ESCportal.cz

O webu

Vítejte na stránkách prvního, největšího a oficiálního českého fan webu o oblíbené evropské hudební soutěži Eurovision Song Contest!

Nacházíte se na stránkách, které se staly hlavním domovem všech českých, a mnohých slovenských, fanoušků u nás tolik opomíjené Eurovize. Náš portál existuje od roku 2007, kdy se Česká republika jako jedna z posledních evropských zemí zapojila do hudebního projektu, který je nejoblíbenější nesportovní událostí kontinentu již přes padesát let. Tehdy z důvodu absence jakýchkoliv informací o show v češtině vznikla blogová verze současného webu Eurovize.sblog.cz, která se ovšem od zahraničních médií podobného typu v několika směrech lišila.

Naším cílem nebylo vytvářet pouze zpravodajský server o novinkách, nýbrž i originální a do té doby ojedinělou přehlednou databázi všech zúčastněných interpretů se všemi informacemi, které čtenáři a diváci potřebují. Tzv. karty reprezentantů se životopisy, fotografiemi, videi, anketami, texty písní a odkazy na další důležité stránky se staly natolik populárními, že je převzala nejen obdobná média na našem trhu, nýbrž i některé zahraniční portály. Naši návštěvníci jsou zvyklí i na pravidelné mapy účastníků, speciální rubriky o historii soutěže, kvízy, hitparády, pohledy na obdobné hudební projekty, soutěže s českou a slovenskou hudbou či exkluzivní rozhovory. Naším cílem je nejen kvalitně, srozumitelně a především ověřeně informovat o všem důležitém ze světa Eurovize, nýbrž i nabízet nový a odlišný pohled na tento hudební projekt s původními nápady, díky kterým by se měl tento server odlišovat od evropské konkurence.

S rostoucí návštěvností a statusem oficiálních fanouškovských stránek Eurovize v České republice a na Slovensku jsme náš servis neustále zlepšovali tak, abychom kromě přejatých informací přinášeli i vlastní a nové. Budiž toho důkazem, že jsme se především v době české a od roku 2009 i slovenské účasti, díky které jsme si vybudovali i velmi silnou základnu na východ od našich hranic, stali častým citovaným zdrojem u našich zahraničních kolegů a také v českých a slovenských celostátních médiích, včetně přímých přenosů slovenského národního kola.

Pravidelně také vysíláme naše reportéry do místa konání soutěže a to přes press akreditace, které našemu webu uděluje Česká televize, popř. EBU. Již mnoho let Vám přinášíme exkluzivní informace a rozhovory z dějiště, díky kterým chceme čtenáře dostat Eurovizi blíže. Komunikujeme také s našimi vysílateli a vyrážíme jako pozvaní hosté na domácí akce spojené se soutěží, ze kterých nabízíme potřebné novinky. Naším hlavním cílem je propagace Eurovision Song Contest v České republice.

V roce 2010 se z důvodu rostoucí návštěvnosti, která se počítá ve sta tisících, náš blog přesunul na vlastní doménu escportal.cz, která se mezi fanoušky soutěže brzy vžila a nijak nenarušila základnu čtenářů, která se předchozí tři roky budovala. Náš server neustále a bez přestávek nabízí kompletní servis všeho důležitého a své pole působnosti neustále rozšiřuje. Se startem vlastních webových stránek se výrazně rozšířilo téma národních kol, které se snažíme našim čtenářům zpestřovat i fotografiemi a videi tak, aby neztráceli v nabité sezóně výběru písní orientaci mezi jednotlivými zeměmi. Pro autory sice náročnější, avšak pro návštěvníky pohodlnější systém se taktéž setkal s takovým ohlasem, že se velmi rychle rozšířil i na další informační servery.

Zatím poslední velká grafická změna webu proběhla v roce 2013, kdy se stránky přizpůsobily požadavkům dnešních technologií a nabízejí tzv. responzivní vzhled, který je flexibilní pro počítače, tablety i telefony. Zároveň s tím proběhlo nové a přehlednější seskupení rubrik, díky kterým je nyní snadnější nalézt přesně ty informace, které čtenáři potřebují. Rozšířil se také servis národních kol a díky velkému množství anket i celková interaktivita.

Důležitým se pro nás stal rok 2014, kdy jsme zde založili Český fanklub Eurovize, který byl předzvěstí našeho přijetí mezi členy sdružení OGAE. To shromažďuje všechny oficiální fankluby soutěže v drtivé většině účastnických zemí. Česko bylo jedním z posledních evropských států, který svůj vlastní klub neměl. Po roční činnosti Českého fanklubu Eurovize jsme v květnu 2015 ve Vídni odprezentovali náš program a všemi hlasy jsme byli přijati do rodiny OGAE. ESCportal se tak stal domovem oficiálního českého klubu, který fanouškům přinese mnoho výhod.

Webové stránky ESCportal.cz jsou neplaceným autorským projektem, který dal do kupy celou česko-slovenskou komunitu fanoušků soutěže a který je jasnou jedničkou v jejich komunikaci a vyhledávání informací v českém jazyce. Autorovým cílem bylo nejen přinést nové a původní pojetí informačního portálu o soutěži Eurovision Song Contest, nýbrž i pravidelně nabízet kvalitní informace ve srozumitelném a pestrém obalu. To s sebou přináší pochopitelně velký zásah do soukromého volného času, který je ovšem kompenzován oblibou mezi čtenáři. Na technické stránce poté pracují další lidé, bez jejichž práce bychom těžko mohli existovat v této podobě. A nelze opomenout ani další přispěvatele, pomocníky a nově celý tým českého klubu OGAE.

Naším cílem do budoucna je nejen udržení současného standardu, nýbrž vytváření dalších námětů a nápadů, včetně velkých projektů. Největším snem nás všech je ovšem to, aby se České republika společně se Slovenskem pravidelně vracela na pódium soutěž Eurovision Song Contest a to s přístupem, který si projekt s 200 milióny diváků po celém světě zaslouží. Náš web je díky mnohaleté zkušenosti vždy ochoten této věci pomoci.