Pavel Callta ČESKO

Pavel Callta prezentoval svou píseň před zářijovým termínem


Česká republikaČeské národní kolo má pár hodin po zveřejnění soutěžních písní první skandál. Jeden z kandidátů o post reprezentanta země na Eurovizi v Lisabonu představil svou skladbu publiku před zářijovým termínem. Všechny písně soutěže přitom smí být zveřejněny až od data 1.9.2017.

Účast v národním kole začíná být nejistá pro zpěváka Pavla Calltu. Ten svou soutěžní skladbu „Never Forget“ představil publiku hned několikrát během svých letních koncertů. Píseň se tak dočkala své premiéry dlouho před povoleným termínem EBU, který byl stanoven na 1. září 2017.

Pavel Callta se singlem vystoupil například během koncertů v Brně nebo Opočně v srpnu roku 2017, o čemž svědčí dostupná videa na YouTube. Lze předpokládat, že skladba zazněla i během dalších vystoupení zpěváka v jiných městech.


Píseň tak před povoleným termínem slyšelo mnoho potenciálních hlasujících živě a navíc další posluchači jej znají díky internetovým nahrávkám. Skladba ovšem na koncertech zazněla v češtině a živé demo verzi. Oficiální nahrávka v angličtině vznikla po zářijovém termínu a českému publiku byla představena až dnes.

Otázkou zůstává, na kolik je v tomto případě účast zpěváka v národním výběru regulérní a jak by na jeho případnou reprezentaci zareagovala EBU. Ta ovšem v posledních letech bývá v takových případech velmi tolerantní. Z podobných kolizí s pravidly většinou interpreti vycházejí vítězně s odůvodněním, že se demo nahrávky nebo živá vystoupení liší od oficiálních verzí a že je v předpremiéře slyšel nepatrný zlomek publika.

Naposledy se tomu stalo například u vítězného eurosongu „1940“ od Jamaly. Pavlu Calltovi navíc hraje do karet fakt, že píseň zpíval před zářijovým termínem v češtině. Přesto nelze pravidlo, že by soutěžní skladby neměly být oficiálně prezentovány publiku před smluveným datem, brát na lehkou váhu.

8 komentářů ke článku “Pavel Callta prezentoval svou píseň před zářijovým termínem

  1. Pingback: Polovina běloruských interpretů zvažuje bojkot národního kola | ESCPORTAL

  2. HonzaCZE

    Dle našich posledních informací, ČT má od EBU již schváleno, že Callta se svou písní může bez obav soutěžit.

  3. Papalasz

    v češtině se mi to moc nelíbí… a stejně jsem pro NEVER FORGET nehlasoval…

  4. Sisska

    No táto česká verzia sa mi viac páči. Nechápem, prečo všetci musia zavýjať po anglicky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>