O'G3NE EUROVIZE

Favoriti a outsideři druhého semifinále (1./3.)


Před každým přenosem letošního ročníku Eurovision Song Contest Vám nabídneme naše postřehy na favority a outsidery daného soutěžního večera. Představíme si pro a proti jednotlivých soutěžících, přičemž u semifinalistů se zaměříme na jejich kvalifikaci a v rámci velkého finále zmapujeme potenciálního vítěze.

Vycházíme z dosavadních názorů a diskuzí na internetu, sázek bookmakerů a zkušeností z předchozích let. Prostor pro Vás je otevřen v diskuzi.

Srbsko Srbsko – Tijana Bogićević

Tijana Bogićević

Pro: Srbsko se po většinou drželo svých tradic, avšak pro letošní rok se chce ukázat v evropském stylu. Na soutěž posílá klasický popový mainstream, který bude blízký posluchačům ze všech zemí. Skladba „In Too Deep“ je typicky vystavěnou písní se silným refrénem. Je ve své podstatě jednoduchá na poslech a snaží se držet trendů současné scény. Srbové navíc nemívají s kvalifikací problémy.

Proti: A bude to právě sázka na mainstream, co může této zemi nejvíce uškodit. Podobných písní zazní na letošní Eurovizi mnoho a divákům budou splývat. Tato u nich navíc ani není favorizovaná a mnozí ji označují za průměrnou. Porota bude těžko hledat jakoukoliv osobitost a originalitu. Ostatně Srbové letos postupovali stejně jako další země. Zvolili píseň od zahraničních autorů, ke které dodatečně našli interpretku. Tijana Bogićević zatím není ve své zemi příliš známá, dosud byla k vidění především jako vokalistka a její vystoupení působí neosobně. Bookmakeři vidí Srbsko na hranici mezi postupem a nepostupem.

Rakousko Rakousko – Nathan Trent

Nathan Trent

Pro: Naši jižní sousedé to letos zkoušejí s r’n’b popem. Letošní Eurovize by měla oslavovat rozmanitost, avšak té je k vidění pomálu. Právě Rakušané se budou se svým chill songem „Running On Air“ odlišovat. Nathan Trent je kromě toho talentovaný a charizmatický zpěvák, který umí na pódiu své umění prodat. Na nic si nehraje a vsází na přirozenost. Nezapomíná navíc ani na show, která bude po vizuální stránce snadno zapamatovatelná. Sázkové kanceláře to vidí spíše na postup.

Proti: Rakousko nemá nic jisté a v žebříčku popularity písní druhého semifinále se pohybuje ve středu. Pomalá píseň bez výraznějších melodických linek nemusí utkvět v paměti diváků natolik, aby pro ní ve velkém hlasovali. Začátek show statisticky příliš nepomáhá a pódiová prezentace s půlměsícem může na náročnější publikum působit lacině. Rakušané musí o každý svůj hlas bojovat a letos mezi velké favority nepatří.

Makedonie Makedonie – Jana Burčeska

Jana Burčeska

Pro: Makedonská píseň „Dance Alone“ letos patří k velkým favoritům fanoušků soutěže. Jedná se o mimořádně chytlavou taneční záležitost, která je sice současná, ale zároveň ovlivněná prvky dance music dřívějších let. Obrovskou výhodou má ve své zapamatovatelnosti a melodičnosti. Makedonci se pravidelně Evropě představovali s tím, co se u nich doma poslouchá, což většinou připomínalo velké návraty do minulosti. Letos jdou s dobou a fanoušci je za to chválí.

Proti: I přes favorizování věrných diváků soutěže to s Makedonií růžově nevypadá. Podle bookmakerů se do finále pravděpodobně nedostane a příčinou je samotná zpěvačka. Jana Burčeska je další interpretkou v řadě, které byla po interním výběru přisouzena píseň od zahraničních autorů. V případě Makedonie se navíc hovoří o protekci díky rodinným vztahům mezi ní a vedením místní televize. Jana píseň neuzpívá a ani nevyzpívá. Na pódiu nepůsobí podle médií profesionálně ani její zpěv, ani choreografie. Společně s umístěním v první polovině večera a smůlou, která se této zemi lepí na paty, by nepostup nebyl ničím překvapivým.

Malta Malta – Claudia Faniello

Claudia Faniello

Pro: Vystoupení, ve kterých hraje hlavní roli zpěv bez zbytečné show kolem, jsou každým rokem vítaným elementem u porot i mnohých diváků. Malta vsází na nejtypičtější styl balad, který na Eurovizi mnohokrát slavil úspěchy. Claudia Faniello je zkušenou interpretkou, která chce zabodovat jednoduchostí a svým hlasem. Tradiční publikum si rozhodně získá.

Proti: „Breathlessly“ je přesně ten typ písně, po kterém nevíte, jestli jste ji už někdy někde slyšeli, nebo se jedná o premiéru. Po všech stránkách zde hovoříme o standardu, který co do originality nebo jakékoliv invence nepřináší vůbec nic nového. Ačkoliv si své fanoušky najde, v roce 2017 bude velmi těžko oslovovat masy. Publikum bude čekat na highlighty, které s tímto vystoupení prostě a jednoduše nepřijdou. Sázkové kanceláře to na postup nevidí a novináři i veřejnost s nimi souhlasí. Společně s umístěním v první polovině večera by postup Malty byl jedním z nejpřekvapivějších momentů letošního ročníku.

