Waylon EUROVIZE

Kontroverzní reakce na letošní výsledky Eurovize


Eurovision Song ContestReakce na výsledky Eurovize vám každý rok nabízíme během celého soutěžního týdne. Zaměřujeme se na prohlášení kvalifikantů i neúspěšných semifinalistů. Stejně tak nechybí názory vítěze a dalších finalistů show. Ne na všechny se ale zatím dostalo. Pojďme se podívat na reakce, které můžeme označit za ty nejkontroverznější.

Vraťme se nejdříve k semifinálovým večerům. Názory interpretů, kteří nepostoupili, jsme vám už přinesli a vesměs můžeme konstatovat, že letos nijak kontroverzní nebyly. U některých televizí to ale říci nemůžeme. Zatímco rumunská skupina The Humans výsledky druhého semifinále respektovala, televize TVR nikoliv. Konstatovala, že během hlasování vypadl signál některých telefonních operátorů v Itálii a Německu. V těchto zemích žijí silné rumunské diaspory, které tím pádem nemohly pro kapelu hlasovat. Vedení společnosti přiznává, že podpora Rumunů žijících v zahraničí je pro domácí reprezentanty klíčová. Za letošním nepostupem tak má stát technické pochybení, které ovlivnilo podporu rumunských diaspor. Nedostačující podporu ze strany evropských diváků zástupci vysílatele nekomentovali.

Sanmarinská televize SMRTV se pro změnu zlobí na italské komentátory, kteří během druhého semifinále uváděli nepravé informace a tím ovlivnili hlasování Italů. Ti měli během vysílání na RAI zmínit, že Francesco Gabbani loni nezvítězil kvůli absenci bodů od San Marina. Zjevný žert se delegace tohoto mikrostátu očividně dotkl. V dlouhém tiskovém prohlášení vysílatel uvádí, že lživé údaje italských moderátorů považuje za skandální a neprofesionální. Italové by totiž loni nevyhráli ani v případě, že by jim sanmarinská porota poslala bodů maximum. Jury se navíc řídí svým vkusem a nejsou povinné hlasovat pro sousední státy. Stejně tak by si San Marino mohlo stěžovat, že ani italská podpora směrem k nim není bůhví jaká. Nepostup reprezentantek Jessiky a Jenifer Brening televize nekomentovala.

A zůstaneme ještě u druhého semifinále. Reakci ruské delegace na historicky první neúspěch jsme vám přinesli už v pátek. Teď se ale k výsledkům vyjádřila i samotná reprezentantka země Julija Samojlova. Její slova rozhodně nejsou kontroverzní, spíše naopak. Kontroverzně ale v této souvislosti vyznívá fakt, že se někteří fanoušci nemohli dočkat toho, jak uraženě bude největší země světa reagovat. Zpěvačka prohlásila, že Eurovize je o hudbě a hlase, a jelikož si dobře uvědomuje své chyby, nepostupu se nediví. Výsledky považuje za férové a rozhodně v nich nevidí politiku.

Pojďme se podívat na reakce finalistů. Waylon z Nizozemska očekával, že se umístí mezi deseti nejlepšími. Ohlašování výsledků považuje za velmi překvapivé, neboť předpokládal, že pravá polovina tabulky bude na té levé. Bez okolků prohlašuje, že si se svým týmem zasloužil lepší umístění, nicméně výsledky hodlá respektovat, stejně jako výhru Izraele. Netta je podle něho ideální vítězka Eurovize v případě, že soutěž vnímáme jako cirkus plný šílených výstupů. Před čtyřmi lety jej dle jeho slov porazila žena s bradkou, letos slepice. Věří, že se show dočká do budoucna velkých změn, nicméně v nejbližší době to zatím neočekává.

