Jedward EUROVIZE

Hvězdy Eurovize vzešlé z X Factoru


Eurovision Song ContestV minulém díle našeho seriálu, kterým si krátíme čekání na letošní Eurovizi, jsme se zaměřili na matku všech talentových soutěží SuperStar. U nás se vysílá bezkonkurenčně nejčastěji, nicméně v Evropě má tato show obrovskou konkurenci, která ji v mnohých zemích dokonce předběhla.

Zaměříme se na konkurenční X Factor, který se u nás vysílal pouze dvakrát. V roce 2008 byla soutěž českému publiku představena poprvé a nabídla ji televize Nova. Na obrazovky se X Factor v Česku vrátil až v roce 2014, tehdy jej ve federální verzi společně uvedly televize Prima a Joj. Vítězem se stal Peter Bažík, který je také s Eurovizí spojený. V letech 2009 a 2010 byl účastníkem slovenského kola. Od Superstar se X Factor příliš neliší, největší rozdíl je v tom, že se do ní mohou přihlásit vícečlenné projekty, stejně jako každý jiný bez ohledu na horní věkovou hranici. Soutěžící jsou rozděleni do kategorií, které vede vždy jeden z porotců. Ten se tak stává jejich mentorem, poskytuje jim rady a má tedy k soutěžícím mnohem bližší vztah, než je tomu v SuperStar. I X Factor pomohl rozjet kariéru několika umělcům, které známe z Eurovize, tady je jejich krátký přehled.

The X Factor UK je určitě nejznámější verzí soutěže, která se vysílá i v mnoha dalších zemích. U nás bylo několik sérií odvysíláno na stanici Prima Love. Nemůžeme se proto divit, že své štěstí v něm nezkoušejí pouze britští začínající zpěváci, ale také hudebníci z celého světa.

Hned na úvod začneme jednou z nejvýraznějších osobností soutěže za poslední roky. Po několika neúspěšných pokusech vyhrát finské národní kolo se Saara Aalto rozhodla zkusit své štěstí mimo svou rodnou zemi. Vsadila na třináctou řadu britského X Factoru, který se vysílal v roce 2016. Hned na castingu zaujala všechny přítomné porotce a postoupila do dalších fází. Mentorka Saary, Sharon Osbourne, ji ovšem chtěla ze soutěže vyřadit, což se jí tak úplně nepodařilo, neboť zpěvačka obdržela divokou kartu od diváků. Byli to ale právě hlasující diváci, kteří ji během prvních přímých přenosů pravidelně posílali do rozstřelů. Situace se ale s dalšími koly zlepšila a na konci série se Saara dokonce stala vítězem několika večerů. V závěrečném hlasování podlehla místnímu talentu Mattu Terrymu a opět se musela spokojit se svou osudnou stříbrnou příčkou.

Ruth Lorenzo, která reprezentovala Španělsko v roce 2014, se zúčastnila britského X Factoru už v roce 2008 během jeho páté sezóny. Také ona prošla přes castingové kolo bez problémů a její mentorkou se stala Dannii Minouge, která si ji vybrala i do své finálové sestavy. Během živých přenosů podávala velmi dobré výkony a slova chvály zaznívala i z úst obávaného Simona Cowella. Osudným se pro Ruth stal osmý týden live přenosů, nicméně ve své kategorii byla nejlepší. Soutěž ten rok vyhrála Alexandra Burke.

Zatím poslední série tohoto formátu se loni zúčastnil extravagantní Slavko Kalezić z Černé Hory. Do soutěže ho pozval jeden z porotců, Louis Walsh, který Slavka potkal právě na Eurovizi v Kyjevě. Slavkův casting zcela jednoznačný nebyl, pro jeho pokračování v soutěži byli tři porotci, Simon Cowell pouze konstatoval, že postoupil. Mentorkou jeho kategorie se stala Nicole Scherzinger, která Slavka dovedla až do fáze Domy porotců, ve které mu oznámila, že bohužel do finále nepostupuje.

Loňská reprezentantka Spojeného království, Lucie Jones, se soutěže zúčastnila v roce 2009. Její mentorkou byla v průběhu soutěže Dannii Minogue, která ji dovedla až na osmé místo. Ve finálovém rozstřelu podlehla duu Jedward. Přesto jí X Factor pomohl nastartovat kariéru a i možná díky němu jsme ji slyšeli v Kyjevě.

John a Edward, známí jako Jedward, se soutěže zúčastnili také v roce 2009. Jejich mentorem byl Louis Walsh. Mnoho diváků je bralo ironicky, nicméně ještě větší část publika je zbožňovala. Ačkoliv jejich pěvecké výkony byly mnohdy tristní, se svou energickou pódiovou show dokázali zastínit většinu svých konkurentů. Vznikl dokonce pojem Jedward paradox, který podle nich vysvětluje, proč se v soutěži umístili na šestém místě před pěvecky kvalitnějšími interprety. Nicméně byli to právě oni, kteří dokázali ze své televizní slávy vytěžit maximum. Kromě dvojí reprezentace Irska na Eurovizi se Jedwardi zúčastnili také hvězdné verze Big Brothera.

Dami Im své štěstí zkusila během páté série australské verze soutěže v roce 2013. Její mentorkou byla po dobu soutěže Dannii Minouge, která má na interprety Eurovize očividně velké štěstí. Dami show vyhrála a stala se z ní v Austrálii velká hvězda. K řadě úspěchů může počítat i druhé místo ze Stockholmu, které stále zůstává nejlepším umístěním pro Austrálii v historii Eurovision Song Contest.

Také další reprezentant nejmenšího kontinentu Isaiah je vítězem australského X Factoru. Svou popularitu si získal rok před Kyjevem, kdy vyhrál osmou řadu show. Jeho mentorem byl Adam Lambert.

