Itálie

Ermal Meta a Fabrizio Moro / Non Mi Avete Fatto Niente

LEDEN 0%
ÚNOR 72%
BŘEZEN 70%
DUBEN 68%
KVĚTEN 68%
Výsledky Eurovision Song Contest

Semifinále: -

Finále: 5. místo | 308 bodů

Hodnocení čtenářů 69%

Reprezentant Itálie 2018


Ermal Meta a Fabrizio MoroERMAL META A FABRIZIO MORO
Non Mi Avete Fatto Niente

Biografie

Ermal Meta se narodil 20. dubna 1981 v albánském městě Fier. Do Itálie se přestěhoval společně se svou rodinou v době, kdy mu bylo třináct let. Jeho matka je profesionální houslistkou, nicméně Ermal projevil větší zájem o hudbu až v šestnácti. Tehdy začal navštěvovat hodiny klavíru a kytary a od té doby jej láska k muzice už neopustila. Byl členem mnoha hudebních kapel, přičemž větší úspěchy začal slavit až jako kytarista skupiny Ameba4, se kterou vydal jednu desku a zúčastnil se s ní hudebního festivalu Sanremo 2006. V roce 2007 založil svou vlastní skupinu La Fame di Camilla, ve které se stal zpěvákem. S projektem natočil celkem tři alba a v roce 2010 se opět zapojil do Sanrema. Kapela se rozpadla o tři roky později a tehdy se Ermal začal věnovat skládání. Napsal singly pro mnohé bývalé italské reprezentanty Eurovize jako jsou Marco Mengoni, Emma Marrone nebo Francesca Michielin, ale i pro další velké hvězdy italské scény jako Patty Pravo nebo Lorenzo Fragola. V roce 2014 to zpěvák zkusil poprvé jako sólista, když nazpíval soundtrack k italskému seriálu Braccialetti rossi. Jeho debutová píseň „Lettera a mio padre“ větší úspěch nezaznamenala, avšak v roce 2016 se zúčastnil Sanrema se singlem „Odio le favole“, který už okupoval 66. příčku italského prodeje. Následuje první deska „Umano“ s umístěním na 45. pozici hitparády a počiny „Volevo dirti“, „A parte te“ a „Gravita con me“. Velký zlom v jeho kariéře nastal loni, kdy se skladbou „Vietato morire“ skončil na festivalu Sanremo třetí a v Itálii se stal hvězdou první kategorie. Samotný singl si vysloužil platinu, stejně jako jeho druhé stejnojmenné album „Vietato morire“, které navíc spolehlivě ovládlo italský prodejní žebříček. V tu dobu také přijal roli porotce v talentové show Amici di Maria De Filippi. Loni byl veřejností zvolen za Nejlepší italský počin na cenách MTV European Music Awards a letos v únoru potěšil své fanoušky už třetím CD nazvaným „Non abbiamo armi“. Ermal tvoří od roku 2010 pár s moderátorkou Silvií Notargiacomo.

