Ylva a Linda Persson ČESKÁ REPUBLIKA

Exkluzivní rozhovor s Ylvou a Lindou Persson


Česká republikaPro podzim jsme pro vás připravili sérii exkluzivních rozhovorů s interprety a skladateli, kteří přihlašují své písně do České televize za účelem reprezentace naší země na soutěži Eurovision Song Contest 2017. První interview bude se sestrami Ylvou a Lindou Perssonovými ze Švédska, které napsaly a zaslaly hned několik skladeb.

01. Ahoj Ylvo a Lindo, děkujeme za poskytnutí rozhovoru! Mohly byste se nám na začátek představit?

Jsme švédské duo, sestry a dvojčata – skladatelky, producentky a vokalistky, které se úspěšně účastnily národních kol na Eurovision Song Contest a Junior Eurovision Song Contest mezi lety 2013 až 2016 s více než dvaceti písněmi v jedenácti zemích. Na Islandu, v Bělorusku a Rumunsku jsme skončily na třetím místě, ve Finsku to bylo čtvrté místo a na Ukrajině pátá příčka. Napsaly jsme také oficiální písně pro pochody Pride v Kodani, ve Švédsku pro ročníky 2016 a 2015 a na Islandu v roce 2014, zvítězily jsme ve švédské rádiové soutěži Svensktoppen Nästa Västmanland 2016 a vyhrály jsme Národní hudební cenu Lira jako skladatelé za nejlepší hudební videoklip roku 2015 v Bělorusku.

02. Co si myslíte o Eurovizi obecně?

Vždy jsme měli velkou vášeň pro Eurovizi, milujeme tenhle typ muziky už od dětství a soutěž sledujeme každý rok. Po mnoha letech jsme v roce 2013 konečně měly příležitost začít soutěžit s našimi vlastními písněmi v národních kolech v různých zemích. Také jsme si vyzkoušely, jaký je to pocit živě s vlastními skladbami vystupovat, a to když jsme se samy účastnily na jevišti v roli vokalistkek.

03. Letos Česká televize otevřela přihlašování písní do interního výběru široké veřejnosti. Víme, že jste v tomto roce do soutěže poslaly přihlášku a píseň. Můžete prozradit, co vás k tomuto kroku vedlo a o jakou píseň a žánr se bude jednat?

Rády přihlašujeme naše písně do různých zemí, o čemž svědčí i fakt, že již máme na svém kontě účast v jedenácti zemích. Minulý rok jsme bohužel propásly přihlášení do České televize, takže jsme rády, že to místo toho můžeme zkusit letos. Přihlásily jsme mnoho písní v různých stylech v eurovizním formátu. Vše od velkých balad a tradičního eurovizního stylu k rychlejšímu nebo středně rychlému čerstvému popu a soulu. Doufáme v dobrou odezvu!

04. Jak byste reagovaly, pokud by byla vaše píseň vybrána pro českou reprezentaci na Eurovizi 2017 v Kyjevě?

To by bylo prostě úžasné, je to splněný sen reprezentovat zemi na Eurovizi!

05. Spolupracovaly jste v minulosti s nějakými českými interprety? Nebo pro letošní interní výběr?

Bohužel jsme to nezkoušely, protože v minulosti nebyla možnost soutěžit v České republice a loni jsme interní výběr propásly.

06. Pokud by byla vybrána některá z vašich písní, kterého českého interpreta byste chtěly, aby ji zpíval a proč?

Pokaždé se snažíme o nejlepší shodu písně a interpreta – to je vítězný kandidát!

07. Plánujete případně cestu do Kyjeva na Eurovizi 2017 jako fanynky i kdybyste nevyhrály národní kola napříč Evropou?

Momentálně to neplánujeme, ale určitě pojedeme, pokud vyhrajeme některé národní kolo!

08. Jak byste zhodnotily naše poslední dva reprezentanty na Eurovizi a jejich soutěžní songy? Vidíte nějaký posun ve snaze České republiky na Eurovizi v posledních letech?

Obě jsou to emotivní a překrásné písně, které na Eurovizi fungují velmi dobře, a bude zajímavé sledovat, co bude v nabídce pro rok 2017!

