a letos to budeme také realizovat, respektive v roce 2018 a to trochu jinou formou, nežli je tomu zvykem například ve Švédsku či Anglii. Naše soutěž bude probíhat čistě na internetu. Hlasovat pro vybrané písně budou moci čeští diváci a fanoušci skrze oficiální eurovizní aplikaci zcela zdarma. Zároveň bude hlasovat i odborná mezinárodní porota. Hlasy obou skupin budou mít stejnou váhu a v případě bodové shody vyhraje ten song, který dostal více hlasů od diváků.

Logo a název soutěže budeme zveřejňovat v následujících týdnech. Interprety a jejich písně pak oficiálně představíme 8. ledna a to včetně jednoduchých videoklipů, které budou je i píseň reprezentovat v národním kole. 8. ledna také začne oficiální hlasování, které poběží čtrnáct dní.

Jak se Česká televize bude snažit zvýšit sledovanost?

Neustále pracujeme na tom, aby u nás měla Eurovize větší jméno, prestiž. Aby lidé fandili, diskutovali a bavili se. Je třeba si uvědomit, že kromě hudební soutěže je to především velký mezinárodní zábavný pořad. Národní kolo může být dalším krokem k tomu, aby se lidé více identifikovali s písní a interpretem, aby to probudilo fandění a zájem. Zároveň by nám pomohl logicky i další úspěch na eurovizním poli. Pokud si vzpomenete na „I Stand“ a Gabrielu Gunčíkovou, která byla brána jako favorit na postup, pomohlo to i sledovanosti a zájmu o soutěž.

Ten je koneckonců klíčový a bude se budovat více, nežli jeden rok. Pracujeme na tom kontinuálně, tak jako tomu je i v jiných zemích. Téměř všude to trvalo více let a stálo za tím velké úsilí a množství času všech zainteresovaných, aby tento projekt „prodali“. Také je třeba uvědomit si fakt, že ve spoustě zemí má projekt minimálně desetiletou a delší tradici, kterou u nás opravdu zatím nemáme. Je to ale jen otázkou času, protože tento projekt bude spojovat Evropu a nejen jí ještě další desítky let.

Jsem ale přesvědčený, že ta mravenčí a hlavně postupná práce za to stojí. Svědčí o tom i stoupající zájem českých autorů, zpěváků, kapel a dalších interpretů. Troufnu si i tvrdit, že raketově stoupá i různorodost a kvalita skladeb. Věřím, že to je odrazem práce celého týmu za ty tři roky a je neustále na co navazovat a kam se posouvat. Důležité také je, že soutěž je přístupná pro každého, kdo o ni projeví zájem, pokud splní základní pravidla.

Mohla by Česká televize opět uspořádat nějaký koncert před Eurovizí podobně jako letos Eurovision Meets Jazz?

Uvidíme. Momentálně se soustředíme především na národní kolo, to je jasná priorita a časově náročná. Nechceme nic podcenit.

Neuvažuje Česká televize zapojovat do interního výběru spíše mladé české interprety jako je Lenny, Elis nebo Mikolas Josef, než aby vybírala skladby cízích autorů a nabízela reprezentaci méně známým umělcům?

Česká televize od svého návratu tuto filozofii podporuje. Možnost zaslat píseň a zúčastnit se výběrového řízení mají úplně všichni autoři hudby a to jak čeští, tak zahraniční, což nehodláme měnit. Co se týče interpretů, vždy jsme chtěli, aby byl lead singer občanem České republiky. Mimochodem s výše uvedenými zpěváky jsme jednali a jednáme. Lenny dle slov svého managementu momentálně věnuje svou energii především své kariéře v zahraničí, což respektujeme a přejeme hodně štěstí. Je skvělé, že nás reprezentuje v zahraničí, ačkoliv po své ose. Je to skvělá vizitka a je třeba jí vyseknout velmi hlubokou poklonu.

Pokud se vrátím k loňskému roku. Píseň jednoznačně vyhrála u odborné poroty. Vedli jsme velké debaty o interpretovi a zvolili jsme Martinu Bárta, která se k té písni nejvíce hodila. Respektive shodli jsme se na tom napříč interně a zároveň s tím souhlasil i producent skladby.

Tím, že tady nebyla moc známá, dokázala, že i méně známý interpret má šanci reprezentovat naší zemi v této soutěži. Tato strategie se ve výsledku ukázala jako správná, protože už nyní má o účast v národním kole zájem mnohem více českých zpěváků než kdy předtím a zároveň už také nemusíme každému vysvětlovat, co ta Eurovize vlastně je.

