MRT MAKEDONIE

Makedonie stále není ze hry o Eurovizi v Lisabonu


MakedonieRekordní počet účastníků soutěže Eurovision Song Contest z let 2008 a 2011 stále může být vyrovnán. Makedonie, která kvůli finančním dluhům vůči EBU zatím není v soupisce přihlášených zemí, má totiž stále šanci do Lisabonu odcestovat.

Makedonský vysílatel MRT dluží u EBU 500.000 eur. Dluh je už po splatnosti a v této souvislosti byla televizi odebrána práva na vysílání sportovních, zpravodajských a zábavných pořadů, která pro evropské veřejnoprávní televize zajišťuje právě EBU.

Ačkoliv se částka nezdá příliš vysoká, MRT dluží také u dalších subjektů a její celkové závazky se vyšplhaly na hodnotu 22 miliónů eur. Makedonie v současné době nemá práva na vysílání žádných pořadů z dílny EBU a stejně jako v případě Rumunska se nebude smět zapojit do aktuálního ročníku Eurovize do doby, než splatí svůj dluh. Jedinou výjimkou se stala účast na letošní Dětské Eurovizi, u které právě vrcholí přípravy.

Makedonie se neobjevila na soupisce účastníků Eurovision Song Contest v Lisabonu, která zatím čítá 42 zemí. Podle EBU se to ovšem může ještě změnit.

Evropská vysílací unie je už několik týdnů v jednání s MRT a oba subjekty společně hledají řešení. Podle makedonských médií televize navrhuje snížení dluhu či prodloužení lhůty splatnosti, EBU pro změnu nabízí splátkový kalendář. Možnost přítomnosti makedonského reprezentanta na příštím ročníku show potvrzuje v rozhovoru pro ESCtoday.com i EBU:

„Samozřejmě doufáme, že můžeme nalézt řešení, díky kterému se MRT do soutěže v roce 2018 zapojí. Jednáme jak s MRT, tak s pořadatelskou RTP,“ zmínil výkonný supervisor Eurovision Song Contest Jon Ola Sand.

MRT zaslala předběžnou přihlášku, nicméně svou účast zatím oficiálně nepotvrdila. Vše bude záležet na tom, jak náročná vyjednávání skončí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>