Cesár Sampson 2018

Jak hlasovaly odborné poroty?


EBU zveřejnila konkrétní bodování odborných porot a televizních diváků 63. ročníku Eurovision Song Contest. Pojďme se podívat v tomto článku na hlasy poroty a to v obou semifinálových kolech a velkém finále. Jak moc se bude pořadí lišit od konečného žebříčku, ve kterém jsou zkombinovány její body s diváky?

Každou zemi zastupovalo celkem pět porotců, kteří jednotlivě obodovali všechny písně od prvního do posledního místa. Jejich pořadí se následně sečetlo a vytvořilo souhrnný žebříček poroty dané země. Výsledná desítka nejúspěšnějších interpretů byla během soutěže obodována. Za každý stát také rozhodovalo pořadí televizních diváků. Celkové výsledky jsou součtem obou hlasujících skupin.

Podíváme se na sečtení výsledků všech odborných porot dohromady. Odkazy na bodování konkrétních zemí naleznete na konci článku.

První semifinále

01. Izrael
02. Rakousko
03. Albánie
04. Bulharsko
05. Česko
06. Kypr
07. Estonsko
08. Irsko
09. Belgie
10. Švýcarsko

11. Litva
12. Ázerbájdžán
13. Chorvatsko
14. Arménie
15. Finsko
16. Řecko
17. Bělorusko
18. Makedonie
19. Island

Kdyby o výsledcích prvního semifinále rozhodovala odborná porota, do finále by se namísto Litvy a Finska dostala Belgie a Švýcarsko.

Druhé semifinále

01. Švédsko
02. Norsko
03. Austrálie
04. Nizozemsko
05. Malta
06. Lotyšsko
07. Moldavsko
08. Rumunsko
09. Slovinsko
10. Ukrajina

11. Srbsko
12. Dánsko
13. Maďarsko
14. Černá Hora
15. Polsko
16. San Marino
17. Rusko
18. Gruzie

Kdyby o výsledcích druhého semifinále rozhodovala odborná porota, do finále by namísto Dánska, Maďarska a Srbska postoupilo Lotyšsko, Malta a Rumunsko.

Velké finále

01. Rakousko
02. Švédsko
03. Izrael
04. Německo
05. Kypr
06. Estonsko
07. Albánie
08. Francie
09. Bulharsko
10. Moldavsko

11. Litva
12. Austrálie
13. Nizozemsko
14. Irsko
15. Česko
16. Norsko
17. Itálie
18. Španělsko
19. Slovinsko
20. Dánsko
21. Srbsko
22. Maďarsko
23. Spojené království
24. Finsko
25. Portugalsko
26. Ukrajina

Porota chtěla za vítěze letošní Eurovize Rakousko, které celkově skončilo třetí. Druhé u nich bylo Švédsko, které je po sečtení všech výsledků sedmé. Bronz získal Izrael, který celé letošní klání vyhrál. Oproti konečným výsledkům by u mezinárodních jury lépe skončila Austrálie, a to o osm míst. Naopak o dvanáct míst níž by skončila Itálie. Česko by si pohoršilo o devět pozic.

Podrobné výsledky hlasování jednotlivých zemí a porotců během všech přenosů naleznete zde.

9 komentářů ke článku “Jak hlasovaly odborné poroty?

 1. Dan

  Nevím, na jaký planetě porotci žijou, ale je to tedy pěkný výsměch, že ve finále dali před nás Austrálii, Německo, Irsko a dokonce i Moldavsko :D

 2. Ivy

  Rakúsko si zaslúžilo víťazstvo u poroty. Super! Švéd si takisto si zaslúžil veľa bodov. Obaja sú veľké talenty. Potopili ale chalana z Ukrajiny a wikingov Dánov,ktorí mali úplne dokonalé vystúpenia, ešte že diváci ich zachránili.

 3. Kubelec

  co Švédsko? To se dalo od porot tak trochu čekat. Ale že Rakousko? Tak v tomhle případě to měli rakušáci zaplacené….

 4. Sisska

  Tie poroty sa asi zrazili s koňom keď preferovali Švédsko nechápem…ešteže to diváci zachraňovali.

 5. Opice

  Fred: Přesně! Ale diváci v aréně dost bučeli, když Řecko dávalo 12 Kypru, nebo Černá Hora Srbsku… Snad to časem zmizí – ostatně, Poláci nám letos třeba nedali ani ň, že ano :D .

 6. George

  No koukám, že porota slušně potápí současnou chytlavou popinu… ale jsem rád, že to diváci vždy zlepší :D

 7. Fred

  A ještě k těm porotám… Nejvíc mi stejně vadí, jak si to dost často některé země dávají navzájem. Já tomu rozumím u diváků. V některých zemí žije hodně přistěhovalců a ti to pak posílají svým zemím a proto u nás taky mezi diváky vyhrála nejpočetnější menšina – ukrajina. Ale v porotách jsou snad odbornicí, profesionálové a nevěřím tomu, že Černá Hora dala Srbsku 12 bodů protože skvěle zpívala. Tady ty domluvené hlasy jsou hnus. Těžko pak nazývat odborné poroty „odbornými“. Dělají tím ostudu sami sobě a celé soutěži, tito „odborníci“.

 8. Fred

  Zajímavé… hlavně že v semifinále nás dali před kypr, estonsko i irsko a ve finále jsme skončili tak dole. Přitom co jsem tady četl, tak se Mikimu to vystoupení před jury povedlo. Dokonce i Austrálie, které se zase jury vstoupení nepovedlo byla před námi a pak u diváků totálně propadla. Nečekal jsem, že u poroty budeme na vrcholu, ale že až 15 :/ ….

 9. Esgalnor

  V semifinálích výsledky podle poroty teda mnohem lepší než finální (Švýcarsko! Malta!), ale ve teda ty jejich výsledky hrozná blbost.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>