Většina interpretů navíc vidí a především chápe možnost se předvést stovkám miliónů diváků, přesáhnout ten rámec českého trhu a jak vidíme u spousty zahraničních zpěváků, ta šance tu vždycky je a to i pro méně známe interprety ve svých vlastních zemích. Další věcí jsou zkušenosti a kontakty, které je možné získat a dále z nich ve své kariéře těžit.

Na Eurovizi nás může reprezentovat kterákoliv píseň vydaná od data 1. 9. 2017. Nebude Česká televize uvažovat i o výběru nějaké takové nadějné písně, která se od tohoto data objeví?

Určitě o takových písních uvažujeme a jak jsem psal výše, každý má možnost přihlásit svou píseň, která splňuje jasně daná jednoduchá kritéria. Zároveň je to účast dobrovolná, to znamená, že pokud se s takovou písní někdo přihlásí, my jí jednoduše zařazujeme do národního výběru, protože jasně daná pravidla splnila.

Jaká budou letos hlavní kritéria pro výběr písně a interpreta?

Budou stejná jako v loňském roce, tedy píseň musí splňovat základní požadavky na délku písně, datum zveřejnění a také, že jeden z lead singerů musí být Čech (nebo, že písni bude případně přidělen). To je naše interní pravidlo. Nemáme konkrétní požadavek na styl hudby ani jazyk, ve kterém se musí píseň zpívat. Do užšího kola pak vybereme šest písní a o vítězi rozhodnou hlasující diváci a mezinárodní porota, podobně jako tomu je třeba na Melodifestivalenu i Eurovision Song Contest. Příkladem u nás zase může být StarDance, tento jednoduchý a zároveň ověřený způsob volby zachováme.

Jak Česká televize vnímá dosavadní výsledky na Eurovizi?

Dosavadní výsledky vnímáme kladně. Samozřejmě mohlo by být lépe a to je také náš cíl. Naše touha a všechna práce směřuje k tomu být co nejlepší. Do budoucna se toto snad zlepší, ačkoliv nikdy nevíte, co přinese další ročník, jaké další písně budou konkurovat nebo jaké bude rozlosování. Stejně tak, jaký styl převáží. To je na Eurovizi to nejhezčí, ta ohromná diverzita a šance pro každého.

Nicméně základním pilířem musí být to, že se etablujeme jako země v této soutěži a budeme posílat každý rok pěknou píseň se zpěvákem, který se do toho vloží naplno. Česká republika má v sobě ohromný potenciál se dotáhnout na hudební špičku tím, jak dorůstá nová generace hudebníků, autorů a zpěváků, kteří se nebojí opřít o světové trendy a nesnažit se být za každou cenu jen lokálními tvůrci.

Je snaha ze strany České televize povzbudit či podpořit Slovenskou televizi v návratu na Eurovizi? Aktuálně byla opět potvrzena stávající neúčast. Kde u slovenského vysílatele vidíte problém či původ jejich nezájmu v další účasti a návratu?

Myslím, že tohle je především věcí RTVS a svoje důvody koneckonců zveřejňuje televize sama. Slovenským hudebníkům přesto nic nebrání to zkusit se svojí písní u nás, pokud splní námi stanovená pravidla.

Které interprety byste vy rád v blízké budoucnosti viděl na Eurovizi za Českou republiku?

Ty nejlepší! Baví mě nový trend, kdy se objevují zajímaví zpěváci a zpěvačky každým rokem a zároveň to může zkusit opravdu každý. Viděli jste sami na příkladu Portugalska, že nezáleží na tom, odkud pocházejí vaše hudební kořeny nebo jaký žánr preferujete a ta diverzita je v této soutěži krásná.

Je možnost připravit nějaký pořad, který by českým divákům představil Eurovizi v současné podobě bez předsudků?

Víte, možnosti jsou vždycky, ale musíme se nejprve soustředit na hlavní soutěž a ukazovat třeba pomocí sociálních sítí, o co jde. Hudba je vlastně až to druhé, čím je ta soutěž významná. Je to o spojení národů, o kooperaci, zábavě o fandění. Je to čtrnáctidenní festival radosti, který na rozdíl od sportu nepřitahuje konflikty, ale opravdu lidi spojuje.

Jaké konkrétní nástroje hodlá Česká televize využít k tomu, aby se podařilo vybrat takový hudební celek, tj. interpreta a píseň, který dokáže zaujmout i diváky a ne se zaměřovat pouze na kvalitu, kterou ocení především odborná porota?

