OGAE OGAE

První česká prezentace na zasedání OGAE


Česká republikaV pátek 22. května 2015 nastal pro náš Český fanklub Eurovize Den D. Na každoročním zasedání OGAE International a všech prezidentů oficiálních klubů OGAE měla proběhnout prezentace našeho fanklubu a na ostatních prezidentech bylo rozhodnout, jestli nás přijmou mezi síť OGAE jako kandidátskou zemi.

Na počátku zasedání byli přítomni seznámeni s celým programem a následovaly první prezentace. Jednalo se o vystoupení OGAE klubů zařazených mezi kandidátské země a následně se hlasovalo o jejich přijetí mezi řádné členy. Viděli jsme prezentaci OGAE Latvia a OGAE Slovakia, oba kluby byly úspěšně přijaty. V těchto případech hlasují prezidenti OGAE klubů vždy jmenovitě.

Dále následovaly organizační věci jako finanční zpráva či zpráva o vedení a o chodu OGAE International. Jednou za dva roky se na tomto zasedání volí vedení OGAE International a tyto volby padly zrovna na zasedání ve Vídni 2015. Kvůli nim se zasedání značně protáhlo, avšak výsledkem bylo nové vedení na další dva roky.

Dalším problémem, který bylo třeba vyřešit, byla otázka OGAE Bulgaria. Bulharský OGAE klub totiž již tři roky po sobě nezaplatil roční poplatek, a tak se prezidenti OGAE klubů shodli na tom, že bulharský OGAE klub bude z rodiny OGAE vyřazen, poněvadž nereaguje ani na opakované výzvy. Vtipná situace nastala, když prezident OGAE Greece nadnesl, že by dlužný poplatek za OGAE Bulgaria zaplatil (neměl na mysli sebe konkrétně, ale vyznělo to tak). Claus, který celé zasedání moderoval, se rozesmál a poznamenal, jak je vtipná myšlenka, že by Řecko chtělo za někoho něco platit.

Po této vsuvce už přišla řada na jeden z posledních bodů, a tím byla prezentace nově přihlášených zemí. Mezi tyto země patřila Česká republika, Ukrajina a Bělorusko. V tomto pořadí probíhaly i jednotlivé prezentace. Jako první jsme přišli na řadu my.

Prezentace se skládala z představení Českého fanklubu Eurovize, naši historie, založení, ale i akcí a událostí vedoucím k našemu založení. Po této přibližně pětiminutové prezentaci následovaly dotazy od ostatních prezidentů OGAE klubů. Mezi těmito dotazy byly například otázky na to, jak se pokusíme přesvědčit Českou televizi, aby spolupracovala s námi v případě, že by o ní stála i konkurenční organizace INFE. Další z dotazů směřoval na naši oficiálnost nebo na naše aktivity v budoucnu. V odpovědi na tento dotaz jsem zmínil, že bychom v budoucnu rádi spolupracovali s OGAE Slovakia na různých polích (společná setkání, různé soutěže a další). Závěrem naší prezentace proběhlo hlasování o našem přijetí do rodiny OGAE v pozici kandidátské země. Proti nebyl nikdo, nikdo se nezdržel, všichni prezidenti hlasovali pro naše přijetí. Od tohoto okamžiku můžeme používat název OGAE Czech Republic a dále rozvíjet naše aktivity. Dalším klubem byla Ukrajina, u níž byl postup stejný jako u nás.

Problémy nastaly v případě Běloruska. Jak mi bylo později vysvětleno, s Běloruskem byly jisté komplikace již v minulosti, a to, když byl jejich fanklub jednou zrušen a následně se jeho členové nedostavili na přihlášenou prezentaci. Z tohoto důvodu byl proces přijetí mezi kandidátské země složitější. Bylo mnoho rozporů a důkladných dotazů a vyústilo to v hlasování, jehož výsledek byl 20 pro, 15 se zdrželo a 3 proti.

Na závěr celého zasedání se řešily návrhy od přítomných prezidentů OGAE. Většinou se jednalo o počty akreditací a jejich rozdělování a porovnání s akreditacemi pro INFE, případně situace ohledně lístků na Eurovizi dostupné pro členy OGAE klubů. Závěrem proběhlo poděkování a rozloučení se současnou prezidentkou OGAE International, které končí volební období. První zasedání prezidentů klubů OGAE z celé Evropy máme za sebou, na tom příštím, které se uskuteční ve Švédsku v květnu 2016, budeme prezentovat náš pokrok za tento rok a pokud vše půjde tak, jak má, budeme podobně jako naši kolegové z OGAE Slovakia přijati mezi řádné členy…

Josef Štaif

Jeden komentář ke článku “První česká prezentace na zasedání OGAE

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>