Jak jsme vás už informovali, s finálovými výsledky není spokojen Filipp Kirkorov, který je autorem moldavské skladby skupiny DoReDos. Ta sice skončila na desátém místě, nicméně především díky divákům. Skladatel nerozumí tomu, proč některé poroty v semifinále ocenily Moldavsko dvanácti body, zatímco ve finále mu zaslaly nulu. Takové razantní změny názorů během dvou dnů nepovažuje od profesionálních porotců za akceptovatelné a vidí v nich zásahy z venku. Přiznává, že v tom může hrát roli jeho ruský původ. Za zvláštní považuje i změnu názoru některých porotců v případě Norska. Zatímco během semifinále Alexander Rybak tabulkám dominoval, ve finále propadl.

Příliš veselo není ani v Austrálii. Už podruhé za sebou evropští diváci reprezentanty protinožců v hlasování potopili a televize SBS začíná zvažovat odchod ze soutěže. Zatímco v roce 2015 měla být přítomnost australských interpretů pro Evropany zpestřením, což se projevilo i v hlasování, aktuálně začíná být spíše na obtíž. Austrálie už podle některých moderátorů není na Eurovizi vítaná, což se projevuje právě v minimální podpoře. Evropané prý chtějí evropskou soutěž a protinožce vnímají jako nezvaného hosta. Letošní umístění Jessicy Mauboy ovšem souvisí podle některých i s podobou jejího vystoupení. Komentátor soutěže pro televizi SBS John Kennedy O’Connor jej na rovinu označil za hrozné.

A vraťme se ještě jednou k britskému vystoupení, které kvůli vpádu nevítaného provokatéra na pódium rozhodně patřilo mezi ty nejkontroverznější. Zpěvačka SuRie v ranním vysílání televize ITV prozradila další detaily. Na ruce má stále modřiny poté, co jí aktivista Dr ACactivism vytrhl během živého vystoupení mikrofon z ruky. V ten moment se zpěvačka necítila nijak ohrožená, neboť se soustředila na své vystoupení. Hudba běžela, vokalisté zpívali a lidé skandovali. Ona ovšem neměla do čeho zpívat. O narušitele se rychle postarala ochranka a zpěvačka alespoň tleskala do rytmu. Poté si všimla mikrofonu na zemi a svůj výstup dokončila. Ačkoliv EBU Britům nabídla možnost nového vystoupení, ti nabídku odmítli. Bylo to proto, že si vážili profesionality interpretky, která si zvládla poradit i s tak náročnou situací.

10 komentářů ke článku “Kontroverzní reakce na letošní výsledky Eurovize

 1. Majo

  Morrighan:

  Ja som Estónsku držal palce asi najviac, určite by si zaslúžila víťazstvo už len z toho dôvodu, že jej hlas mieril do neuveriteľných výšin a vystúpenie patrilo k tým najlepším. Mne osobne by ako víťazka sedela viac ako Netta, len preto, že operu mám radšej.

  No ja som si dovolil súdiť spoločnosť, ktorá si vždy nájde dôvod, prečo by nejaká skladba nemohla vyhrať. Po víťazstve Salvadora veľa ľudí si robilo srandu, že sa Eurovízia vrátila späť k 50tym rokom. Teda po prípadnom víťazstve Estónska by tie vtipy boli asi intenzívnejšie, keďže klasika sa samozrejme viac počúvala v minulosti ako dnes, nehovorím však, že neexistuje.

  Koniec koncov radšej taká povesť, že vyhráva neobvyklý štýl, ktorý už nie je populárny ako povesť, že vyhrávajú už vyložené blbosti. Rešpektujem to samozrejme, lebo objektívne viem povedať, že je to veľmi chytľavé, no stále je to gýč, ale to je už môj problém. Taliansko minulý rok vedelo textom lepšie vyjadriť hlavnú myšlienku ako Izrael tento rok. Veď už vy viete uznať, že veta „I’m not your toy, you stupid boy“ je už fakt primitívne a napodobňovanie zvierat je už naozaj prípad dekadencie. Niet divu, že Salvador sa pri nej nezdržal dlho.

