Jeruzalém IZRAEL

Kontroverzní Jeruzalém je favoritem pro pořadatelství


IzraelKde se bude konat příští Eurovize? To zatím nikdo neví, ačkoliv všechny indicie směřují k tomu, že to bude Jeruzalém. Město o pořadatelství stojí, zatímco jiná města svou účast v tendru už nyní vylučují. Oficiálně ale ještě rozhodnuto není.

Už na vítězné tiskové konferenci v Lisabonu Netta prohlásila, že se Evropa sejde příští rok v Jeruzalému. EBU na zprávu reagovala prohlášením, že žádná jednání zatím nebyla zahájena a oficiálně není nic rozhodnuto.

Hlavní město Izraele o pořadatelství stojí. Jak jsme vás informovali už včera, starosta Jeruzaléma Nir Barkat chce Eurovizi pořádat na své půdě.

„Město Jeruzalém slibuje jakoukoliv pomoc, která bude potřeba, aby se Eurovize 2019 dostala do našeho hlavního města. Společně pak budeme moci ukázat tvář Jeruzaléma celému světu,“ prohlásil po sobotním vítězství Netty Barkat. Ve své gratulaci zmínil Jeruzalém i premiér Izraele Benjamin Netanyahu.

Je ale Jeruzalém vhodným místem pro pořádání mezinárodní soutěže? Kontroverzní město je už po desetiletí známé jako válečná zóna mezi Izraelci a Palestinci. Jen za dnešní den přišly během demonstrací proti přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma o život už desítky lidí (psali jsme zde). Jiní kandidáti ale zatím nejsou.

Starosta Tel Avivu Ron Huldai prohlásil, že se město nebude do tendru o pořadatelství hlásit. Tel Aviv je přitom centrem izraelských fanoušků Eurovize. Právě zde se každý rok koná populární promo akce Israel Calling.

Jeruzalém se pravděpodobně skutečně stane hostitelským městem soutěže. Zpěvačka Netta jej navíc jako pořadatele označila i během dnešní tiskové konference na letišti v Tel Avivu. Na oficiální informace se ovšem zatím stále čeká.

8 komentářů ke článku “Kontroverzní Jeruzalém je favoritem pro pořadatelství

 1. luks

  Nejdřív si to tam musí zklidnit, následně prokázat, že žádná rizika nejsou a teprve pak prohlašovat tak jisté výroky. EBU po tom půjde

 2. Patrik

  Rád bych taky byl kdyby to bylo v Haife mají tam krasnou fotbalovou arenu ale bez střechy ( kapacita 30 tisíc diváku )

 3. admin

  Všechno jsou první reakce a všechno se může ještě změnit. Rozhodovat by se mělo během brzkého setkání izraelské televize a EBU. V posledních letech se na pořadatelská města většinou vypisuje tendr, uvidíme.

 4. Zornaddie

  Haifa by bylo super město pro pořádání, avšak museli by tam přidat tu střechu k té aréně.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>