09. Myslíte si, že má Česko některého interpreta, který by měl reálnou šanci vyhrát Eurovizi? Pokud ano, který interpret by to byl?

Zatím jsme s našimi písněmi nevyhrály, takže bychom velmi rády zjistily recept pro vítězství! :) Ale určitě je to otázka nalezení správné kombinace písně, interpreta a vystoupení a také načasování pro ten konkrétní rok. Všechny země jsou podle nás možní vítězové.

10. Co je podle vás na vítězství v Eurovizi nejdůležitější?

Je to obrovská příležitost ukázat se v téhle fantastické televizní produkci s takovou diváckou základnou, v jedné z největších dostupných evropských show! Pro nás je to také cíl a splněný sen, který jsme měly už od našeho mládí. Tahle muzika je našim srdcím velmi blízká, takže to není pouze o publicitě, byl by to prostě úžasný pocit.

11. Myslíte si, že by byla Česká republika schopna zorganizovat další ročník Eurovize, kdyby vyhrála?

Musela by! ;) A určitě by to bylo úžasné, tím jsme si jisté!

12. Když mluvíme o přípravách eurovizních vystoupení, skládáte pouze muziku a texty, nebo také dále na písních pracujete až do úplného konce?

Vždy jsme součástí celého procesu od hledání talentů ke psaní a produkování písní. Také jsme byly pomocné vokalistky na jevišti v pěti našich písních v Moldavsku, Bělorusku a na Islandu. Na Maltě a ve Finsku jsme byly jako skladatelky přítomny v green roomu a i to byla skvělá zkušenost. Téměř pokaždé se snažíme podílet na vystoupení i jevištním zpracování, pracovat na propagaci, vydání písní a titulních fotografií stejně jako na produkci oficiálního videa. Tohle je pro nás to, o čem celá Eurovize je. Dokonce jsme pomáhaly pro jednoho z našich interpretů najít na internetu šaty, které byly použity v živém vysílání!

13. Jaké máte plány do budoucna? Plánujete nějaké turné, nové CD nebo jiná překvapení? Třeba nějaká spolupráce s českými interprety?

Intenzivně pracujeme s interprety na psaní nových písní a dokončování přihlašování eurovizních písní do různých zemí. Budeme reprezentovat Švédsko na Türkvision 2016 a také vydáváme vánoční singl s umělcem, který vyhrál show Švédsko má talent. V tomto singlu se k nám připojí jeden světově známý houslista. Také jsme vedoucí dětského sboru Rising Star, který bude mít tento týden lokální vystoupení, které bude zahrnovat i švédské hity z Melodifestivalenu.

14. Jaké máte záliby a co rády děláte ve volném čase?

Naše největší záliba je muzika! To je to, co děláme o pátcích a také během většiny našeho volného času, když nejsme v našich běžných zaměstnáních. Také se rády potkáváme a trávíme čas s rodinou a přáteli, cestujeme a jsme aktivní v mnoha různých ohledech.

15. Máte nějaký pozdrav pro naše čtenáře a české fanoušky Eurovize z klubu OGAE?

Děkujeme moc za to, že jste si přečetli o naší cestě na Eurovizi a doufáme, že nás budete sledovat a sdílet naší hudbu! Mějte sen, věřte v něj a snažte se ho dosáhnout!

www.youtube.com/ylvalindaonevoice
www.facebook.com/ylvaandlindaonevoice

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do budoucna!

Josef Štaif

6 komentářů ke článku “Exkluzivní rozhovor s Ylvou a Lindou Persson

 1. Sandra

  Overload, Hold your Colours a Sublime zní docela dobře, ale zbytek už mi přijde slabší.

 2. Joe Black

  Neříkám, že všechny, ale většina těch songů je dobrá. Líbí se mi… Snad bude Turkvize odrazový můstek pro JESC a ESC a konečně se zadaří…

 3. Cipela

  Nic proti autorkám…ovšem tyto songy jsou strašné! Proto se to taky nikdy nedostalo na ESC. Hledat skladbu a následně k ni interpreta je naprostá hovadina. Volil bych již hotovou a vydanou skladbu (Lover, Believe,..).

 4. Matěj

  Ta 11. otázka je vtipná.. :D Ale kéž bychom se toho někdy dočkali :'(

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>