MIkolas Josef ČESKO

Jaký příběh stojí za českou písní Lie To Me


Česká republikaČeská skladba „Lie To Me“ zaujala už velké množství fanoušků po celé Evropě a aktuálně patří mezi největší favority na celkové vítězství Eurovize. Česká republika takovou přízeň diváků zažívá vůbec poprvé v historii. Pojďme se podívat na to, o čem vlastně píseň Mikolase Josefa je.

Většina písní na Eurovizi tradičně bývá o lásce a ty české nebyly výjimkou. Ani Mikolasova skladba „Lie To Me“ toto pravidlo příliš neporušuje, je totiž o rozchodu. Pokud se podíváme na Eurovizi, singly s podobným tématem bývají často balady. V případě našeho reprezentanta je ale vše jinak, divák od Mikolase Josefa dostává naservírovanou moderní, chytlavou a taneční záležitost. Píseň se tvořila dlouho – celý rok! A právě během této doby se z popové balady proměnila v tak chytlavý funky song.

Podle samotného Mikolase je v písni zachycen příběh mladého muže. Ten hledá svou pravou lásku po bolavém rozchodu, který nedopadl zrovna nejlépe. Prvotní vzplanutí vášně, chtíč, ale také lži a nevěra. S tím vším se většina z nás v životě setkala.

Mikolas se s příběhem také ztotožňuje, je to totiž jeho vlastní příběh. Ze své písně ale špatný pocit nemá. Naopak se všechnu negativní energii, která z jeho příběhu vychází, snažil přetvořit ve skrze pozitivní singl, který by lidem měl zvednout náladu a dokonce je roztančit.

„Písni „Lie To Me“ předcházela poměrně dlouhá deprese po vztahových anomáliích a já se jednoduše rozhodl, že nehodlám trávit život v negativitě. Rozhodl jsem se, že se přes to přenesu, přetransformuju to v sobě a vydám něco, co je nad věcí a pozitivní. Spousta lidí se s tím hodně úzce spojila a to mi dělá velkou radost,“ řekl v rozhovoru pro Blogerky.cz Mikolas.

Ačkoliv je propojení neveselého příběhu s pozitivní atmosférou české písně originální a pro samotnou Eurovizi zajímavé, může Mikolasova tvorba u EBU nakonec narazit. Song je totiž plný vulgárních výrazů, narážek a dvojsmyslů. Text je upřímný a syrově odvážný. Nebrání se ani takovým tématům jako je podvádění a souložení, otevřeně se zpívá o vzrušování nebo erekci. V současné hudbě nic neobvyklého, dle pravidel soutěže ovšem musí být všechny texty family friendly, tedy takové, aby se v nich podobné výrazy neobjevovaly.

A to bude pro celý tvůrčí tým velká výzva. Musí vyhovět pravidlům Evropské vysílací unie, ale zároveň musí udržet myšlenku a kompaktnost písně. Singl totiž slouží i jako varování pro neuvážlivé dívky, které si zvyšují sebevědomí tím, že ve svém milostném životě střídají jednoho partnera za druhým.

3 komentářů ke článku “Jaký příběh stojí za českou písní Lie To Me

  1. Grobian

    V rozhovoru na instagramu N.Moravcové říkal, že to vzniklo při jedné společné jízdě autem s tím jeho kamarádem (Petr Havránek, jeho kameraman a spolurežisér), při níž se bavili o ženách a rozchodech a zjistili že oba dva mají čerstvě za sebou prakticky totožný příběh. Tak to přetavil do písničky, včetně toho detailu že tam s Havránkem jedou tím autem.

  2. Anonymní

    Mikolas si to podle všeho vymyslel, protože v jednom rozhovoru tvrdí, že ho podvedla jeho holka s kamarádem, pak, že se to stalo jeho kamarádovi… Nevím, jako je to zajímavý, ale podle všeho vymyšlený.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>