Netta EUROVIZE

Kdo vyhraje Eurovizi 2018? (4./4.)


Velké finále Eurovize 2018 je doslova za dveřmi a nás samozřejmě zajímá, kdo má nejlépe nakročeno k dnešnímu vítězství. Představíme si pro a proti všech letošních finalistů!

Vycházíme z dosavadních názorů a diskuzí na internetu, sázek bookmakerů a výsledků nejrůznějších anket. Do hodnocení jsme zařadili i výkony ze semifinálových večerů, které taktéž mohou mít vliv na rozhodování diváků a odborné poroty. Váš názor samozřejmě může být jiný a prostor je pro Vás otevřen v diskuzi.

Švédsko Švédsko – Benjamin Ingrosso

Benjamin Ingrosso

Pro: Už po prvních tónech písně „Dance You Off“ bude všem jasné, kdo jsou největší idolové švédského reprezentanta Benjamina Ingrossa. A jelikož je hudba Michaela Jacksona a Justina Timberlakea stále trendy, mohou Švédové pokukovat po vyrovnání irského rekordu sedmi výher. Šance rozhodně mají, jelikož na Eurovizi pravidelně přivážejí kvalitní pop, který je po právu řadí na špičku evropské hudební scény. Toto vystoupení navíc přináší i osobní vklad interpreta a jedinečnou pódiovou show, která je pro tuto zemi typická. Diváci si prezentaci zapamatují hudebně i vizuálně a to je přesně to, co je na soutěži potřeba. Interpret je vokálně bezchybný a na pódiu se cítí jako ryba ve vodě. Bookmakeři mají jasno, hlasovat budou diváci i poroty a umístění v první pětce vypadá velmi reálně. K tomu dopomůže i účast v závěrečné části večera.

Proti: Ačkoliv se Švédsko neustále snaží své počiny obměňovat, aktuálně je to sázka na retro pop, pořád v jejich případě hovoříme o obdobné mainstreamové tvorbě, která je sice zajímavá, ale v jejich podání už málokoho nadchne. Každý divák bude přesně takovou píseň od Švédů očekávat a to není dobré znamení. Umění vítěze spočívá i v momentu překvapení a ten se ve velké míře nedostává. Nemalá část fanoušků navíc nemůže letošní reprezentaci této země vystát a ostatní budou raději podporovat země, které nevyhrávají každý třetí rok.

Maďarsko Maďarsko – AWS

AWS

Pro: Jestli se toho někdo nebojí, tak je to Maďarsko. To do Lisabonu přiváží směsici post hardcoru a metalu v písni, kterých na Eurovizi slýcháme opravdu minimum. Jestli někdo bude v letošním roce vyčnívat, tak je to právě skupina AWS, která v Lisabonu předvede tu nejdivočejší show. Unikátnost vystoupení doplňuje i text v maďarštině a skutečnost, že odpůrci metalu poznají, jak mohou být tvrdší žánry melodické. Bez potřebné harmonie a zapamatovatelnosti by to šlo na Eurovizi těžko, avšak singl „Viszlát Nyár“ je vystavěn tak, aby mohl oslovit i většinové publikum. Na tuto energii a zápal Evropa nezapomene, čeká nás pořádný metalový koncert.

Proti: Ačkoliv si Maďarsko našlo mnoho podporovatelů i mezi fanoušky mainstreamu, pořád to podle bookmakerů není dostatek na to, aby mohlo letošní Eurovizi vyhrát. Na rockového vítěze si tak budeme muset ještě počkat. Aktuálně se země drží ve středu tabulky favoritů. Zatímco fanoušci tvrdšího stylu budou mít o svém favoritovi jasno, nemůžeme počítat s tím, že by menšinovému žánru dorazily hlasy od většiny diváků. Odpůrci mají jasno, je to příliš ukřičené a hlasy od nich pro tuhle metalovou partu určitě nedorazí. Vítěz soutěže musí umět zaujmout majoritu a také porotce. Ani u jedné skupiny se neočekává, že by Maďaři hlasování vyhráli.

Izrael Izrael – Netta

Netta

Pro: Ode dne zveřejnění písně „Toy“ byl Izrael největším favoritem na vítězství v letošní Eurovizi. Až v den semifinále klesl o jednu příčku, nicméně o jeho finálové kvalifikaci prakticky nebylo pochyb. Originalita a vlastní invence interpreta je přesně to, co Evropa od této soutěže očekává. A Netta to má. Její unikátní seskupování hlásek ve vokálním projevu, které pro nás bude navždy nezdolatelným jazykolamem, se stalo virálním už po celém světě. Jakmile se během vystoupení objeví poprvé, každý divák zbystří. Přesně tyto wow momenty jsou to, co dělá některá vystoupení výjimečnými. Vítěz Eurovize musí být jakýmkoliv způsobem fenomenální a to izraelská zpěvačka splňuje. Připočtěme k tomu mimořádně chytlavé temperamentní rytmy Blízkého východu a v současné době ožehavé téma ženské rovnoprávnosti, a máme tu jedinečnou show, která má ambice ovládnout celý letošní ročník. Obzvlášť v době, kdy se Izraelcům daří. Výhra Izraele by rozhodně nebyla překvapivá.

