Média ČESKÁ REPUBLIKA

Reakce českých médií na triumf Portugalska byly vlažné


Česká republikaTaké letos se Eurovize vysílala v České republice a s tím pochopitelně souvisel zvýšený zájem našich médií. Oproti předchozím ročníkům byl ovšem o poznání vlažnější. Reagovalo se především na fakt, že procítěné Portugalsko zvítězilo v záplavě popu, a pochopitelně ani nechyběla tradiční česká potřeba největší hudební show světa zkritizovat. Podívejte se na přehled článků!

Tradičně se Eurovizi věnoval nejčtenější zpravodajský server Novinky.cz. V nepodepsaném článku Stanislava Dvořáka Vítězem Eurovision Song Contest se stal Portugalec Salvador Sobral se společně s výpisem účastnících se zemí a připomenutí stěžejních pravidel soutěže hovoří o tom, že Portugalsko zvítězilo v hlasování diváků i porot. Nechybí ani informace o nepostupu české reprezentantky Martiny Bárta a nevpuštění ruské reprezentantky Julije Samojlové do Kyjeva. Namísto bližšího popisu vítězné písně nebo ostatních skladeb se dočkáváme tradičního rýpnutí, že je soutěž známá účinkováním nejrůznějších podivínů. Konkrétní jména autor neprozradil. Dodává ale, že Eurovize není v hudebním světě dle jeho názoru považována za prestižní.

Do Eurovision Song Contest se tentokrát zostra pustil i další autor z Novinek Jaroslav Špulák. Ten je přitom mezi čtenáři známý jako velký zastánce soutěže. V glose Eurovision Song Contest? Nuda s nečekaným vítězem nekritizoval samotný projekt, který v Česku neprávem odsuzujeme za zbytečnost, nýbrž letošní ročník, který byl podle něho plný průměrného popu bez jakékoliv snahy o odlišnost a upřímnost. Na tom se ostatně shodují i fanoušci, nicméně i samotný autor připouští, že střípky rozmanitosti jsme ve finále z Kyjeva našli. Jmenoval například zástupce Rumunska, Nizozemska nebo Chorvatska, kteří se snažili uspět s jódlováním či operou. Itálii měla s posměškem dopomoci k úspěchu gorila, zatímco ostatní pouze strojeně předstírali radost či melancholii. Za mdlé písně označuje reprezentační počiny Bulharska, Rakouska či Austrálie. Není proto s podivem, že v záplavě popu zvítězila upřímnost a skutečné umění v podání Portugalska, které si autor článku oblíbil.

Také Václav Hnátek si na iDnes.cz ve článku Eurovizi vyhrál Salvador Sobral. Něžnou baladou porazil uniformní pop všímá odlišnosti portugalské skladby od klasického eurovizního popu. Chválí její procítěnost a decentně nasvícenou scénu. Další účastníky soutěže představuje s krátkými charakteristikami skladeb a interpretů. Spojené království reprezentovala muzikálová árie, Itálii sňatkový podvodník s knírkem a gorilou a Španělsko mělo zastupovat disco v akustickém podání.

Týden.cz a kupodivu i web zpravodajské ČT24 využívají ve svých článcích Eurovizi vyhrálo poprvé v historii PortugalskoDrahá, vyslyš mé modlitby. V Eurovizi zvítězila portugalská balada informace z tiskové zprávy ČTK. V ní se hovoří o tom, že se Portugalsku podařilo soutěž vyhrát vůbec poprvé v historii. Připomíná se také poselství vítěze Salvadora Sobrala, podle kterého hudba není o ohňostrojích, nýbrž o pocitech. Píše se i o druhém místu Bulharska a neúspěchu České republiky. V šesti větách shrnuje výsledky nejsledovanější nesportovní události na světě ve článku Eurovizi vyhrál Portugalec. Salvador Sobral zazpíval píseň, kterou složila jeho sestra také server Aktualne.cz

Před semifinálovými koly se soutěži věnovaly weby Musicserver.cz a Expres.cz. Zájem bulvárních médií byl oproti předchozím ročníkům poměrně slabý.

2 komentářů ke článku “Reakce českých médií na triumf Portugalska byly vlažné

  1. Elza

    Budete se všichni muset ještě hodně snažit, aby se v Česku Eurovize definitivně ujala.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>