Jeruzalém IZRAEL

První schůzka EBU a IPBC žádnou dohodu nepřinesla


IzraelEurovize v Izraeli bude po letošním klidném Lisabonu pro organizátory velkou výzvou. Tento týden se uskutečnila první oficiální schůzka mezi zástupci EBU a izraelské televize IPBC (KAN), během které nedošlo k žádné dohodě. Izraelci totiž mají odlišné požadavky, které nekorespondují s představami EBU.

Izrael chce Eurovizi jednoznačně v Jeruzalémě. Důvod je jednoduchý, USA na jaře ohlásily přesun svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž chtějí celému světu dát najevo, že právě toto město považují za centrum židovského Izraele. Většina ostatních zemí se ovšem tomuto kroku brání, jelikož podobná rozhodnutí jsou v rozporu s požadavky muslimských Palestinců, kteří si také nárokují právo uznávat Jeruzalém za své centrum. Pořádání soutěže v tomto městě by bylo další velkou výhrou Izraele.

EBU ovšem Eurovizi chce oprostit od politiky a především požaduje, aby pořadatelské město bylo pro zahraniční delegace, novináře a fanoušky bezpečné. Takový Jeruzalém není, především Pásmo Gazy je centrem nekončících bojů mezi Izraelci a Palestinci, kde jsou mrtví na denním pořádku. EBU by soutěž ráda viděla v Tel Avivu, kde se koná oblíbená promo akce Israel Calling. Vedení města ovšem nabídku na pořádání show odmítlo, přičemž je zcela zřejmé, že se tomu stalo na příkaz čelních představitelů země. EBU se domnívá, že v případě zvolení Jeruzaléma budou některé státy příští ročník show z politických a bezpečnostních důvodů bojkotovat.

Dohodnuta zatím nebyla ani žádná předběžná data, ani na nich se totiž EBU a IPBC nemohou shodnout. Izrael chce Eurovizi uskutečnit až ve druhé polovině května, tj. 21., 23. a 25. 5. 2019. Na tyto dny totiž v zemi nepřipadají žádné svátky. Pro EBU je to ovšem pozdě, v posledních letech se totiž osvědčily termíny v první půlce měsíce. Navrhovaná data jsou navíc v kolizi se závěrečnými zápasy některých fotbalových lig a také volbami v dalších zemích.

EBU proto všechny fanoušky vyzývá, aby si zatím nerezervovali žádné letenky a ani hotely, jelikož zatím k žádné dohodě nedošlo. Stále nevíme kde, ani kdy se Eurovision Song Contest 2019 uskuteční. Existuje navíc možnost, že to nebude v Izraeli.

Hlavní představitelé soutěže jsou čím dál méně spokojeni se skutečností, že o konání akce v příštím roce rozhodují v pořadatelské zemi především politici. Jak jsme vás už informovali v mnoha předchozích článcích, do celého projektu jsou angažování všichni čelní představitelé Izraele od prezidenta přes premiéra a ministry až po starosty jednotlivých měst. A tato aktivita neutichá.

Nově například ministr komunikací Ajúb Qará zve k účasti na soutěži v příštím roce Saúdskou Arábii, Tunisko nebo třeba Spojené arabské emiráty. Tím chce upevnit vztahy mezi zeměmi, nicméně nebere v potaz pravidla projektu, kterého se smějí zúčastnit pouze členské televize EBU. Izraelský velvyslanec na Islandu Raphael Schutz si pro změnu dohodl schůzku s vedením televize RÚV, která na základě petice zvažuje bojkot příštího ročníku. Na setkání Schutz zástupce vysílatele přesvědčoval, proč by měli svého reprezentanta do Izraele poslat.

Podle izraelského deníku Haaretz počítá EBU vzhledem ke komplikované situaci i s dalšími variantami pro příští rok. Vyjednávat bude se zeměmi na druhém a třetím místě, tj. Kyprem a Rakouskem, které by se měly stát pořadateli v záloze pro případ, že další jednání s Izraelem zkrachují.

8 komentářů ke článku “První schůzka EBU a IPBC žádnou dohodu nepřinesla

 1. Anonymní

  Uspech sice je ale sledovanost… Podle me se rozhodne az na podzim zas tak klid

 2. Myscho

  21., 23., a 25., mája to u nás(na SK budú vrcholiť MS v Hokeji, takže aj keď som zástancom neskoršieho vysielania ESC rozumej až koncom mája v tom to príp. by som volil obdobný termín ako mal tohtoročný Lisabon.

 3. Anonymní

  Zornaddie: A kde? Jakože, já si myslim, že je jistý že pojedem, proč bychom se odhlašovali po takovém úspěchu, to by bylo trapný :D

 4. Majo

  Je to jednoduché, ak Izrael neprijme podmienky, EBU sa rozhodne, že to v Izraeli nebude. Ak teda Izrael chce usporiadať ESC, tak nech si nekladie nároky.

  Cyprus nie je tiež bohvieako bezpečná krajina, keďže Turecko si už desiatky rokov nárokuje územie, ktoré nie je ďaleko od Nikózie. Ja by som bol za Viedeň, lebo Eurovízia sa tam osvedčila myslím, že na výbornú.

 5. Já bych byl i pro ČR škoda že nemáme nejaké dobré vyjednávače. Po úspěchu Mikyho by to byla bomba. Izrael není dobrá volba a jestli už teď do toho kecaji politici kdo ví jak to pak bude vypadat v průběhu soutěže. No a pokud ze 3 , tak jsem pro Vídeň

 6. Cipela

  Vídeň v žádném případě..proč taky. U diváků naprosto propadl. Takže jednoznačně Kypr…ovšem pouze v nejnutnějším případě :-/

 7. Zornaddie

  Trochu od témata, ale na instagramu se teď povídá, že ČR potvrdila účast na ESC19′, ale nikde jsem nenašel zdroj, neví někdo něco o tom?

 8. Anonymní

  Tak tohle bude ještě zajímavé. Izrael z Eurovize dělá politický nástroj, to se mi vůbec nelíbí! Byl bych rád za Kypr, ale nevim jak velkou tam mají arénu, tak že by Vídeň?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>