Makedonie

KALIOPI / CRNO I BELO

Výsledky Eurovision Song Contest

Semifinále: 9. místo | 53 bodů

Finále: 13. místo | 71 bodů

Hodnocení čtenářů 63%

Reprezentant Makedonie 2012


KaliopiKALIOPI
Crno I Belo

Biografie

Jedna z nejvýraznějších tváří balkánské hudební scény Kaliopi Bukle se narodila 28. prosince 1966 v makedonském Ohridu. Tato uznávaná zpěvačka a skladatelka představila poprvé svůj talent jako devítiletá vítězka dětské hudební soutěže Zlatno Slavejče. V letech 1978 až 1980 vystupovala společně se sborem Zapro Zaprova po Československu, Rakousku a Slovinsku. Po vystudování hudební konzervatoře založila v roce 1984 vlastní skupinu Kaliopi a natočila první dva singly. Rok 1986 přináší debutovou desku „Kaliopi“ a ocenění z několika festivalů, včetně ceny za nejhranější skladbu jugoslávských rádií. Mimořádný úspěch přineslo album „Rodjeni“ z roku 1988 a to především díky hitovce „Bato“. Projektu se rázem otevřely dveře do televizního světa a velmi úspěšně proběhlo i turné po největších městech bývalého Sovětského svazu.

Deset let po založení skupiny se Kaliopi společně se svým již bývalým manželem odstěhovala do Švýcarska, což znamenalo definitivní rozpad kapely. Zpěvačka se vrátila na hudební scénu až v roce 1996 a to díky účasti v makedonském národním kole Eurovize. To vyhrála a zúčastnila se tehdejší předkvalifikace o účast ve finále soutěže, avšak se singlem „Samo ti“ obdržela od poroty jedno z nejnižších hodnocení. Od roku 1999 se Kaliopi pustila do skládání písní pro makedonské interprety a jejich následné úspěchy ji donutily k vydání debutové sólové desky „Oboi me“. Následovala další úspěšná alba a koncertní turné, dokud se opět neodhodlala k účasti v národním kole Makedonie pro Eurovision Song Contest. Tentokrát ovšem autorsky, ačkoliv svého svěřence Gorgiho Krstevského podpořila na pódiu jako vokalistka. Singl „Za samo eden den“ nakonec skončil na pátém místě.

Ačkoliv se Kaliopi na eurovizním pódiu příliš nedařilo, její každá další deska a následné singly slavily ve všech balkánských zemích obrovské úspěchy a z prvních míst žebříčků je nebylo možné setřást. Přesto přišel další pokus v národním kole a to v roce 2005. I přes dodatečné spory s vysílatelem ohledně pravidel nakonec na soutěži vystoupila, avšak opět bez vítězství. Následují další úspěšné desky a autorská tvorba pro interprety jako Karolina Gočeva či Elena Risteska. Její koncertní šňůry se čím dál častěji dostávaly i mimo Balkán, velký úspěch zpěvačka zaznamenala například ve Švédsku. V roce 2006 oslavila třicet let své kariéry a zároveň se stala hlavní tváří propagační kampaně vozů značky Škoda v Makedonii. O tři roky později pokusila opět své štěstí v národním kole Eurovize. Se zpěvákem Naumem Petreskim nakonec obsadila druhou příčku.

Roky 2009 a 2010 jsou pro Kaliopi mimořádně úspěšné. Kromě vyprodaných hal a mnoha významných ocenění zpěvačka vydává se svým dlouholetým kolegou Edinem Karamazovem v celosvětovém nákladu album „Oblivion“ . K dnešnímu dni má makedonská diva na svém kontě jedenáct desek, včetně živých kompilací a výběru největších hitů. Vzhledem ke své charitativní činnosti je zároveň držitelkou i několika významných uznání, včetně sošky Matky Terezy.

Kaliopi / Crno I Belo (prezentace písně)

Kaliopi / Crno I Belo (videoklip)

Kaliopi / Crno I Belo (semifinále Eurovize)

Kaliopi / Crno I Belo (finále Eurovize)

Text písně

Vo oči sega gledaj me, ne sum gubitnik ti znaj
Ne se predavam do kraj, nema raganje bez paganje
Otvori duša sega priznaj mi što sme sega jas i ti
Pola moe vo tebe a pola tvoe spie vo mene
Ajde sega gušni me, do nebo digni me

Crno i belo e se, edna vistina i edna laga
I ako zaedno sme, jas biram sreka, ti biraš taga
Crno i belo e se, dobro i lošo ništo ne gi deli
daj sega nasmevni se, denot me vodi vo noki beli

Vo oči sega gledaj me, tamu ti ke najdeš se
Ajde predaj se do kraj, za novo raganje so mene
Otvori duša priznaj mi što sme sega jas i ti
Pola moe vo tebe a pola tvoe spie vo mene
Ajde sega gušni me, do nebo digni me

Crno i belo e se, edna vistina i edna laga
I ako zaedno sme, jas biram sreka, ti biraš taga
Crno i belo e se, dobro i lošo ništo ne gi deli
daj sega nasmevni se, denot me vodi vo noki beli

Crno i belo e se, edna vistina i edna laga
I ako zaedno sme, jas biram sreka, ti biraš taga
Crno i belo e se, dobro i lošo ništo ne gi deli
daj sega nasmevni se, denot me vodi vo noki beli

Crno i belo e se

Hodnocení čtenářů

SUPER – 39%
DOBRÉ – 16%
PRŮMĚR – 11%
NIC MOC – 10%
HRŮZA – 23%

Další informace

OFICIÁLNÍ WEB
OFICIÁLNÍ WEB MAKEDONSKÉ EUROVIZE

26 komentářů ke článku “Reprezentant Makedonie 2012

 1. radan

  Po skoro uplynutí dvou měsíců od prvního poslechu této skladby se mi najednou začala líbit! A moc! Jen doufám, že zůstane v makedonštině, v angličtině je to fakt strašný – ty slova tam vůbec nesedí…

 2. Lulinka

  I když tento žánr nemusím tak se mi to docela líbilo:-) Taky je super že ho ponechali v makedonštině:-d

 3. ZIGGY

  Takový průměr, mě se naopak líbila až když vstala od klavíru a začalo to konečně trochu šlapat. Hlas divný.

 4. radan

  začátek fakt dobrej, ale souhlasím s některými, že zpěvaččin hlas mi nějak nesedí… Nic moc :(

 5. Jirka

  čím víc písniček známe, tim je to horší :) myslel jsem si, že tohle bude jedna z nejlepších Eurovizí, co se týče písníček, od doby, co sleduju, ale začínám o tom silně pochybovat :)

 6. ÁJA

  Téda to čučim :D jak má Makedonie letos dobro píseň – trochu nezvyklé !

 7. Ukrajinochka

  Zpěvačka a její hlas mi je nesympatický a píseň je nudná. Hrůza.

 8. Kiko

  Keby to celé ostalo v tej intímnej atmosfére s klavírnom, sviečkami a zopár akustickými nástrojmi, dal by som super. Ale bohužiaľ, tým ako vstáva od klavíru, stráca to svoje čaro … asi to bol zámer preniesť do pesničky kontrast názvu „čierne a biele“. Je to taký guláš, ale celkom dobrý :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>