Loïc Nottet EUROVIZE

Hvězdy Eurovize vzešlé z Hlasu


Eurovision Song ContestPro letošní rok jsme si pro vás připravili malý seriál, ve kterém se zaměřujeme na interprety Eurovize, jejichž sláva vzešla z talentových soutěží. Před letošním Lisabonem jsme si už představili zpěváky, zpěvačky i skupiny ze SuperStar a X Factoru, dnes se podíváme na ty, kteří se zúčastnili další populární show Hlas.

Soutěž Hlas patří mezi nejslavnějšími talentovými show k těm vůbec nejmladším. U nás se vysílala dvakrát a to vždy ve federální verzi. Hlas ČeskoSlovenska toho má s Eurovizí společného hned několik. V obou řadách usedl do porotcovského křesla zpěvák Josef Vojtek, který se společně se svou kapelou Kabát stal vůbec prvním reprezentantem naší země na Eurovision Song Contest. Zajímavostí je, že v první sezóně federálního Hlasu v roce 2012 se do týmu frontmana oblíbené rockové skupiny dostala zpěvačka Markéta Poulíčková. Ta pod pseudonymem L.B.P. bojovala o účast na Eurovizi v českém národním kole v letech 2007 a 2008, z čehož vyplývá, že ve vztahu k Josefu Vojtkovi byla jak jeho konkurentkou, tak i svěřenkyní. V roce 2014 se ve druhé řadě Hlasu ČeskoSlovenska stala koučem Marta Jandová, která nás reprezentovala společně s Václavem Noidem Bártou na Eurovizi o rok později. Pro soutěž je charakteristický Výběr naslepo, během kterého porotci poslouchají jednotlivé interprety aniž by je viděli. Pokud jsou hlasem zaujati, otočí se a následně se svými kolegy bojují o možnost daného soutěžícího mentorovat. Dobrou zprávou pro všechny fanoušky je, že by se Hlas měl na obrazovky televizí Nova a Markíza vrátit už příští rok.

Sevak Chanagjan, který zastupoval před měsícem v Lisabonu Arménii, se v roce 2016 zúčastnil ruské verze pořadu nazvanou Golos. Jeho hlas zaujal i ruskou reprezentantku z Eurovize 2015 Polinu Gagarinu, kterou si Sevak vybral za svou koučku. Do finálové fáze show se ovšem nedostal a proslavil se až o pár měsíců později jako vítěz ukrajinského X Factoru. V roce 2017 se představil v arménské verzi soutěže, tentokrát už ovšem jako porotce.

Také loňská reprezentantka Arménie Artsvik se proslavila v ruském Golosu. Zúčastnila se druhé sezóny show v roce 2013 a dostala se do týmu zpěvačky Pelageji. Její cesta ale skončila už v duelových soubojích.

Vůbec první vítězkou ruského Hlasu se v roce 2012 stala pod vedením Alexandra Gradského zpěvačka Dina Garipova. Ta soutěž vyhrála s více než 66 % hlasů a už o pár měsíců později reprezentovala největší zemi světa na Eurovizi v Malmö. Koučem v této sezóně byl mimo jiných i vítěz Eurovision Song Contest 2008 Dima Bilan.

Cláudia Pascoal se letos pokoušela obhájit portugalské vítězství z Kyjeva. Slávu jí zajistila účast v Hlase Portugalska, konkrétně v jeho loňské sérii. Tehdy sice ještě bez růžových hlasů, avšak s jedinečným hlasem a svou kytarou zaujala na castingu všechny porotce. Za svého mentora si zvolila Aureu a v soutěži se nakonec umístila na šesté příčce.

A pojďme do Německa. Letošní reprezentant našich sousedů Michael Schulte byl účastníkem Hlasu Německa v roce 2012. Jeho výkon ve Výběru naslepo porotce příliš nezaujal, jelikož se otočil pouze jeden. Byl jím Rea Garvey, který se tak automaticky stal jeho trenérem. Kvality zpěváka ocenili i ostatní kouči až v dalších kolech. Michael se nakonec umístil na krásném třetím místě.

