Jeruzalém IZRAEL

Jméno pořadatelského města příští Eurovize se jen tak nedozvíme


IzraelKteré město bude hostit příští ročník Eurovision Song Contest je zatím stále velkou neznámou. Zatímco mnozí představitelé Izraele nadále bojují za Jeruzalém, v zahraničí by raději soutěž viděli jinde. A tento názor už začíná být blízký i mnohým izraelským politikům.

Debaty o pořádání příští Eurovize se opět rozhořely poté, co tento týden fotbalový tým Argentiny zrušil přátelské utkání s Izraelem kvůli jeho přesunutí z Haify do Jeruzaléma. Situaci okomentoval generální ředitel Ministerstva kultury a sportu Jossi Šarabi, který zároveň pohovořil o vývoji situace v souvislosti s hudební soutěží.

Jelikož Jeruzalém vyvolává kontroverzní reakce v zahraničí, může se podle Šarabiho stát, že Izrael nakonec zvolí jiné město. Podle jeho slov by každý obyvatel země chtěl Eurovizi vidět v Jeruzalémě, nicméně ministerstvo zvažuje i další možnosti. Zmínil také, že na definitivní rozhodnutí je ještě příliš brzy.

S tím ovšem nesouhlasí samotná ministryně kultury a sportu Miri Ragev. Ta prohlásila, že se Eurovision Song Contest 2019 bude konat v Jeruzalémě. Pokud ne, nebude Izrael soutěž pořádat vůbec. Podle ní chce stát do soutěže investovat 50 miliónů šekelů, což je v přepočtu přes 300 miliónů korun. Ragev zmínila, že pokud se akce neuskuteční v hlavním městě země, za které by se Izraelci neměli stydět, nemá smysl jakékoliv prostředky do projektu vkládat.

Do médií se dostaly další detaily z nedávné schůzky představitelů EBU a televize IPBC. Zástupci Evropské vysílací unie měli vedení vysílatele upozornit, že případná volba Jeruzaléma vyvolá ostré zahraniční reakce a možný bojkot některých zemí. Zároveň mělo být sděleno, že jakmile se přípravy soutěže převrátí v politickou akci, bude pořádáním soutěže pověřen jiný stát.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>