Eleni Foureira EUROVIZE

Favoriti a outsideři prvního semifinále (3./3.)


Před každým přenosem letošního ročníku Eurovision Song Contest Vám nabídneme naše postřehy na favority a outsidery daného soutěžního večera. Představíme si pro a proti jednotlivých soutěžících, přičemž u semifinalistů se zaměříme na jejich kvalifikaci a v rámci velkého finále zmapujeme potenciálního vítěze.

Vycházíme z dosavadních názorů a diskuzí na internetu, sázek bookmakerů a zkušeností z předchozích let. Prostor pro Vás je otevřen v diskuzi.

Řecko Řecko – Yianna Terzi

Gianna Terzi

Pro: Řecku se na Eurovizi tradičně daří a počítá se s tím, že se mu bude dařit i letos. Yianna Terzi osloví diaspory i zahraniční fanoušky autentičností řecké muziky, která je v Evropě oblíbená. Tradiční rytmy, národní jazyk a také modro-bílá pódiová prezentace ve stylu antické bohyně rozhodně zaujme všechny příznivce etnické muziky. Dalším plusem je lehce mystická atmosféra a zapamatovatelnost písně „Oneiro Mou“, kterou doplňuje kvalitní hlasový projev. Velkou výhodou je startovní pozice.

Proti: Kombinace národních motivů s moderními prvky je sice oblíbená, avšak na Eurovizi už trochu klišé. Řecko se navíc nedrží na nejvyšších pozicích a v nejistém semifinále nebude až tak překvapivé, když se právě ono stane držitelem černého petra. Zpěvaček uslyšíme během dnešního večera skutečně mnoho a jejich hlasy se budou tříštit mezi podobnou konkurenci. Do finále z nich mohou postoupit jen ty nejlepší.

Finsko Finsko – Saara Aalto

Saara Aalto

Pro: Saara Aalto patřila od momentu své nominace k favoritům fanoušků. Svým extravagantním stylem si už podmanila britské diváky v talentové show a očekává se, že nebude lhostejná ani dalším Evropanům. Taneční pop je eurovizní klasika, která si vždy najde dostatek podporovatelů. Sborový refrén písně „Monsters“ je melodický a snadno zapamatovatelný. Výrazná je i pódiová prezentace a přirozené charizma zpěvačky, která neustále bojuje za práva sexuálních menšin. I to zajistí další přísun bodů.

Proti: S Finskem se do finále i přes všechna pozitiva a naservírování všeho, co typický fanoušek soutěže chce, příliš nepočítá. V odhadech se posouvá stále níže, za což může skutečnost, že se prvoplánová kolovrátková hudba pomalu sune mimo okraj zájmu. Ačkoliv samotná interpretka svým vystupováním nezapadne, její singl se může v popové konkurenci ztratit. Nic nového nepřináší a v ostré konkurenci může i přes rostoucí mezinárodní popularitu zpěvačky pohořet.

Arménie Arménie – Sevak Chanagjan

Sevak Chanagjan

Pro: Arménie je další zemí, která nemívá se semifinálovou kvalifikací problémy. Poprvé v historii vsází na národní jazyk, což je bonus, který ocení především poroty. Skladba „Qami“ je silná především díky postupné gradaci a emotivním refrénům, ke kterým je potřeba silný hlas. A ten reprezentant Sevak Chanagjan má. Blížící se konec večera je určitě výhodou stejně jako jednoduchá, avšak o to více efektní prezentace na jevišti.

Proti: Arménský zástupce se drží na hraně mezi postupem a nepostupem a jeho osud bude záležet na aktuální náladě evropských diváků. Jeho píseň není natolik silná a zapamatovatelná, aby měla finálovou účast jistou. Ačkoliv koncept singlu postupně buduje potřebnou atmosféru, mnoho posluchačů nechává chladnými od začátku do konce. Ve složitém prvním semifinále to bude mít náročné každý a může se klidně stát, že se tato země bude muset podruhé v historii smířit s neúspěchem.

Švýcarsko Švýcarsko – Zibbz

Zibbz

Pro: Sourozenecké duo Zibbz patří k nejsympatičtějším účastníkům letošního ročníku a své charizma umí přenést i na diváky. Ostatně své výhody využívá na maximum, neboť interakce s publikem je během jeho show velmi intenzivní. Chytlavá pop rocková skladba „Stones“ je produkčně velmi kvalitní a svou energií se odlišuje od ostatních účastníků. Refrény jsou zapamatovatelné a pěvecký výkon je takřka bezchybný. A nakonec opět připomínáme velmi výhodnou pozici na konci soutěžní části večera.

Proti: Švýcaři dlouhodobě patří mezi nejméně úspěšné účastníky semifinálových kol a finále Eurovize se už pro ně zdá takřka zapovězené. Ani letos nemají nic jistého, v predikcích sice rostou a aktuálně se drží přibližně v polovině žebříčků dnešního večera, nicméně ani tak se zatím mezi předpokládané kvalifikanty nezařazují. I přes všechen náboj, který jejich píseň má, jsou pro některé diváky nezapamatovatelní a nevýrazní.

Irsko Irsko – Ryan O’Shaughnessy

Ryan O’Shaughnessy

Pro: Irsko je v posledních letech typické pouze baladami, které si své publikum vždy naleznou. Ta letošní je kytarová a opět v podání mladého zpěváka, který zaujme nejednu divačku. Velmi výrazná je i taneční choreografie na scéně, kterou silně podpoří zástupci sexuálních menšin. Píseň „Together“ je autentická a procítěná, na což budou slyšet i poroty. A opět připomínáme, že vystoupení na konci show je velkou výhodou.

