Koše EUROVIZE

Historické statistiky rozložení semifinálových večerů


Eurovision Song ContestPřed týdnem jsme se dozvěděli, jak budou rozloženy semifinálové večery letošní Eurovize. Soutěž se na dvě kvalifikační kola rozděluje od roku 2008 a proto je ze statistického hlediska logické, že se mnoho zemí za tuto dobu zúčastnilo jak úterních, tak čtvrtečních přenosů. Přesto nalezneme jednu výjimku, která si letos odbude velkou premiéru.

Podívali jsme se na to, jak byly od roku 2008 rozděleny jednotlivé státy do semifinálových večerů, a zjistili jsme, že se jedná o zajímavá fakta, kterými obohatíme naše občasné statistické články.

Všechny země s výjimkou dvou se za posledních deset let zúčastnily obou kvalifikačních přenosů. Jednou z nich je Andorra, kterou jsme ovšem na soutěži viděli od roku 2008 pouze dvakrát. Reprezentanti tohoto státu si pokaždé zazpívali během prvního semifinále. Mnohem zajímavější je ovšem fakt, že se druhého semifinále zatím nikdy nezúčastnili zástupci Ruska. Pokud pomineme ročník 2009, kdy bylo Rusko přímo nominováno do finále, a loňský bojkot soutěže, viděli jsme interprety z největší země světa pokaždé pouze v úterních přenosech. Bylo tomu celkem osmkrát. Během čtvrtečního semifinále uvidíme Rusko historicky poprvé letos.

Teprve podruhé v historii se druhého kvalifikačního kola zúčastní Černá Hora, která jinak bojovala o sobotní finále vždy v úterý. Bylo to celkem sedmkrát. Osudové první semifinále a pouhá dvojí přítomnost v tom druhém se týká i Arménie, Belgie a Finska. Všem těmto státům los i pro letošek přidělil úterní kvalifikaci. Belgii a Finsku podeváté, Arménii poosmé.

Pokud pomineme země s nízkou účastí, spadají do kategorie milovníků úterků i Island, Moldavsko a Řecko, tedy státy, které se čtvrtečních kol zúčastnily pouze třikrát.

A pojďme se podívat na opačný konec statistické tabulky. Neexistuje žádná země, která by byla přítomna pouze ve druhém semifinále bez zpívání v prvním. Nejméně jsme v úterky viděli Slovensko, které jinak třikrát soutěžilo ve čtvrtek. V prvním přenosu byla pouze jednou také Austrálie. Statistiky zemí s nízkou účastí nás ovšem až tak nezajímají.

Mnohem přínosnější je osud Bulharska, které se sedmkrát objevilo během čtvrtečního večera a v prvním semifinále bude k vidění teprve podruhé v historii. Pouze dvakrát bylo úterý přiděleno také Norsku a Ukrajině, oproti norským osmi a ukrajinských sedmi čtvrtkům. Obě tyto země i letos uvidíme ve druhém semifinále.

Pouhé tři účasti v prvním kvalifikačním přenosu mají na svém kontě Dánsko, Gruzie, Litva, Slovinsko a Švédsko.

Oproti tomu téměř vyrovnané statistiky co do rozdělení semifinálových kol vidíme u Běloruska, Chorvatska, Kypru, Maďarska, Nizozemska, Polska, San Marina a Srbska. Česko počtvrté v historii zabojuje o finále v úterý, zatímco během čtvrtků bylo k vidění dvakrát.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>