Fabrizio Moro, vlastním jménem Fabrizio Mobrici, který nyní patří mezi nejoceňovanější zpěváky a skladatele současné italské scény, se narodil 9. dubna 1975 v Římě. Také on začal s hudbou poměrně pozdě, na kytaru se naučil hrát až v patnácti letech a posléze účinkoval po klubech a barech s několika hudebními kapelami. Sólovou kariéru odstartoval v roce 1996 debutovým singlem „Per tutta un’altra destinazione“. O čtyři roky později představil své první album „Fabrizio Moro“ a poprvé se zúčastnil festivalu Sanremo. Jeho skladba „Un giorno senza fine“ byla tehdy ohodnocena třináctým místem. Svou druhou desku natočil v roce 2005, jmenuje se „Ognuno ha quel che si merita“ a obsahuje mimo jiných píseň vybranou pro kampaň Červeného kříže „Ci vuole un business“. Velký zlom přišel v roce 2007, kdy Fabrizio vyhrál Sanremo v kategorii nováčků se skladbou „Pensa“, která byla věnována obětem mafie. Tento počin se stal držitelem mnoha cen jako Mia Martini Award, Lunezia nebo Roma Videoclip Award. Následující stejnojmenná deska „Pensa“ obsadila v Itálii patnáctou příčku a stala se zlatou, kromě toho zabodovala také ve Švýcarsku na 36. pozici. Po velkém letním turné přichází rok 2008, který pro něho znamená třetí místo na Sanremu s počinem „Eppure mi hai cambiato“, který mu navíc dopomohl zopakovat jeho předchozí triumf na Roma Videoclip Award. Krátce na to představuje své čtvrté CD „Domani“, které stejně jako to třetí bylo zlaté a kromě Itálie uspělo i ve Švýcarsku. Další roky jsou v jeho kariéře podobné, léta a podzimy Fabrizio tráví na svých turné a zimy věnuje účastem na festivalu a vydávání desek. Rok 2009 přinesl duet s Faustem Lealim a EP „Barabba“, které obsahovalo kontroverzní singl popisující politické i osobní skandály Silvia Berlusconiho. O rok později se do Sanrema poprvé hlásí jako skladatel a natáčí desku „Ancora Barabba“ s umístěním na 39. příčce. Tehdy se stal za svou charitativní činnost držitelem ocenění Solidarita a občanská angažovanost a průvodcem docu reality Sbarre, která se věnovala životu v nejslavnějších italských věznicích. V roce 2011 Fabrizio přechází pod svůj vlastní label, vydává první živák „Atlantico Live“ a v únoru 2012 získává na Sanremu jako skladatel bronz. Další desku představil až v roce 2013, jmenuje se „L’inizio“ a v žebříčku obsadila třinácté místo. Další CD „Via delle girandole 10″ vchází do obchodů v roce 2015 a dostává se mezi desítku nejprodávanějších. Tehdy také zahájil nové originální turné, jehož dějištěm se stala velká divadla, a stejně jako Ermal se stal porotcem v show Amici di Maria De Filippi. Poslední dva roky přinášejí úspěšné best of album „Il meglio di Fabrizio Moro“ a nejprodávanější desku v jeho kariéře „Pace“, která v Itálii skončila druhá a ve Švýcarsku sedmatřicátá. Loni na Sanremu obsadil s písní „Portami“ sedmé místo a letos se mu ve spolupráci s Ermalem Metou konečně podařilo festivalovou kategorii Campioni vyhrát. Fabrizio je ženatý a má dvě děti.

Oba pánové se znají již delší dobu ze Sanrema, letních festivalů a soutěže Amici di Maria De Filippi. S nabídkou na společný duet přišel Fabrizio, který Ermala vnímá jako skvělého kolegu s obrovským nadšením pro hudbu. Jejich píseň „Non Mi Avete Fatto Niente“ vznikla po loňském květnovém teroristickém útoku na koncertu zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru. Jejím poselstvím je, abychom v době strachu a teroru dokázali v sobě najít své silnější já a uměli se nepřátelům postavit.

Ermal Meta a Fabrizio Moro / Non Mi Avete Fatto Niente (národní kolo)

Ermal Meta a Fabrizio Moro / Non Mi Avete Fatto Niente (videoklip)

Ermal Meta a Fabrizio Moro / Non Mi Avete Fatto Niente (finále Eurovize)

Text písně

A Il Cairo non lo sanno che ore sono adesso
Il sole sulla Rambla oggi non è lo stesso
In Francia c’è un concerto, la gente si diverte
Qualcuno canta forte, qualcuno grida „A morte“
A Londra piove sempre ma oggi non fa male
Il cielo non fa sconti neanche a un funerale
A Nizza il mare è rosso di fuochi e di vergogna
Di gente sull’asfalto e sangue nella fogna

E questo corpo enorme che noi chiamiamo Terra
Ferito nei suoi organi dall’Asia all’Inghilterra
Galassie di persone disperse nello spazio
Ma quello più importante è lo spazio di un abbraccio
Di madri senza figli, di figli senza padri
Di volti illuminati come muri senza quadri
Minuti di silenzio spezzati da una voce
Non mi avete fatto niente

Non mi avete fatto niente
Non mi avete tolto niente
Questa è la mia vita che va avanti
Oltre tutto, oltre la gente
Non mi avete fatto niente
Non avete avuto niente
Perché tutto va oltre le vostre inutili guerre

C’è chi si fa la croce, chi prega sui tappeti
Le chiese e le moschee, gli imam e tutti i preti
Ingressi separati della stessa casa
Miliardi di persone che sperano in qualcosa

Braccia senza mani, facce senza nomi
Scambiamoci la pelle, in fondo siamo umani
Perché la nostra vita non è un punto di vista
E non esiste bomba pacifista

Non mi avete fatto niente
Non mi avete tolto niente
Questa è la mia vita che va avanti
Oltre tutto, oltre la gente
Non mi avete fatto niente
Non avete avuto niente
Perché tutto va oltre le vostre inutili guerre
Le vostre inutili guerre

Cadranno i grattacieli, le metropolitane
I muri di contrasto alzati per il pane
Ma contro ogni terrore che ostacola il cammino
Il mondo si rialza col sorriso di un bambino
Col sorriso di un bambino
(Col sorriso di un bambino)