Proti: Ani letos se s touto zemí podle predikcí příliš nepočítá a její série neúspěšných balad může pokračovat i v letošním roce. Televizní divák, který je podobnou hudbou nasycený ze všech stran, bude vyhledávat inovativnější tvorbu. U milovníků rychlejší muziky s podporou počítat nemůžeme v žádném případě. V diskuzích se často setkáváme s názory, které úpěnlivě prosí Iry, aby se už konečně odvázali a všem dali jasně najevo, proč jsou doposud těmi nejúspěšnější účastníky v historii Eurovize. Ryan O’Shaughnessy se sice chce vrátit ke kořenům domácích vítězství, nicméně cestu k úspěchu je třeba hledat v současné době už někde jinde.

Kypr Kypr – Eleni Foureira

Eleni Foureira

Pro: Eleni Foureira se právě dnes stala největší favoritkou na celkovou výhru a proto o jejím postupu prakticky nemůže být pochyb. Do Lisabonu přiváží popovou show, která skalní fanoušky soutěže nikdy neomrzí. Temperamentní taneční píseň „Fuego“ kombinuje současnou tvorbu s národními prvky, což je recept, se kterým si snadno můžete připravit pokrm vítězů. Zpěvačka je na jihu Evropy považována za popovou divu a díky své mezinárodní popularitě má zajištěn dostatečný přísun hlasů, který by dorazil i bez jejího výhodného vystoupení na samém konci semifinále. Velmi povedená je pódiová show, která je plná energické taneční choreografie a ohně, čímž probere každého usínajícího diváka. Reakce médií i fanoušků jsou nyní euforické a Řecko může pomalu začít litovat, že si nechali svou hvězdu ukrást sousedy.

Proti: Ačkoliv kyperská popularita roste, stále hovoříme o mainstreamové písni, která v globálním měřítku nepřináší nic speciálního, čím by mezinárodní popovou scénu obohatila. Otázkou také je, jak na vystoupení zareagují poroty, které mají náročnější vkus.

12 komentářů ke článku “Favoriti a outsideři prvního semifinále (3./3.)

 1. Řecko musí postoupit! ♡
  Kypr by byl asi taky fajn, zbytek spíše ne, i když bohužel Finsko má k tomu dost našlápnuto.

 2. Perunka

  Sandra, Honza: fajn, keď nie Grécku, tak aspoň Írsku. Tiež dobrá voľba, pieseň je aj pre mňa jedna z najlepších.

 3. Honza

  Tak paráda, já teda taky pošlu Irsku, ČR stejně moc nehlasuje, tak ho třeba do TOP 10 za nás dostaneme… :-D

 4. Sandra

  Irsku budu dneska posílat své hlasy – všechny, takže doufám, že postoupí. ^_^

 5. Lucasso

  Myslím, že to tady bude Finsko, Švýcarsko a Kypr. Snad to dalo deset. Řecko asi ne, těch zpěvaček je zas mraky a postoupí jich pět, max 6 a to Řecko není nijak silný.

 6. Johny

  Fandím Saare, keby nepostúpila bolo by to pre mňa veľké sklamanie. Myslím ale, že postúpi, lebo má po Európe veľa fanúšikov. A ešte fandím Cypru a celkom by som si prial keby to celé vyhralo. Inak sa už veľmi teším na večer, toto semifinále bude podľa mňa najlepšie za posledných veľa veľa rokov.

 7. Zornaddie

  Řecko: černý Petr? jsou lepší písně v tomto semifinále, tak proč by ne?! :D

  Finsko: JEDINÝ PRAVÝ VÍTĚZ, MOJE HLASY JDOU SAAŘE

  Arménie: i když je píseň taková meh, tak staging může vše zachránit

  Švýcarsko: já je v tom finále chci!

  Irsko: překrásná píseň, sice asi nepostoupí, ale měla by

  Kypr: výhra? hmmm… postup? ANO!

 8. Petr

  Kypru to přeji, i kdyby vyhrála, tak pořád lepší než Izrael, ale stejně si nemyslím, že vyhraje, nakonec stejně skončí mezi 5.-10. postupovým místem a ve finále se ztratí možná v top 15, protože si myslím, že uspějí nakonec jiní, menší favoriti, jen doufám, že ne Irsko, moc ho ve finále nechci, ale začínám se bát, aby nakonec nevyhrál podobně jako vloni Portugalsko… buzny přeci jen tvoří největší diváckou základnu :-D (bez urážky) a moc bych přál postup Švýcarsku, protože tu skladbu miluji už od národního kola

 9. Honza

  Tak tady bych si vsadil jen na Kypr, protože jinak absolutně nevím.
  Irsko je asi mimo hru, až mě to fakt neskutečně mrzí a přijde mi to totálně podhodnocená píseň (plus i podiová prezentace vypadá dobře a zpěv je krásný), nicméně budu fandit stejně jako Albánii.
  Nicméně Řecko vypadá podle bookmakerů že jo, ale osobně se mi to furt nezdá a pokud postoupí, hádám, že bude celkem nízko.
  Finsko – noooo, ačkoli za mě je Monsters jen lehkej nadprůměr, celkem mě překvapuje jak Saara stále klesá a klesá. Ale i tak si ještě myslím, že může amíchat kartama, dost jí může pomoc to zviditelnění v X Factoru (navíc Británie má hlasovací právo, což může znít jak banalita, ale v takto vyrovnaném semifinále jí to může opravdu vyšvihnout mezi těsného kvalifikanta a plus je to výborná zpěvačka). Já bych ani tak Monsters do finále nebral jako spíš Saaru, která je sympoška. :-)
  Arménie – upřímně doufám, že ne, ale vím, že bohužel šance mají
  Švýcarsko – spíš také myslím, že ne, ale na základě šancí u bookmakerů si myslím, že můžou překvapit
  Tak uvidíme :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>