Dana International IZRAEL

Izrael vyhrál Eurovizi už počtvrté


IzraelAčkoliv by se mohlo zdát, že se Izraeli na Eurovizi příliš nedaří, je tomu přesně naopak. Svou čtvrtou výhrou se dotáhl na Nizozemsko a aktuálně se nachází na čtvrté pozici nejúspěšnějších účastníků. Pojďme se podívat na historii této neevropské země na pódiu Eurovize.

Izrael se Eurovize poprvé zúčastnil v roce 1973. Tehdy jej reprezentovala zpěvačka Ilanit a skončil čtvrtý. Úspěch přišel až se skupinami. V roce 1978, kdy se soutěž konala v Paříži, země vyslala do boje seskupení Izhar Cohen & the Alphabeta. To s písní „A-Ba-Ni-Bi“ a 157 body ovládlo hlasování a celé klání vyhrálo.

O rok později se Eurovision Song Contest přesunul do Jeruzaléma. Izraelce znovu zastupovala skupina. Šlo o projekt Gali Atari & Milk and Honey, který soutěžil se skladbou „Hallelujah“. Ta si od porotců vysloužila 125 bodů a k překvapení všech soutěž vyhrála. Izrael dokázal to, co málokdo, a sice zvítězit na domácí půdě.

EBU Izraelcům pochopitelně znovu nabídla možnost pořadatelství. Televize IBA se nejdříve snažila získat finance, které po pořádání posledního ročníku chyběly, nicméně žádné podpory se nedočkala. Ani místní vláda nepovolila navýšit rozpočet televize a tak se musel hledat nový hostitel. Tím byl nakonec nizozemský Haag. Izrael měla znovu reprezentovat kapela. Projekt The Brothers & The Sisters ovšem nakonec neodjel ani do Nizozemska. Finále soutěže bylo naplánováno na svátek Jom ha-zikaron, během kterého se v zemi nesmí vysílat zábavné pořady.

Izrael se vrátil až v roce 1981. V dalších dvou letech byl pokaždé druhý a možná proto, že se televize IBA obávala další výhry a pořadatelství, dala si v roce 1984 opět pauzu. Tu ovšem ohlásila až po představení svého reprezentanta. Tím měla být historicky první zástupkyně země Ilanit.

Další velký triumf přišel v roce 1998, kdy Eurovizi v Birminghamu vyhrála transsexuální Dana International. Její píseň „Diva“ obdržela 172 bodů a stala se revolučním počinem nejen samotné soutěže, ale celé televizní zábavy a všeho dění v Izraeli. Málokdo věřil, že muž přeoperovaný na ženu může na konci devadesátých let zvítězil v ostře sledovaném mezinárodním projektu. Zpěvačka se díky tomu stala průkopníkem tolerance v Evropě a ikonou všech menšin.

Na pódium soutěže se interpretka vrátila ještě v roce 2011, kdy znovu reprezentovala Izrael. Tehdy ovšem neprošla přes semifinále. Čtvrté zlaté vítězství Izraele se zapsalo do historie dnes brzy ráno díky Nettě. Co přinese budoucnost, ukáže až čas.

5 komentářů ke článku “Izrael vyhrál Eurovizi už počtvrté

 1. Anonymní

  Je tam jasne napsany, ze je s Holandskem na ctvrty pricce, ne ze je ctvrtou nejuspesnejsi zemi. A tvoje komentovani lidi, odpad jses skutecne ty Anonyme.

 2. Morrighan

  Anonymni: Vyjadrovat se o cloveku, ktereho navic ani neznam, jako o „odpadu“ poukazuje na tvou vlastni lidskou kvalitu. ;)

 3. Anonymní

  Dana je odpad :D sorry ale to radšej Netta a mimochodom Izrael nieje 4 najúspešnejšou krajinou na ESC – po Írsku, Švédsku, Luxembursku, Francúzsku a UK je až ale ak sa tieto 3 krajiny berú na rovnakej priečke, tak potom hej :D inak by bol az 6/7 aj s Holandskom :D

 4. Miňo

  Dana a jej song boli veľkou hitovkou v našich končinách. Doteraz si pamätám silvestrovské oslavy, kde sa to spievalo a tancovalo na to.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>