Zůstáváme v Německu, ale opět se vrátíme i do Arménie. Do druhé sezóny německého Hlasu se zapojila arménská reprezentantka z Eurovize 2016 Iveta Mukučjan. Ve Výběru naslepo zazpívala „Euphorii“ od Loreen a stejně jako předchozí interpret se dočkala podpory pouze jednoho porotce. Tím byl původně nominovaný a nakonec odvolaný německý reprezentant pro Eurovision Song Contest 2016 Xavier Naidoo. Je škoda, že se oba interpreti nakonec nemohli ve Stockholmu společně setkat. Ivetě se nicméně v Německu příliš nedařilo, jelikož z Hlasu vypadla hned během prvního vyřazovacího týdne. Aktuálně porotcuje v arménské verzi.

Xaviera Naidoo nakonec na Eurovizi nahradila Jamie-Lee. Ta je také spjatá s Hlasem Německa, avšak nikoliv jako porotce, ale jako vítězka ročníku 2015. Jejími kouči byli Michi & Smudo, kteří jí byli oporou i během její cesty do Stockholmu.

Také letošní zástupce Islandu Ari Ólafsson se zúčastnil této soutěže. Stalo se tomu v roce 2015. Jednou z kouček byla i loňská reprezentantka země Svala. Ariho výkon ji však příliš neoslovil. Souboj o něho svedli dva mentoři a díky jejích podpoře postoupil do dalších kol.

Letošní reprezentant Běloruska, kterým byl zpěvák Alekseev, se Hlasu zúčastnil na své rodné Ukrajině. Stalo se tomu v roce 2014, kdy se v porotě soutěže sešly hned dvě hvězdy Eurovize – ruský zpěvák Sergej Lazarev z ročníku 2016 a ukrajinská diva Ani Lorak, kterou si pamatujeme z Eurovision Song Contest 2008. Ze všech čtyř koučů dala Alekseevovi šanci pouze Ani, čímž mu zajistila postup do další fáze. Ze soutěže nakonec vypadl během prvního přenosu.

Sesterské trio OG3NE, které se představilo v minulém roce v Kyjevě, se zúčastnilo Hlasu Nizozemska, odkud soutěž pochází, před čtyřmi roky. Při svém prvním vystoupení dívky zaujaly všechny porotce a díky tomu byly považovány za velké favoritky celé show. Za svého kouče si ovšem nevybraly ani Ilse de Lange z dua The Common Linnets, které reprezentovalo Nizozemce v roce 2014, ani Trijntje Oosterhuis, která svou zemi zastupovala o rok později, ale Marca Borsata. Pro Hlas nejsou skupiny příliš typické a už vůbec se nestává, aby celou soutěž vyhrávaly. OG3NE se to ovšem jako vůbec prvnímu vícečlennému projektu na světě podařilo.

Loňská účastnice Eurovize Anja Nissen se Hlasu nejen zúčastnila, ale stejně jako předchozí interpretky ho i vyhrála. Nezúčastnila se ovšem dánské verze, nýbrž australské. Anjini rodiče sice pocházejí z Dánska, ale celá rodina žije právě u protinožců. Zpěvačka byla součástí třetí sezóny show v roce 2014 a jejím mentorem se stal will.i.am z legendární skupiny The Black Eyed Peas. Během Výběru naslepo se ovšem mohla radovat z toho, že jí podporu vyjádřila i Kylie Minogue a Ricky Martin.

Velkou líhní účastníků Eurovize je belgická verze Hlasu pro Valonsko nazvaná The Voice Belgique. První sezónu v roce 2012 vyhrál pod vedením Quentina Mosimanna Roberto Bellarosa, který Belgičany reprezentoval na Eurovizi o rok později.

Na video se podívejte zde.

Třetí řady se v roce 2014 zúčastnil Loïc Nottet. Ten patřil k největším favoritům a se svým koučem B. J. Scottem se dostal až do finále. V něm nakonec podlehl celkovému vítězi a skončil druhý. Na Eurovision Song Contest odcestoval o rok později.

Také další zástupce země pochází z Hlasu, avšak tentokrát z vlámské verze The Voice van Vlaanderen. Koučem Laury Tesoro byl ve třetí řadě v roce 2014 zpěvák Koen a také ona nakonec skončila stříbrná.

A pojďme opět do Valonska. V páté sezóně v roce 2016 jsme v Hlasu mohli vidět zpěvačku Blanche, kterou si pamatujeme z loňského Kyjeva. V soutěži se dostala do týmu skupiny Cats On Trees a její cesta skončila těsně před branami finálových večerů.