 2. Morrighan

  Majo: Co je na Estonsku „z minulého storočia“? Myslíš, že dnes jako opera neexistuje? Jen proto, že se z lidí stávají cvičené opice, schopné poslouchat jen jednoduchý rádiový popík na třech akordech, tak to neznamená, že by na klasice bylo něco špatného. Moderní =/= kvalitní a dobrý… To je třeba si uvědomit. -_-

 3. Anonymní

  Dramatické změny hlasování porotců v semifinále a ve finále pro tutéž zemi je opravdu zarážející. Třeba česká porota loni jak hodnotila Portugalce v semi a ve finále

 4. Fofi

  Neexistuje ideální vítěz. Neexistuje možnost udělat song, který se bude líbit všem. Vždy bude vítěz, kterého lidi milují nebo se jim nelíbí.

 5. Majo

  Prvý krát mi víťaz vyslovene vadí. Ale nechcel som za víťaza ani Cyprus. Ale rešpektujem to a nesúdim. Aj keď si myslím, že povesť Eurovízie je po víťazstve gýčovitej skladby dosť poškodená. Keby to vyhrá Cyprus, povesť by bola zase taká, že vyhrávajú po novom lacné devy. Keby Estónsko, tak zase povesť by bola, že Eurovíziu vyhrávajú pesničky z minuléhe storočia po vzore Salvadora Sobrala. Jednoducho povedané tento ročník nemal pesničku hodného víťaza, ako napríklad v r 2015, kedy sa Måns hral a ešte hrá v rádiách. Jednoducho sklamanie tento rok.

 6. Anonymní

  Moldavsko zachránila podiova prezentácia, samotná pieseň je otras úprimne, neni rok 2002 :D …austrália mala dobrú pieseň bohužiaľ sa čakalo viac a bol to aj silný rok, nikomu nebudú chýbať ak odídu, vlastne nechápem čo tam robia, aj keby vyhrali tak esc nikdy nebude v australii :D waylon bol skvelý bohužiaľ podiova show nebola aZ tak dobra hoci bola odlišná :) a na surie som hrdý !!

 7. nirty

  Waylon mel opravdu kvalitni pisnicku o tom zadna, ta podiova prezentace mu to potopila, cernosi s epileptickym zachvatem fakt netahnou… ale souhlasim s nim, ze nejdriv babochlap a ted slepice… a vy se porad divite ze cesi nemaji pro eurovizi pochopeni, kdyz to vyhravaj takovy sracky

 8. Tak zrovna Waylon by měl ohledně cirkusu se šílenými výstupy držet hubu. Jeho prezentace na pódiu byla rozhodně jedna z nejdebilnějších za poslední roky. :D Totéž se dá ostatně říct i o Moldavsku, u kterého se, narozdíl od autora písně, divím spíše tomu, že pro to vůbec někdo z porot hlasoval. :D

  Korunu tomu nasazuje Austrálie, která sice opravdu je na Eurovizi spíš státem navíc, ale zcela objektivně letos absolutně nezvládli ani pódiovou prezentaci ani výbětr písně + z pěveckého i tanečního projevu zpěvačky jsem taky moc nadšený nebyl. Vlastně na všech pre-parties bylo její vystoupení o několik tříd lepší. Takže prostě smůlička, mají posílat něco lepšího.

 9. Nik

  Waylon je az moc urazený, neviem čo cakal, nepatril k favoritom a už aj postup bol dosť prekvapivý, u Ruska klobúk dole pred reakciou, Austrália čo má asi najviac peňazí z pomedzi zúčastnených si môže dovoliť poslať aj niečo iné ako lacný pop a navyše od 2016 totálne kašlu na podiovu prezentáciu tak nech sa necuduju že u divákov prepadli znova

 10. Fofi

  Ta Moldávie je vážně vtipná. Odpověď: Nebude to tím, že se do hlasování připojilo dalších 22 států a že soutěžili ve výrazně, ale opravdu VÝRAZNĚ slabším semifinále?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>