Václav Noid Bárta ČESKO

Kdo stojí za soutěžními písněmi českého kola?


Česká republikaInterprety soutěžních písní českého výběru známe, avšak kdo stojí za jejich hudbou a texty? Přinášíme přehled všech autorů skladeb národního kola Eurovision Song CZ, který je v mnoha směrech překvapivý.

Celkem do českého národního kola Eurovision Song CZ dorazilo přes 400 písní, z nichž 36 bylo od domácích autorů. A právě původní písně porota České televize upřednostnila.

Tři skladby jsou čisté autorské. Asi málokoho překvapí, že se jedná o singly obou pánů, kteří se proslavili právě skrze vlastní tvorbu. Mikolas Josef a Pavel Callta si ke svým eurosongům sami napsali hudbu i slova. Stejně tak je tomu i u skupiny Doctor Victor, která se spoléhala pouze na svůj talent.

Singl kapely Eddie Stoilow je autorský zčásti. O hudbu se postaral frontman projektu Honza Žampa, avšak autorem slov je textař a bubeník jiných skupin Jan Martínek.

Obě zpěvačky vsadily na počiny svých kolegů. Hudbu k singlu Evy Burešové složil Václav Noid Bárta, který se svou autorskou písní reprezentoval Česko na Eurovizi ve Vídni. Anglický text je dílem českého muzikanta žijícího v Edmontonu Davida Vostrého.

Jediný, kdo bude bojovat o hlasy se zahraniční tvorbou, je Debbi. Její skladbu vytvořili na cenu BAFTA nominovaná britská skladatelka a houslistka Ellie Wyatt, švédský skladatel a producent Jon Hällgren, v Íránu narozená a nyní ve Švédsku žijící účastnice Melodifestivalenu 2014, zpěvačka a skladatelka Mahan Moin a britský autorský tým DWB neboli Greig Watts, Paul Drew a Pete Barringer, který mimo jiné stojí i za reprezentační písní Česka z loňské Eurovize.

Jeden komentář ke článku “Kdo stojí za soutěžními písněmi českého kola?

  1. Lucasso

    U Fly jsem myslel na nějaký arménský autory a on to je Noid. Fakt borec!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>