Netta IZRAEL

Izraelci kritizují uspořádání oslavného koncertu v den krveprolití


IzraelPondělní den patřil v Izraeli k nejrozporuplnějším za poslední roky. Zatímco na jedné straně se slavilo, na druhé umírali lidé po desítkách. Izraelci kritizují na sociálních sítích Nettu za to, že uspořádala svůj oslavný koncert v den největšího konfliktu v zemi za poslední čtyři roky.

Vítězka Eurovize Netta včera uspořádala oslavný koncert v Tel Avivu. V Pásmu Gazy oproti tomu došlo k demonstracím a střetům, při kterých izraelští vojáci zastřelili 58 Palestinců a 2 770 jich zranili. Včera si Izrael připomínal významné jubileum vzniku samostatného státu a v Jeruzalémě bylo slavnostně otevřeno velvyslanectví Spojených států amerických. Jak informovala Česká televize, jde o nejtragičtější událost v zemi od roku 2014.

Izraelci na sociálních sítích přístup Netty a jejího týmu kritizují. Vzhledem k situaci měli koncert zrušit a přesunout na jiné datum. V den, kdy došlo k tragickému krveprolití, měla podle komentujících izraelská delegace i starosta Tel Avivu projevit soustrast nevinným mrtvým, byť lidem, které Židé označují za nepřátele, a nepovzbuzovat národ k oslavám. Vystoupení označují jako krvavý koncert a zpěvačce Nettě vytýkají, že se neumí vcítit do utrpení cizích.

Show v Tel Avivu podle dalších diskutujících demonstruje nenávistný vztah Izraelců k sousedním Palestincům a předznamenává, že jsou šance na urovnání sporů mizivé. V zahraničí si navíc mohou oslavy vyložit po svém a židovský národ vnímat jako etnikum, které oslavuje smrt nepřátel.

Mnozí ovšem s těmito názory nesouhlasí a prohlašují, že události spolu nesouvisejí. Pokud by měl Izrael rušit jakékoliv veřejné akce v den tragických událostí, neuspořádal by nikdy žádné. Další diskutující vzkazují, že včerejší krveprolití v Gaze je důsledkem palestinských protiprávních demonstrací a že by hnutí Hamás vnímalo zrušení koncertu jako své vítězství.

Hudba by se neměla politizovat, nicméně aktuální vývoj událostí v Izraeli naznačuje, že jde pouze o zbožné přání.

Jeden komentář ke článku “Izraelci kritizují uspořádání oslavného koncertu v den krveprolití

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>