Proti: Živé vystoupení je oproti nahrávce slabší a je důvodem, proč Izrael klesl na druhou příčku. Interpretka i vzhledem k minimálním zkušenostem s pódii neumí divákům předat přesně to, co od ní očekávají. Některé názory hlásají, že by izraelský příspěvek nebyl důstojným vítězem, neboť je až příliš cirkusovým. Otázkou také je, jak bude na netradiční a mnohdy až komickou show reagovat porota.

Nizozemsko Nizozemsko – Waylon

Waylon

Pro: Eurovize není jen o nových tvářích, ale i o velkých jménech. A to nizozemský reprezentant splňuje. Waylon už v projektu The Common Linnets před čtyřmi roky dokázal, že ví jak dělat kvalitní muziku s mezinárodním dosahem. Jedna z největších hvězd Nizozemska přiváží styl, který se v jeho zemi úspěšně uchytil i přesto, že pochází z velkých dálek. Country rock v jeho podání má styl a švih. Rázem si budete připadat jako v americkém baru v době dávno minulé. Nehovoříme zde ovšem o zastaralosti písně „Outlaw In ´Em“, ale o cíleném pohledu do doby, kdy si hudba na nic nehrála. Očekává se především velká podpora poroty a těch, kteří neholdují komerčnímu popu.

Proti: Nizozemské šance nejsou bůhví jaké a ani v semifinále nebylo nic jisté. Důvod je jednoduchý, pódiová prezentace se nesetkala s potřebným ohlasem. Podle mnohých se k vystoupení nehodí, namísto divoké gestikulace v akrobatické choreografii by většina preferovala komornější prostředí, ve kterém by hlavní roli hrál um reprezentanta. Country rock navíc není Evropanům natolik blízký, aby ho ve velkém podporovali. Poroty hlasy zašlou, otázkou je, kolik jich bude od diváků. Letos nepřichází nečekaný start Nizozemska k výšinám, jako se to interpretovi podařilo před čtyřmi lety, a počítá se spíše s druhou polovinou žebříčku. Ačkoliv bychom se za tohoto vítěze rozhodně nemuseli stydět, považovali bychom výhru této země za překvapivou.

Irsko Irsko – Ryan O’Shaughnessy

Ryan O’Shaughnessy

Pro: Irsko je v posledních letech typické baladami, které si své publikum vždy naleznou. A jak to vypadá, nalezly si jich dost. S Irskem se původně nepočítalo ani na postup ze semifinále, před zkouškami bylo dokonce považováno za outsidera celé soutěže, nicméně stačilo jedno semifinálové vystoupení a nejúspěšnější země v historii Eurovize se rázem vyšvihla mezi trojici největších favoritů. Letošní irská balada je kytarová a opět v podání mladého zpěváka, který zaujme nejednu divačku. Velmi výrazná je i taneční choreografie na scéně, ostatně ta podle mnohých názorů stojí za famózních nárůstem preferencí tohoto státu. V době pokračujícího růstu tolerance v Evropě jsou dva tanečníci, kteří znázorňují homosexuální pár, ideálním magnetem na hlasy nejen sexuálních menšin. Píseň „Together“ je autentická a procítěná, na což budou slyšet i poroty. A opět připomínáme, že vystoupení na konci show je velkou výhodou.

Proti: Irsko je sice aktuálně favoritem, nicméně stále může jít pouze o dočasné poblouznění. Televizní divák, který je podobnou hudbou nasycený ze všech stran, bude vyhledávat inovativnější tvorbu. U milovníků rychlejší muziky s podporou počítat nemůžeme v žádném případě. Ryan O’Shaughnessy se sice chce vrátit ke kořenům domácích vítězství z devadesátých let, nicméně je otázkou, jestli je to v roce 2018 ta správná cesta. Mnoho názorů se shoduje na jednom, bez chlapeckého páru tanečníků by Irové možná ani nebyli ve finále.

Kypr Kypr – Eleni Foureira

Eleni Foureira

Pro: Eleni Foureira se v den prvního semifinále stala největší favoritkou na celkovou výhru a proto o jejím postupu prakticky nebylo pochyb. Do Lisabonu přivezla popovou show, která skalní fanoušky soutěže nikdy neomrzí. Temperamentní taneční píseň „Fuego“ kombinuje současnou tvorbu s národními prvky, což je recept, se kterým si snadno můžete připravit pokrm vítězů. Zpěvačka je na jihu Evropy považována za popovou divu a díky své mezinárodní popularitě má zajištěn dostatečný přísun hlasů, který by dorazil i bez jejího výhodného vystoupení na samém konci finále. Velmi povedená je pódiová show, která je plná energické taneční choreografie a ohně, čímž probere každého usínajícího diváka. Pokud bude chtít Evropa objevit svou Beyoncé, může Kypru dopřát historicky první vítězství na soutěži. Reakce médií i fanoušků jsou po celý týden euforické a Řecko může pomalu začít litovat, že si nechali svou hvězdu ukrást sousedy.