Na video se podívejte zde.

Jak jsme už avizovali dříve, své štěstí v soutěži zkusila v roce 2014 i Ilinca z Rumunska. Během svého Výběru naslepo využila jódlování a zajistila si tak postup do dalšího kola. Právě jódlování bylo natolik nečekané, že se jedná možná o nejvtipnější casting v celé historii rumunského Hlasu. Se svou koučkou Loredanou Grozou se dostala až do semifinále show. Také její kolega Alex Florea, se kterým spolu v minulém roce reprezentovala Rumunsko, se této soutěže zúčastnil. Stalo se tomu o rok později a se svým mentorem Mariusem Mogou se probojoval do duelové fáze.


Kristian Kostov je velmi známý interpret nejen v Bulharsku, které v minulém roce reprezentoval, ale také v Rusku. Tam se zúčastnil soutěže The Voice Kids, tedy verze Hlasu pro dětské interprety. Vítěz Eurovize 2008 Dima Bilan si jej vybral do svého týmu a společně došli až do finálových přenosů. Jejich přátelství ovšem pokračovalo i po soutěži, v minulém roce Dima Kristiana mohutně podporoval během jeho účasti na Eurovizi v Kyjevě.

Duo Joe & Jake, které se představilo na Eurovizi ve Stockholmu, vzniklo právě díky britské verzi soutěže The Voice UK. Joe i Jake soutěžili během čtvrté sezóny pořadu v roce 2014 jako jednotlivci, později po soutěži se ovšem rozhodli spojit své síly a vytvořit dvojici. Koučem Joa byl člen kapely Black Eyed Peas will.i.am, pod jehož velením se dostal až mezi osm nejlepších interpretů. Jake skončil v týmu účastnice britského kola Eurovize 2009 Rity Ory a v soutěži pro něho byla konečná fáze Knockout.


Velmi zajímavá situace nastala v Chorvatsku. První řadu Hlasu tam vyhrála s obrovskou podporou diváků Nina Krajlič. Ta se představila euroviznímu publiku jako reprezentantka své země v roce 2016. Jejím koučem nebyl nikdo jiný než Jacques Houdek, který Chorvaty na Eurovision Song Contest zastupoval pro změnu loni. Spolu si v soutěži zazpívali i duet – píseň „Euphoria“ od Loreen.

Vítězkou první řady řecké verze show se v roce 2014 stala loňská reprezentantka země Maria Elena Kyriakou. Jejím mentorem byla Despina Vandi.

A nyní tu máme vítězku první sezóny italského Hlasu z roku 2013. Tím se ovšem nestala žádná zástupkyně Itálie, nýbrž albánská reprezentantka z Eurovision Song Contest 2015 Elhaida Dani. Právě ta dokázala pod vedením Riccarda Coccianteho zaujmout diváky v cizí zemi nejvíce.

Na závěr se podíváme na interprety, kteří své štěstí zkoušeli v Hlasu až po své účasti na Eurovizi. V roce 2017 se do rumunského Hlasu přihlásila moldavská reprezentantka z Eurovize 2016 Lidia Isaac. Její cesta soutěží skončila v duelovém souboji. Na Eurovision Song Contest 2016 jsme viděli v barvách Kypru rockovou skupinu Minus One. Její frontman Francois Micheletto se v tu dobu zapojil i do páté řady francouzského Hlasu. Příliš daleko se ovšem nedostal. Štěstí se usmálo pouze na Elnura Hüseynova. Ten reprezentoval Ázerbájdžán v roce 2008 společně se Samirem Javadzadehem a v roce 2014 se přihlásil do čtvrté řady turecké verze show. Tu nakonec vyhrál a díky tomu o rok později znovu obdržel možnost zastupovat svou zemi na největší hudební show světa.Jaké další hvězdy Eurovize vzešlé z Hlasu znáte?

Spolupráce na článku: Vojtěch Košťál

Jeden komentář ke článku “Hvězdy Eurovize vzešlé z Hlasu

  1. filipko54

    Maria Elena Kyriakou reprezentovala Řecko v roce 2015 a ne loni, loni reprezentovala Řecko Demy ne? :D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>