Hodláme výběr posunout do národního kola. Tím, jak stoupá počet zaslaných písní a především zájem interpretů o Eurovizi na to nazrál čas. Ideální kombinací je samozřejmě kvalita i zajímavost pro diváky, což je možné trochu posunout tímto. Vyvolat fandění, zájem. Nicméně jednoznačný klíč neexistuje, vždy se najdou pro a proti. Podívejte se na loňský Melodifestivalen, kde nepostoupila do finále Loreen. Kdo by to byl řekl? Přesto na sebe strhla pozornost. Národní kolo je tak zajímavé i pro zpěváky nebo kapely, které nakonec třeba neuspějí a naším úkolem je jim zajistit dostatečný prostor. Což uděláme. Ale zaměřovat se především na diváky nebo především na porotu nejde. Respektive u porot tušíte, že když vám zpívá krásnou píseň někdo, kdo opravu umí krásně zpívat, tak si toho všimnou a ocení to. U diváků tohle nikdy nevíte, navíc nevíte, s čím to budou porovnávat, co se jim v roce 2018 bude nejvíce líbit.

Naši dva poslední reprezentanti měli především podporu od odborných porot, ale Gabriela Gunčíková oslovila v semifinále i diváky na rozdíl od Martiny Bárta. V čem podle vás tkví tento problém?

Mohli bychom hledat strašně moc faktorů, nikdy to není jen jedna věc. Můžeme si říkat, že jsme oběma mohli udělat ještě lepší show, nebo jinou. Případně vybrat jinou píseň a tak podobně. Ale záleží také na tom, s kým soupeříte, nikdy to není jen o vás. Za nás mám radost, že začínáme být vnímáni jako nositelé kvality, což nutně nemusí znamenat oblíbenosti. Pro mě je dobrá zpráva, že naše výkony nejsou jako na houpačce, že už jsme se za poslední tři ročníky odrazili ode dna a máme zajímavé výsledky. Jasně, nikdo z nás není a nemůže být spokojený, ale je lepší odrážet se ze třináctého místa v semifinále, nežli z posledního místa vůbec.

Důležité pro nás je se prosadit ve světě. Česká republika prostě zatím není tak sexy, aby každý hned věděl nebo byl zvědavý, co to přinese. Nemáme statut Švédska nebo Austrálie, alespoň zatím ne. Máme ale jejich potenciál, který snad v následujících letech využijeme a posuneme se zase dál. Nic ale nejde hned a trpělivost je důležitým faktorem, pokud chceme nějaký trend udržet dlouhodobě a neustále se zlepšovat.

V jaké podobě si v blízké či daleké budoucnosti umíte představit národní kolo výběru našeho reprezentanta na Eurovizi v České televizi? Znáte určitě mnohé formáty ze zahraničí. Je mezi nimi nějaký, který vás oslovil a rádi byste ho s úpravami či bez nich přejali pro naši zemi?

Samozřejmě ideální podoba je Melodifestivalen. To je fenomén, který asi neexistuje nikde jinde v Evropě. Každopádně to je meta, které bych strašně rád chtěl někdy dosáhnout, vyprodat třeba O2 Arenu jenom kvůli výběru reprezentanta a písně. Navíc formát se semifinále, kde už budujete to momentum pro velké národní kolo… Nicméně zpátky do reality. To je běh na dlouhou trať a musí k tomu být nejen vůle, ale i chuť diváků takovou věc sledovat.

My momentálně připravujeme internetovou podobu národního kola, která se snad v následujících letech povede překlopit do velkého televizního pořadu.

Národní kolo uvidí všichni skrze oficiální eurovizní aplikaci, protože nechceme soutěž lokálně uzavírat z diváckého hlediska. Vybrané písně si tak bude moci pustit každý a bude o nich moci diskutovat. Hlasování se každopádně bude týkat pouze území České republiky, kde diváky a fanoušky doplní hlasování odborné čistě mezinárodní poroty.

Děkujeme Janu Borsovi za poskytnutí rozhovoru.

3 komentářů ke článku “Exkluzivní rozhovor s Janem Borsem

  1. HonzaCZE

    Mimochodem, dnes Jan Potměšil na svém instastories zveřejnil fotku z natáčení klipů pro národní kolo.. V téměř tu samou chvíli Mikolas Josef zveřejnil na instastories video uzavřené místnosti s popisem „shooting time“.. Těžko to bude náhoda. Mikolas je zřejmě jasný účastník našeho národního kola! ;)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>