Non mi avete fatto niente
Non avete avuto niente
Perché tutto va oltre le vostre inutili guerre
Non mi avete fatto niente
Le vostre inutili guerre
Non mi avete tolto niente
Le vostre inutili guerre
Non mi avete fatto niente
Le vostre inutili guerre
Non avete avuto niente
Le vostre inutili guerre

Sono consapevole che tutto più non torna
La felicità volava
Come vola via una bolla

Hodnocení čtenářů


Další informace

OFICIÁLNÍ WEB ERMALA
FACEBOOK ERMALA
YOUTUBE ERMALA
INSTAGRAM ERMALA
OFICIÁLNÍ WEB FABRIZIA
FACEBOOK FABRIZIA
YOUTUBE FABRIZIA
INSTAGRAM FABRIZIA
OFICIÁLNÍ WEB ITALSKÉ EUROVIZE

18 komentářů ke článku “Reprezentant Itálie 2018

 1. plutoniumman

  Řemeslně dokonale vyrobené a provedené svědectví své doby, jakých je vždy zapotřebí. Styl dostupný jen v italštině, v jiném jazyce by takový počet slov nebyl ve stejném časovém limitu uzpívatelný (představte si to třeba německy). Song ale podle mě nevyvolává v posluchačích potřebu poslat tomu hlas jako svojí oblíbené písničce, což může být pro úspěch v eurovizi problém.

 2. Karolína

  Hezká písnička, milá melodie. :)
  Píseň má dobrý vzkaz, ale něco takového tu už bylo.

 3. Lucasso

  Uč se Anglie co má hudební velmoc posílat na Eurovizi. Itálií by se měli všichni inspirovat, je to luxus.

 4. Sisska

  Tak rozhodne to patrí do top 5 talianskeho výberu. Určite je to veľmi kvalitné ale mne sa to zatiaľ nedostalo úplne pod kožu. Favoritov som mala iných.

 5. Sandra

  Skvělá píseň, vítězství rozhodně zasloužené – jen mi přijde, že celou dobu mi slibuje nějaký bombastický závěr, ale nakonec jen vyšumí do ztracena.

 6. Myscho

  Taliani posielajú na ESC od svojho návratu(2011), také kvalitné veci až si táto súťaž nezaslúži!

 7. Tess9a

  Tohle je prostě srdcovka. Neskutečně nádherný song, emotivní, se silným textem. + Dva skvělí zpěváci.
  Pro mě 10/10

 8. George

  Už mě fakt moc nebaví tyhle citový a dramatický songy.. je jich všude plno a je to hra na city.
  Nicméně když od toho opustím, tak se jedná o velmi kvalitní song, se skvělou hudbou a hlasy. Určitě to bude patří do užšího toho nejlepšího. Prozatím hodnotím 7/10

 9. Fofi

  Italsky fakt neumím, takže nevím o čem se zpívá, ale podle videoklipu: Těžká, opravdu těžká kopie Michaela Jacksona – Earth Song. Celkově mě ani song jako takový nechytl.

 10. Morrighan

  Silná melodie, text, videoklip, přesto vkusně a krásně vytvořeno. Skvělé, tleskám za dobrý výběr a moc fandím! :3

 11. Michaela

  Konečně!!! Ermala znám z minulého Sanrema. Toto vítězství si zasloužili. Ve finále budu hlasovat a dávám 8/10, supr. :)

 12. janka

  Pesnicka je dobra,chalani su sympaticki…8/10,po Mikolasovi a Rasmussenovi treti song,ktoremu budem v Lisabo- ne drzat palce :)

 13. HonzaCZE

  Letošní ročník nabídne několik hudebních zážitků. Tento mezi ně patří. Grazie.

 14. Standa

  Dávám 7/10, písnička samotná se dobře poslouchá, je jednoduchá, snadno zapamatovatelná. oba zpěváci zpívají kvalitně. Vadí mi tam akorát velké množství slov a textu, mohlo tam být více instrumentální části. Jako celek je to ale celkem v pohodě.

 15. Timoteij

  Mrzí ma konečné umiestnenie The Kolors :(

  „Non mi avete fatto niente“ je bombová vecička, dokonalý text, dobrý look oboch zúčastených, hlasovo čistá lahůdka… Avšak… Neviem, tento song mi nepríde moc Eurovision matroš… Ale finálne… Taliani nesklamali .. už 4.rok po sebe… 5 hodinový priamy prenos nesmie chýbať (Saremo sleepless nights forever), dobrý výsledok a oproti Francúzsku, lepší imigračný song. :D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>