V Rusku se soutěž vysílala ve třech verzích jako Sekret uspěcha, Faktor A a Glavnaja Scena. V první sezóně první verze skončil v roce 2005 na třetím místě ruský reprezentant z Düsseldorfu Alexej Vorobjov.

Letošní zástupkyně Julija Samojlova se v roce 2013 zúčastnila třetí sezóny druhé verze show. Pro svůj casting si vybrala vítězný song Eurovize 2007 „Molitva“. Zaujala všechny porotce, kteří její výkon ocenili ve stoje už v polovině písně. Pod vedením Romana Jemeljanova se probojovala až do finále, kde nakonec obsadila stříbrnou příčku.

Kosťantyn Bočarov, nyní známý jako Mélovin, své štěstí v X Factoru Ukrajiny zkoušel celkem třikrát. Při prvních dvou pokusech se však nedostal ani před porotu. Průlomovým pro něho byl až rok 2015, kdy se nejen konečně postavil před jury, ale rovnou celý ročník vyhrál. Jeho mentorem byl Ihor Kondraťak. Mélovin se díky soutěži dostal mezi ukrajinskou špičku a uvidíme ho díky tomu letos v Lisabonu.

Stejný osud potkal i letošního arménského reprezentanta Sevaka Chanagjana. Ten vyhrál ukrajinský X Factor rok po Mělovinově vítězství. Jeho mentorem byl Anton Savlepov.

Trio DoReDoS, které letos uvidíme na Eurovizi hájit barvy Moldavska, se zúčastnilo X Factoru v sousedním Rumunsku. Příliš daleko se ovšem v soutěži nedostalo.

Obě poloviny loňského rumunského dua se zúčastnily X Factoru jako jednotlivci. Ilinca se zapojila do třetí série, a to v roce 2013. Známější se ale stala až díky své účasti v konkurenčním Hlasu Rumunska. Její kolega z Kyjeva Alex Florea se X Factoru zúčastnil o rok později.

Velké hvězdy dal Eurovizi X Factor v Itálii. Vítězem třetí série soutěže se zde v roce 2009 stal reprezentant z ročníku 2013 a obrovská hvězda italské hudební scény Marco Mengoni. Ten si srdce porotců a publika získal prakticky ihned. K výhře mu dopomohla i intenzivní spolupráce s mentorem Morganem.

O dva roky později show vyhrála v týmu Simony Ventury Francesca Michielin, které soutěž taktéž otevřela dveře na výsluní italského šoubyznysu. Na Eurovizi jsme ji viděli předloni.

Už dvakrát uspořádalo Srbsko, Černá Hora, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie společnou verzi show X Factor Adria. Vítězem prvního ročníku v roce 2013 se v týmu dvojnásobného účastníka a také moderátora Eurovize Željka Joksimoviće stal Daniel Kajmakoski hájící barvy Makedonie. Na Eurovizi jsme ho viděli o dva roky později.

Ve druhé sérii show v roce 2015 zaujala rocková skupina Highway z Černé Hory. Ta se stala nejúspěšnější kapelou a zástupcem své země daného ročníku. Celkově skončila čtvrtá a na Eurovizi odcestovala už rok na to.

Na začátku dekády nám účastníky X Factoru servírovalo Řecko a Kypr. Hned první sezónu řecké verze show na přelomu let 2008 a 2009 vyhrál Loukas Giorkas, který se na Eurovizi objevil v roce 2011.

Mnohem zajímavější je ovšem pro nás druhá série soutěže, které se vysílala mezi roky 2009 a 2010. Té se totiž zúčastnily hned tři hvězdy Eurovize. Jedenáctá tehdy skončila Eleftheria Eleftheriou, která na Eurovision Song Contest v Baku zastupovala Řecko, a šestá Ivi Adamou, která v Baku pro změnu reprezentovala Kypr. A aby toho nebylo málo, sedmé místo tehdy vybojoval Hovig, kterého jsme viděli v barvách Kypru loni v Kyjevě.První sezóny polské verze show se v roce 2011 zúčastnil Michał Szpak. Jeho mentor Kuba Wojewódzki mu dopomohl ke stříbru, které mu otevřelo cestu k srdcím polského publika. Na Eurovizi jsme Michała viděli předloni.

A naše poslední zastávka bude v Bulharsku. V roce 2016 zde během čtvrté sezóny vybojoval druhou pozici mladý Kristian Kostov. O rok později skončil druhý i na Eurovizi v Kyjevě.

Naopak během druhé série v roce 2013 zvítězila zpěvačka Žana Bergendorff. Ta je součástí letošní bulharské superskupiny Equinox. Znamená to snad, že máme o letošním vítězi Eurovision Song Contest jasno?

Jaké další hvězdy Eurovize vzešlé z X Factoru znáte?

Vojtěch Košťál

Jeden komentář ke článku “Hvězdy Eurovize vzešlé z X Factoru

  1. Mysccho

    Celá ESC je dlhodobo vnímnáí ako súťažná prehliadka toho najlepšieho, čo ponúkli všakovaké spevácke talentové súťaže! Až na pár výnimiek a preto zpravidla nieje rešpektovaná u DJ´s, či u hudobných publicistov!Tak, či onak, každý jeden ročník prinesie aj do rádiového éteru umelcov, ktorí sa v ňom udomácnia. Prakticky sa v nich ale stáva viac-menej spevák jedného hitu!(Sertab Erener, Ruslana, H. Paparizzou, LORDI, Rybak, Lena, Loreen, Emmelie de Forrest, The Commmon Linnets, Mans Zermerlov)…. Tie hviezdičky to znevýhodňuje a v konečnom dôsledku prináša krátku životnosť.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>