Martina Bárta ČESKÁ REPUBLIKA

Klub OGAE vyzpovídal českou delegaci


Česká republikaKlub OGAE Czech Republic měl tu čest popovídat si s hlavními představiteli české eurovizní delegace, a to konkrétně s panem Janem Potměšilem a panem Martinem Brožem. Rozhovor proběhl v příjemném a neformálním prostředí, a tak se pojďme společně podívat na to, co nejzajímavějšího jsme se dozvěděli ohledně výběru písně, reprezentantky a dalších záležitostí.

Do České televize dorazilo přes tři stovky písní ze všech koutů světa. Z těch následně tým ČT společně s Janem Maxiánem vybral pět nejlepších. Zeptali jsme se, zda se v přihláškách objevily nějaké kuriozity. Prý dorazilo asi patnáct skladeb od jednoho řeckého autora, avšak všechny zněly tak řecky, že by musel být videoklip natáčen minimálně na Kypru. Odborná porota poté měla za úkol jakožto poradní hlas seřadit vybranou pětici od prvního do posledního místa, bez ohledu na jakékoliv interprety. Možné reprezentanty totiž tým České televize oslovoval zvlášť.

S fanoušky oblíbeným Mikolasem Josefem prý byla ČT v intenzivním kontaktu, ovšem dle jejich slov bohužel zaslaná píseň nenapodobila kvalitu jeho předchozích počinů, a tak si na případnou účast tohoto zpěváka a skladatele budeme muset ještě počkat.

Česká televize se pokusila oslovit velkou část naší hudební scény. Podmínkou byla česká národnost, avšak nebránila by se například česko-slovenskému duetu. Problémem v Česku je ovšem to, že mnoho zpěváků, zpěvaček i hudebních skupin účast na Eurovizi odmítá. Dle Jana Potměšila však někteří umělci začínají být „nalomení“ a nelze tak vyvrátit jejich případnou reprezentaci v budoucnu. Vybraných pět písní si tak na Kavčí hory přijelo zkusit zazpívat několik především mladých a nadějných interpretů, přičemž do poslední rozhodovací fáze se dostaly tři finálové počiny.

Po zvolení písničky „My Turn“ bylo rozhodnuto, že nejvíce sedí právě usměvavé jazzové zpěvačce Martině Bárta. Není náhodou, že Česko bude reprezentovat již potřetí v řadě zpěvačka, která nežije pouze v Česku. Marta Jandová, Gabriela Gunčíková i právě Martina Bárta, všechny mají zkušenosti ze zahraničí, a to včetně postoje k soutěži Eurovize. Jak nám Martin Brož vysvětlil, nebylo nutné těmto interpretům vysvětlovat, že „Eurovize je obrovská soutěž, prostě to věděly, především díky zkušenostem v Německu“.

Zajímali jsme se o to, zda se nebojí, že se v Česku nezvýší zájem o Eurovizi, když reprezentantkou bude relativně neznámá zpěvačka. ČT však věří, že popularitu soutěže v Česku nezvýší reprezentací velkých tuzemských jmen, ale volbou kvalitních zpěváků, u kterých se nemusíme obávat toho, že by píseň nezazpívali perfektně. Snaží se tak výběr interpreta a písně směřovat především k Evropě. Přeci jen, evropští diváci jsou ti, kteří rozhodnou o našem úspěchu či neúspěchu. Česká delegace doufá, že tímto přístupem si například v horizontu deseti let naleznou cestu k soutěži i čeští diváci a ocení tak kvalitu našich reprezentantů.

Stejně jako v loňském roce se bude ČT snažit o propagaci našeho eurosongu, a to nejen ve vlastním vysílání, ale například i v rádiích či v televizi Óčko. Jak nám bylo řečeno, rozpočet na eurovizní účast se snaží využít co nejefektivněji, a tak právě například místo peněz investovaných na národní kolo vznikne finančně náročnější videoklip, než jsme byli zvyklí z minulých let. Máme se tedy rozhodně na co těšit!

V neposlední řadě jsme se bavili o propagaci Martiny a jejího songu v Evropě. Pokud se nic nezmění, Česko by mělo letos debutovat na Eurovision in Concert v nizozemském Amsterdamu, čímž by se mělo splnit přání nejen českých fanoušků. ČT zároveň uvažuje o účasti na nové akci, která by se měla uskutečnit ve Španělsku, a dle jejich slov by se mělo jednat o velkou událost. Martina by tak mohla být vidět rovnou na dvou místech, což zatím v historii české účasti nepamatujeme.

V závěru jsme se snažili vypátrat nějaké plány pro Kyjev. O způsobu prezentace písně ještě není rozhodnuto, ačkoliv možností je více. Dle Jana Potměšila je důležité vždy vymyslet něco neotřelého, něco, co překvapí. Avšak není to vždy jednoduché. Loňská hra s designem byla velmi vyvedená, zřejmě se tak bude Česká televize chtít vydat znovu kreativní cestou. Komentátorem soutěže by měl být opět Libor Bouček. Ten se loni prokázal jako perfektní varianta a navíc se též dokázal oprostit od typicky českých fám ohledně soutěže a sám si ji zamiloval. Lze tedy očekávat, že letošní ročník bude komentovat minimálně s takovým zapálením, jako tomu bylo ve Stockholmu.

Vedle rozhovoru jsme měli tu možnost setkat se s Martinou osobně. Její pozitivní energie byla neskutečně silná a věříme, že ji ucítí i fanoušci po celé Evropě. Zároveň jsme se podívali na natáčení videoklipu, který bude velmi osobní, emotivní a intimní.

Děkujeme Janu Potměšilovi a Martinu Brožovi za vřelé pozvání a rozhovor.

Jan Sak a Josef Štaif

10 komentářů ke článku “Klub OGAE vyzpovídal českou delegaci

 1. Matěj

  Jan: Nevíme o jak velkých penězích se hovoří.. :D to bych nějak neřešil, hlavne at to je super

 2. HonzaCZE

  Bastille: co jsem tak od nich pochopil, tak právě stejně jako loni prostě dají Óčku klip. I Stand loni hráli dost často.

 3. bastille

  spolupráce s Očkem znamená, že videoklip bude hodně viděn na tomto kanálu?

 4. jaris

  tak po začáteční skepsi, už jsem se oklepal a teším se co bude dále :D . díky za report :-)

 5. George

  Tohle mě hodně uklidnilo a potešilo, začínám se těšit víc a víc, ale už by ten klip mohli dnes představit nebo nejdéle v pondělí :D

 6. jan

  Super clanek! Dobra prace jak vam, tak ceske reprezentaci! :)) Myslim, ze vysledek vypada velmi slibne!
  Jen mne napadla takova otazka na zamysleni – ma cenu investovat vic penez do videoklipu, kdyz ho 99% divaku behem primeho prenosu stejne neuvidi?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>