Média ČESKO

Reakce českých médií na výhru Izraele a úspěch Mikolase Josefa


Česká republikaLetos se Eurovize dostala do centra dění v Česku především díky Mikolasi Josefovi. Většina našich médií informovala o jeho šancích, které měly české hudbě zajistit rekordní výsledek. I po sobotním finále se o soutěži hojně hovořilo. Někdy pozitivně, avšak kritiky bylo stále dost.

Ve článku Eurovizi vyhrála izraelská zpěvačka Netta na serveru Novinky.cz se polemizuje, jestli Mikolas Josef na Eurovizi vůbec uspěl. Nepodepsaný autor zmiňuje, že ačkoliv náš zpěvák patřil mezi hlavní favority, nakonec skončil až(!) šestý. Strohé informace doplňuje výčet zemí, které se finále zúčastnily, a pochopitelně základní fakta o vítězství Izraele. Stejně tak nechybí zmínka, že někteří čeští umělci odmítají na soutěži vystoupit. Mnohem lepší přehled o dění na Eurovizi čtenářům poskytuje velký rozhovor s Mikolasem Josefem nazvaný Český zpěvák Mikolas Josef, který uspěl na Eurovizi: Věřím, že to nakoplo mou kariéru.

Na webu Aktuálně.cz se ve článku Historicky nejlepší český výsledek v Eurovizi. Mikolas Josef skončil šestý, vyhrála Izraelka hovoří o výsledcích soutěže a také o zahraničních reakcích na Mikolase Josefa. Ačkoliv ty byly v drtivé většině pozitivní, autor zmiňuje irského kritika, který naše vystoupení označuje za zastaralé, kýčovité, laciné a směšné. Interpreta v příspěvku naopak chválí český publicista. V glose Úspěch Mikolase Josefa na Eurovizi ukazuje, jaká je nová generace českého popu se autor Honza Vedral snaží čtenářům naservírovat konstruktivní kritiku soutěže a také svůj pohled na měnící se prostředí české hudby. Ta se podle něho díky mladým interpretům jako je Mikolas Josef poprvé v historii stává globální.

Česká televize informuje na webu zpravodajské ČT24 o výsledcích soutěže spíše okrajově. O výhře Izraele a historickém úspěchu Česka píše ve článku Letošní ročník Eurovize ovládla izraelská interpretka. Mikolas Josef zabodoval šestým místem, který se většinou odvolává na informace ČTK. Ve svých zpravodajských relacích se soutěži ovšem věnuje častěji, izraelské oslavy na počest Netty spojuje s aktuálním děním v zemi, která si připomíná sedmdesát let své nezávislosti a také dnešní nepokoje, které souvisejí s přemístěním amerického velvyslanectví do Jeruzaléma.

Eurovizi vyhrála zpěvačka Netta z Izraele, Mikolas Josef je šestý je název článku na webu iDnes.cz. Ten kromě výsledků zprostředkoval čtenářům i slova vítězky Netty z tiskové konference a přehled zemí, které nás během finále nejvíce podpořily. Chybně ovšem uvádí, že pořadí diváků z jednotlivých států není známé, nebo že se Rusko letošní Eurovize nezúčastnilo. Autor dále dodává, že finále bylo většinou popové a za jediné mimořádné momenty večera považuje narušení britského vystoupení a účast maďarské heavy metalové kapely. V glose Češi drží při Izraeli i v Eurovizi, nás zase podpořili Bulhaři autor Václav Hnátek označuje vystoupení izraelské zpěvačky jako spíše podivné než chytlavé. Stejně tak je podle něho vzhledem k původu zpěvačky, jejímu životu v Nigérii a asijskému stylu pódiové prezentace až příliš multikulturní. Na druhou stranu hlasový výkon interpretky komentuje jako návykový a zábavný. Šesté místo českého reprezentanta je sice úspěch, avšak podle autora žádný efekt na jeho kariéru mít nebude.

Nejhojněji a bez předsudků letos o Eurovizi informovaly především české bulvární servery Blesk.cz a Super.cz. Ty na propagaci soutěže spolupracovaly s českým týmem v Lisabonu, od kterého byly pravidelně informovány o všech novinkách. Tradičně o Eurovizi informovaly i stránky Expres.cz. Kromě příběhu Mikolase Josefa některé weby sledovaly i ostatní kandidáty. Vítězku Nettu například označily jako sympatickou boubelku z Izraele.

Jeden komentář ke článku “Reakce českých médií na výhru Izraele a úspěch Mikolase Josefa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>