Vânia Fernandes PORTUGALSKO

Nejúspěšnější reprezentace Portugalska na Eurovizi


PortugalskoPortugalsko se stalo vítězem Eurovize poprvé od roku 1964, kdy do projektu vstoupilo. Potřebovalo k tomu devětačtyřicet reprezentantů a písní, než našlo recept na oslovení Evropy. Pojďte se společně s námi podívat na dosavadní největší úspěchy této země.

Mezi nejúspěšnější finálovou desítku se Portugalci dostali celkem desetkrát. S výjimkou letošního triumfu se nejvíce radovali v roce 1996, kdy jim Lúcia Moniz se skladbou „O meu coração não tem cor“ přivezla domů šesté místo.

Dvakrát Portugalsko skončilo sedmé. Poprvé se tomu stalo v roce 1972 díky Carlosu Mendesovi a jeho písni „A festa da vida“.

V roce 1980 byl sedmý také José Cid, který bojoval o přízeň Evropy s eurosongem „Um grande, grande amor“.

Jednou už byli Portugalci dokonce stříbrní. Stalo se tomu ovšem pouze v semifinále, a to v roce 2008. Vânia Fernandes byla tehdy k vidění na obrazovkách České televize jako konkurentka Terezy Kerndlové. Česko zaslalo svými SMS hlasy písni „Senhora Do Mar“ 7 bodů. Ve finále se už Vânie dařilo méně. Skončila v něm třináctá, avšak i přesto šlo až do včerejšího dne o nejlepší výsledek Portugalska v novodobé éře Eurovize.

Portugalci byli vždy věrní své mateřštině. Ačkoliv ji čtyřikrát nakombinovali s angličtinou, čistě cizojazyčnou píseň na Eurovizi nikdy nezazpívali. Nikdy nechtěli nikomu podlézat a vždy raději prezentovali svou kulturu a tradice. Možná, že právě to jim bránilo v úspěchu. Nicméně vytrvali a v letošním roce sklidili zasloužené plody své práce.

Jeden komentář ke článku “Nejúspěšnější reprezentace Portugalska na Eurovizi

  1. Perunka

    V. Fernandez je úžasná. O tomto by spevák mal byť, nie len odintonovať, ale dať tomu aj tak potrebnú „nadstavbu“.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>