Rumunsko Rumunsko – Ilinca feat. Alex Florea

Ilinca feat. Alex Florea

Pro: Rumunsko je oproti tomu úplně opačný extrém. Něco takového jste totiž ještě neviděli. Kombinace jódlování, rapu a rocku je přesně tím, co si představujeme pod oslavou rozmanitosti. Ačkoliv je rumunské číslo pro mnohé nestravitelné, nikdo mu nemůže odepřít fakt, že bude nezapomenutelné. Oba interpreti jsou navíc ve svém hlasovém projevu bezchybní. Ilinca je svým jódlováním ve své zemi proslavená a Alex Florea má všechny dispozice k tomu, aby se doma dostal na vrchol hip hopové scény. Připočtěme k tomu ještě okázalou pódiovou show s děly a máme tu vystoupení, které si budete pamatovat z celého večera nejdéle. Rumuni na Eurovizi ještě nikdy nepohořeli a podle sázek jsou druhým největším favoritem dnešního večera.

Proti: I přes všechna pozitivní hodnocení se stále jedná o show, která v celkovém měřítku působí překombinovaně a mnohdy kýčovitě. Propojení jódlování a rapu může připadat některým divákům směšné a namísto uznání budou celé vystoupení považovat za jeden prapodivný cirkus. V prozatímních žebříčcích se navíc Ilinca s Alexem mezi nejlepšími objevovali sporadicky.

Nizozemsko Nizozemsko – OG3NE

O'G3NE

Pro: Nizozemsko si nadále drží svůj standard posledních let a především využívá skutečnosti, že ve vší záplavě sólistů zapomínají mnohé země na to, jak harmonicky může znít souzvuk více hlasů. OG3NE jsou unikátním sesterským projektem, který nabízí kvalitnější verzi toho, jak může vypadat popový girl band. Všechny tři sestry Volovy jsou krásné, sympatické a především jim to dokonale ladí. O soutěžní píseň „Lights And Shadows“ se postaral jejich otec, což už samo o sobě napovídá, že dívky budou mít ke svému eurosongu vztah. Mají ho a ne jen tak ledajaký. Skladba je věnována jejich matce, která už sedm let urputně bojuje s nevyléčitelnou nemocí. Lisa, Amy a Shelley svůj příběh na pódiu na rozdíl od mnohých skutečně prožívají, což ocení diváci i poroty. Pro bookmakery jde o třetího největšího favorita večera.

Proti: Samotná skladba sice nese silné poselství, avšak po hudební stránce zvlášť oceňovaným kouskem není. Daří se jí především díky propojení tří silných hlasů, přičemž mnozí se shodují na tom, že by v sólovém provedení mnoho šancí neměla. Na některé diváky je už navíc podobných her na city z nejrůznějších soutěží až příliš.

7 komentářů ke článku “Favoriti a outsideři druhého semifinále (1./3.)

 1. Anonymní

  Ani mna Rumuni nebavia je na čase padnut dole a aspon raz v živote nepostupit …ty vole europska sutaž …a su tu krajiny ako izrael, armensko, azer, gruzinsko, australia ešte turecko je polovica europa a polovica azia ok, rusi su vačina uzemia v azii ale ok a taktiež cyprus …vyhodil by som všetky tieto krajiny iba miesto zaberaju …-.- ..nevravim že neprinesu niečo nove ale su lepšie ako europske krajiny bohužial mame sa vela ešte ucit od nich

 2. Rayxim

  Doufám že Rumunsko nepostoupí. To „jódlování“ nechci ve finále znova slišet i když to stejně uslyším v 2 semifinále.
  Nic proti.

 3. Perunka

  Postup tak nevkusnej gebuziny s akou tento tok prišlo Rumunsko len potvrdí môj názor na väčšinový vkus európanov. Veď aj ja sa chcem baviť, ale pri tejto „piesni“ mám nutkanie utekať rýchlo preč.

 4. Anonymní

  Macedonsko podobna ako Belgicko bude zniet v telke skvele …navyše ludia budu za to hlasovat si myslim, je to lahsie semi omnoho niesu tu silne štáty až na rumunsko, chvalabohu Rusko odstupilo ..

 5. Honza

  Tak tady rozhodně Rakousko, Rumunsko a Nizozemsko. Bohužel po zhlédnutí live vystoupení už nemůžu říct Makedonii, píseň sice skvělá, ale živě to nepůsobí dobře. Není to sice pořád tak hrozné jako Belgie, ale přesto jsou ve druhém semifinále mnohem kvalitnější vystoupení – jedině že by dneska ještě nějak mega překvapila.

 6. Anonymní

  V skratke …Srbska bude dost nervozna, piesen nieje zlá ale miestami znie falošne ..zaleži na tom ako to zaspieva ,….Rakušan – piesen je ok, je zlatý a nehrá sa na nič no poradove čislo 2 ma smolu, to vieme….Macedonsko moj favorit, nechapem ako to môžu ludia nenavidieť, dufam že postup, Malta …taktiež by som bol rad keby postupil hlas mega, Holandsko piesen oničom hlasy wau …asi postupia …a rumunsko asi tiež postupi lebo každy rok je vo finale .navyše vlani boli vyhodení …takže neni o čom
  Osobne najviac by som sa potešil postupu Macedonska a Malty …no nevadilo by mi ani Rakusko, Srbsko, Rumunsko

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>