Netta IZRAEL

Netta a její nelehká cesta národním kolem

IzraelIzraelským reprezentantem se stal vítěz páté řady soutěže HaKokhav HaBa, která je ve světě známá pod názvem Rising Star. Jedná se o talentovou show, která stojí na principu u nás populárních soutěží, avšak se specifickými pravidly. Stejný postup byl zvolen i při volbě posledních tří zástupců země. Soutěž vyhrála zpěvačka Netta, která ovšem měla několikrát namále.

HaKokhav HaBa je původní izraelský formát, který se poprvé na obrazovkách objevil v roce 2013. Od té doby jej pod názvem Rising Star odvysílalo již téměř dvacet zemí, včetně USA. Soutěž se stala populární především díky interaktivitě, která u formátů typu X Factor, SuperStar nebo Hlas chybí.

Show sloužila jako izraelské národní kolo i v předchozích třech letech. Vítězi pořadu se stali Nadav Guedj, Hovi Star a Imri Ziv, přičemž všichni tři prošli do finále Eurovize.

Druhá řada se od prvního dílu vysílala živě, jelikož stála na principu interaktivního hlasování přes internet, chytré telefony a televizi. Od třetí sezóny ovšem castingová kola běžela ze záznamu a přímého přenosu se diváci dočkali pouze u velkého finále. V první fázi soutěžící nejdříve zpívali před porotci, kteří je mohli za pomoci diváků v sále poslat dále. Každému interpretovi bylo možné pomocí speciální aplikace udělit buď kladný, nebo záporný hlas. Ty se poté projevovaly v jejich procentuální škále. Porotci mohli jejich skóre navýšit nebo naopak snížit o 10 %. Kvalifikace následovala v případě, že daný soutěžící překonal 70% podporu hlasujících.

Zpěvačka Netta prošla prvním kolem, které se konalo na podzim loňského roku, bez problémů. Pro své premiérové vystoupení si zvolila Rihannin song „Rude Boy“. Už tehdy zaujala se svým looperem a unikátním hlasovým projevem. Podpořili ji diváci i všichni čtyři porotci a s 82 % hlasů postoupila dále. Z první devítky kandidátů ovšem nejlepší nebyla, skončila až čtvrtá.

Z castingových kol se kvalifikovalo celkem sedmdesát interpretů, avšak do semifinále jich mohlo postoupit pouze dvacet. Verdikt ležel čistě na názoru poroty, která rozhodla za zavřenými dveřmi. Netta prošla a v lednu ji čekalo první semifinále. Tato fáze soutěže probíhala formou vzájemných duelů, ze kterých nakonec vzešlo deset postupujících a dva držitelé divoké karty.

Na Nettu v duelu čekal zpěvák Tal Mizrahi. Ten ale porotce ani diváky příliš nezaujal a obdržel pouze 49 % hlasů. Budoucí hvězdu Eurovize oproti tomu podpořili během vystoupení se singlem „Hey Mama“ od Davida Guetty čtyři z pěti porotců a ta se tak s celkovou podporou ve výši 79 % mohla radovat z další kvalifikace. Tentokrát mezi dvanáct nejlepších.

Dvanáctka kandidátů mezi sebou svedla další porci duelů, ve které znovu hrály hlavní roli hlasy diváků v sále a přítomných porotců. Soutěžící byli v této fázi postupně eliminováni.

S mash upem „Papi chulo“ / „Sing Hallelujah“ / „Hachaiyim shelanu tutim“ Netta se 73 % hlasů hravě porazila Edena Meiriho, který získal podporu ve výši 56 %.

V dalším kole už ale byl rozdíl mezi ní a jejím konkurentem Howiem Danaem pouze deset procent. Tehdy Netta zpívala „What Is Love“ od Haddawaye.

Další díl soutěže opět ovládla, s písní „Wannabe“ od Spice Girls získala svůj doposud nejlepší výsledek. Bylo to 90 % a porazila tak znovu Edena Meiriho, který se dokázal kvalifikovat z dodatečné druhé šance.

V únoru už šlo do tuhého, rozhodovalo se o postupu do finále. Během vystoupení se singlem Christiny Aguilery „Beautiful“ zpěvačka poprvé obdržela záporný hlas. Její celková podpora byla malá, konkrétně 67 %. Nicméně její konkurent Riki Ben Ari na tom byl mnohem hůře. Jeho skóre bylo 42 %.

Do finále postoupili čtyři soutěžící, na které čekaly dva duely. Do superfinále mohli projít pouze dva. Netta si zvolila izraelskou píseň „Kzat meshugat“ a získala 74 %. Jejím soupeřem byl znovu Riki Ben Ari, který se zázračně kvalifikoval z druhé šance. Tentokrát navíc ve vzájemném souboji zvítězil s podporou v hodnotě 84 % a postoupil do závěrečné fáze. Netta měla v soutěži skončit, nicméně zachránila ji divoká karta poroty.

V superfinále hlasovalo pět porotců, čtyři skupiny hlasujících a televizní diváci. Netta vsadila na další mash up a sice „Tik Tok“ / „Gangnam Style“. Celkem získala 210 bodů. Interpret na druhém místě, kterým byl Jonathan Mergui, jich měl 205. Nová vítězka Eurovize tak těsně zvítězila v domácím kole.

Její soutěžní píseň „Toy“ byla vybrána z otevřeného konkurzu pro skladatele a následně jí byla přidělena. Netta se ovšem podílela na její finální podobě, do které přinesla kus sebe. A vyplatilo se.