Sunstroke Project EUROVIZE

Letošní ročník je plný velkých návratů


Eurovision Song ContestPrakticky každý rok se na Eurovizi setkáme s několika navrátilci. Už loni ve Stockholmu jsme viděli zkušenou Iru Losco, Kaliopi nebo Donnyho Montella. Letošní ročník nebude výjimkou a my se tentokrát na naše známé tváře podíváme o něco podrobněji.

Několik interpretů známe velmi dobře, jelikož se na soutěž vracejí z dob, kdy jsme už Eurovizi společně na našem webu mapovali. SunStroke Project se proslavili v roce 2010, kdy s Olií Tirou a písní „Run Away“ zajistili Moldavsku postup do finále. V něm to sice stačilo pouze na 22. místo, avšak to nikomu nevadilo. Důležité bylo, že se jejich Epic Sax Guy stal doslova celosvětovým fenoménem.

Připomínat si nemusíme ani Valentinu Monettu. Ta už bude San Marino reprezentovat počtvrté. U tak malého státu to není nic překvapujícího, nicméně z Valentiny se už pomalu stává eurovizní legenda. Zpěvačka bojovala za svou vlast v letech 2012, 2013 a 2014. Vždy sólově, tentokrát to zkusí v duetu. My si připomeneme její nejúspěšnější účast, která vedla až do finále. Psal se rok 2014 a skladba „Maybe“ skončila na 24. místě.

Tentokrát zavítáme až do minulého století. Estonský reprezentant Koit Toome totiž svou zemi zastupoval už v roce 1998. Se singlem „Mere Lapsed“ byl dvanáctý a na soutěž se vrátí po neuvěřitelných devatenácti letech.

Koit nezazpívá v Kyjevě sám. V duetu jej doplní Laura Põldvere, která si už v tomto městě zasoutěžila. V jejím případě půjde o velký návrat na místo činu, neboť ukrajinská metropole Eurovizi hostila už v roce 2005. Tehdy byla Laura součástí dívčí skupiny Suntribe. Ta se ovšem s počinem „Let’s Get Loud“ nedokázala probojovat ze semifinále.

Další velký návrat do Kyjeva zažijeme díky Slovinsku. Přesně před dvanácti lety totiž v tomto městě reprezentoval Slovince Omar Naber, který se o to samé pokusí i letos. Rozhodně ale bude chtít svůj výsledek vylepšit. Ani on se s písní „Stop“ ze semifinále nekvalifikoval.

A nyní trochu odbočíme. Kyjevští navrátilci totiž mohli být tři. V norském kole skončila na druhém místě glam metalová skupina Ammunition, jejímž frontmanem je zpěvák Åge Sten Nilsen. Ten se také do Eurovize 2005 zapojil, tentokrát se svou předchozí kapelou Wig Wam. Ta už s kvalifikací problém neměla. Singl „In My Dreams“ se ve finále umístil na deváté pozici.

Gruzínskou reprezentantku Tako Gačečiladze jsmě měli poprvé vidět už na Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě. Eurosong její skupiny Stephane & 3G nazvaný „We Don’t Wanna Put In“ ovšem nepadl do oka Kremlu. Narážky na Vladimíra Putina povoleny nebyly a projekt soutěžit neodjel. Přesto si připomeneme alespoň vystoupení z národního kola.

A nyní pojďme na vokalisty. Izraelský zástupce Imri Ziv hlasově doprovázel oba poslední reprezentanty země – v roce 2015 to byl Nadav Guedj a loni Hovi Star. Jak moc se podle vás za poslední roky změnil?

Vokalistku dělala také zástupkyně Srbska Tijana Bogićević. V roce 2011 byla k vidění v doprovodu zpěvačky Niny v Düsseldorfu. Schválně, jestli Tijanu najdete.

Ještě krátce zmíníme, že stejná role byla loni přisouzena i Dianě Hajiyevě aka DiHaj, která letos reprezentuje Ázerbájdžán. Tým zpěvačky Samry ovšem nakonec ve Stockholmu vsadil na zkušenosti švédských vokalistek. A nyní pojďme na nizozemské trio OG3NE. To se totiž ještě pod názvem Lisa, Amy & Shelley zúčastnilo Dětské Eurovize 2007 v Rotterdamu. Děvčata s písní „Adem in, adem uit“ skončila jedenáctá.

O největší návrat se ovšem mohla postarat Loreen. Jedna z nejpopulárnějších vítězek Eurovze se zúčastnila letošního Melodifestivalenu a od začátku byla považována za jasnou favoritku. Nakonec to ale nedotáhla ani do finále. Přesto nebude na škodu, abychom si připomněli legendární „Euphorii“ z Eurovize 2012 v Baku.

A na závěr už jen dvě perličky. Islandská zástupkyně Svala je dcerou Björgvina Halldórssona, který Island reprezentoval v roce 1995. Claudia Faniello z Malty poté sestrou Fabrizia Faniella, který na soutěži zpíval už v letech 2001 a 2006. Sami můžete posoudit, jak moc se jejich hudební styly odlišují.


Jeden komentář ke článku “Letošní ročník je plný velkých návratů

  1. Anonymní

    Aj Charlote Pereli či Krista Siegfrids alebo Roger Pontare boli tento rok v melodifestivalen a taktiež aj na ESC !

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>