Proti: Ačkoliv kyperská popularita roste, stále hovoříme o mainstreamové písni, která v globálním měřítku nepřináší nic speciálního, čím by mezinárodní popovou scénu obohatila. Otázkou také je, jak na vystoupení zareagují poroty, které mají náročnější vkus. Kypr vyhrát může, ale mezi nejzářivější vítěze se nezapíše. Jednu Helenu Paparizou už Evropa má a na prvoplánovou hudbu se rychle zapomíná.

Itálie Itálie – Ermal Meta a Fabrizio Moro

Ermal Meta a Fabrizio Moro

Pro: S Itálií se musí vždy počítat a nejinak je tomu letos. Do soutěže posílá své největší hvězdy, které vyhrávají prestižní festival Sanremo. Ten je plný kvalitních počinů a zvítězit v něm není snadné. Hudba této země je navíc specifická a prakticky každý rok se diametrálně odlišuje od zbytku konkurence. Ermal Meta a Fabrizio Moro jsou velká jména s mimořádnými zkušenostmi, které umějí na pódiu předat. Hlasem i výrazem jsou bezchybní a rozhodně mají dostatek sil na to, aby ovlivnili dostatek diváků a porotců. O překvapivou výhru by se nejednalo, jejich píseň „Non Mi Avete Fatto Niente“ má totiž i důležité poselství, které je v současné době více než aktuální. A jelikož celá Evropa italsky neumí, doplní vystoupení grafika s přeloženým textem. Země se v predikcích sune stále nahoru a aktuálně atakuje první pětku. Možná skutečně půjde o poslední píseň večera, jelikož je možné, že ji uslyšíme i v samém závěru přenosu.

Proti: O kvalitě a oblibě italského dua není pochyb, nicméně za největší favority ještě označení nebyli. Jsou dalším černým koněm dnešního finále a jelikož nejsou jediní, budou o svou výhru muset bojovat ze všech sil. Jejich klasická kompozice neoslovuje všechny diváky, někteří hlásají, že jim nic neříká, pro ostatní je pro změnu příliš ukřičená. Italové už byli v předešlých letech považováni za větší favority a ani tak jim to nakonec nevyyšlo.

7 komentářů ke článku “Kdo vyhraje Eurovizi 2018? (4./4.)

 1. Osobně bych z této skupiny vybral Maďarsko. Ale jejich vítězství je bohužel nereálné. :/ Kypr by mi vlastně ani moc nevadil, i když mám teda své favority jinde. Hlavně když to nebude Itálie nebo Švédsko. Holansko je taky celkem děs, ale to reálné šance snad nemá. A Irsko…jako neříkám nic, zazpíval to dokonale a dost si v mém žebříčku polepšil, ale to taneční duo je celkem lacinej kalkul a třeba na mě to moc nefunguje. Takže finále ano, ale TOP 10 spíš ne. :D

 2. Perunka

  Nestrašte. Nepotrebujem k životu niekoho mesidž-e z ESC, je to apolitická súťaž s iným zameraním, na ktoré už takmer rezignovali. Ak z toho chcú urobiť politikum, nech dajú vedieť…

 3. Honza

  Neskutečně zajímavý mi přijde cesta v soutěži Irska. Může mi někdo vysvětlit, jak je sakra možný, že v semifinále ho tipovali na 16. místo a najednou je třetí na celkovou výhru? :-D Já mu teda osobně pěkné umístění přeju, jen absolutně nechápu, co se stalo.
  Za sebe si myslím, že vyhraje Izrael. Kypr je moc tuctovka a čekám, že poroty to potopí. Ale kdo ví, že… :) Jinak s Itálií absolutně nepočítám, písnička a už vůbec podiová prezentace není nic na výhru. Švédsko je slabší live a Maďarsko je jen pro určitou skupinu lidí, takže tam výhra taky nehrozí.

 4. Anonymní

  Presne a Eurovize chce davat do sveta poselstvi, stejne je vsechno o politice, bude to Italie nebo Francie

 5. Tess9a

  Strašně to přeji Itálii!
  Jestli vyhraje Cyprus…Tak nevím. Je to jen obyčejný mainstreamový popík a rozhodně díru do světa neudělá.
  To už radši dávám přednost songům, které aspoň mají nějakou message.

 6. Lucasso

  Tady se bude rozhodovat, šanci má Švédsko, Izrael, Kypr a Itálie. Kypr nechci, ostatní beru. A super šok by byla výhra Maďarska nebo Holandska, zas je to kvalitka. Tak uvidíme, už se to blížííí :D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>