Makedonie

KALIOPI / DONA

LEDEN 0%
ÚNOR 0%
BŘEZEN 56%
DUBEN 58%
KVĚTEN 59%
Výsledky Eurovision Song Contest

Semifinále: 11. místo | 88 bodů

Finále: -

Hodnocení čtenářů 58%

Reprezentant Makedonie 2016


KaliopiKALIOPI
Dona

Biografie

Jedna z nejvýraznějších tváří balkánské hudební scény Kaliopi Bukle se narodila 28. prosince 1966 v makedonském Ohridu. Tato uznávaná zpěvačka a skladatelka představila poprvé svůj talent jako devítiletá vítězka dětské hudební soutěže Zlatno Slavejče. V letech 1978 až 1980 vystupovala společně se sborem Zapro Zaprova po Československu, Rakousku a Slovinsku. Po vystudování hudební konzervatoře založila v roce 1984 vlastní skupinu Kaliopi a natočila první dva singly. Rok 1986 přináší debutovou desku „Kaliopi“ a ocenění z několika festivalů, včetně ceny za nejhranější skladbu jugoslávských rádií. Mimořádný úspěch přineslo album „Rodjeni“ z roku 1988 a to především díky hitovce „Bato“. Projektu se rázem otevřely dveře do televizního světa a velmi úspěšně proběhlo i turné po největších městech bývalého Sovětského svazu. Deset let po založení skupiny se Kaliopi společně se svým již bývalým manželem odstěhovala do Švýcarska, což znamenalo definitivní rozpad kapely. Zpěvačka se vrátila na hudební scénu až v roce 1996 a to díky účasti v makedonském národním kole Eurovize. To vyhrála a zúčastnila se tehdejší předkvalifikace o účast ve finále soutěže, avšak se singlem „Samo ti“ obdržela od poroty jedno z nejnižších hodnocení. Od roku 1999 se Kaliopi pustila do skládání písní pro makedonské interprety a jejich následné úspěchy ji donutily k vydání debutové sólové desky „Oboi me“. Následovala další úspěšná alba a koncertní turné, dokud se opět neodhodlala k účasti v národním kole Makedonie pro Eurovision Song Contest. Tentokrát ovšem autorsky, ačkoliv svého svěřence Gorgiho Krstevského podpořila na pódiu jako vokalistka. Singl „Za samo eden den“ nakonec skončil na pátém místě.

Ačkoliv se Kaliopi na eurovizním pódiu příliš nedařilo, její každá další deska a následné singly slavily ve všech balkánských zemích obrovské úspěchy a z prvních míst žebříčků je nebylo možné setřást. Přesto přišel další pokus v národním kole a to v roce 2005. I přes dodatečné spory s vysílatelem ohledně pravidel nakonec na soutěži vystoupila, avšak opět bez vítězství. Následují další úspěšné desky a autorská tvorba pro interprety jako Karolina Gočeva či Elena Risteska. Její koncertní šňůry se čím dál častěji dostávaly i mimo Balkán, velký úspěch zpěvačka zaznamenala například ve Švédsku. V roce 2006 oslavila třicet let své kariéry a zároveň se stala hlavní tváří propagační kampaně vozů značky Škoda v Makedonii. O tři roky později pokusila opět své štěstí v národním kole Eurovize. Se zpěvákem Naumem Petreskim nakonec obsadila druhou příčku. Roky 2009 a 2010 jsou pro Kaliopi mimořádně úspěšné. Kromě vyprodaných hal a mnoha významných ocenění zpěvačka vydává se svým dlouholetým kolegou Edinem Karamazovem v celosvětovém nákladu album „Oblivion“. Na Eurovizi se nakonec podívala až v roce 2012 jako interně zvolená reprezentantka. S písní od bývalého manžela „Crno i belo“ získala třinácté finálové místo a stala se jedinou zástupkyní země, která od roku 2007 dokázala dostat Makedonce do finále show. S ním po návratu domů začala pracovat na své šesté studiové desce „Melem“, kterou vydala v roce 2013. Není překvapením, že se setkala s obrovským ohlasem.

K dnešnímu dni má makedonská diva na svém kontě dohromady jedenáct alb, včetně živých kompilací a výběru největších hitů. Vzhledem ke své charitativní činnosti je zároveň držitelkou i několika významných uznání, včetně sošky Matky Terezy. Televizní diváci si ji mohou pamatovat i jako porotkyni populárních talentových show, jako je například makedonská SuperStar.

Kaliopi / Dona (videoklip)

Kaliopi / Dona (semifinále Eurovize)

Text písně

Od site malečki nešta ova najmnogu vredi
Od site golemi misli od cel moj svet
I koga nazad se vrtam ti si stalno tuka
Kako skriena senka, tivok božji cvet
Za sè što ti si mi dala
Od srce ti fala
Za seto minato vreme

Dona, Dona, Dona, Dona
Dona, Dona, gledaj me
I nasmej se za mene, o…

Dona, Dona, Dona, Dona
Moja sila, svetlost, sjaj
Me praviš silna znaj
O Dona, veruvaj
Vo mene veruvaj

Od site malečki nešta ova najmnogu vredi
Od site golemi misli od cel moj svet
Znam komu pripagjam i kade toa radost me čeka
Odam do oblaci mali na biserni skali

Za sè što ti si mi dala
Od srce ti fala
Za seto minato vreme

Dona, Dona, Dona, Dona
Dona, Dona, gledaj me
I nasmej se za mene, o…

Dona, Dona, Dona, Dona
Moja sila, svetlost, sjaj
Me praviš silna znaj
O Dona, veruvaj
Vo mene veruvaj

(Dona, Dona, Dona, Dona)
(Dona, Dona, Dona, Dona, Dona)
Dona

Vo mene veruvaj

Hodnocení čtenářů


Další informace

OFICIÁLNÍ WEB
FACEBOOK
OFICIÁLNÍ WEB MAKEDONSKÉ EUROVIZE

15 komentářů ke článku “Reprezentant Makedonie 2016

 1. Morríghan

  Crno i belo byl úplně jiný level. :( Každopádně stále jedno z toho lepšího, co letošní ročník nabízí.

 2. Perunka

  Piesni niečo veľmi chýba, ale Kaliopi je skvelá a spoľahlivá, myslím, že som dala 7/10.

 3. George

  Tak na minulou skladbu to nemá ani omylem, což mě mrzí. Refren je ale docela fajn a Kaliopi tomu dá při live vystoupení dost šťávy, takže zase tak špatně bych to neviděl. 7/10

 4. Lucasso

  Další zklamání, co to jako je? To se na Crno i belo nechytá ani zdálky :D

 5. Myscho

  To sa nám to rozsypalo vrece z reprezentantmi oznamenými v poriadnom predstihu pred súťažou. Si nepamätám žeby takto skoro, niektorí účatnik oznamoval interpréta pre nadchádzajúci ročník, hoci macedónsko a Bielorusko vždy tak činili medzi prvými.

 6. admin

  Ano, narodila se v Ohridu (slovensky Ochridu) a v Kičevu strávila dětství.

 7. Timoteij

  Nechcem príliš provokovať, ale nenarodila sa ona náhodou v meste Ohrid?

 8. George

  No tak to je skvělý návrat! Kaliopi jsem si v roce 2012 velmi oblíbil a těším se opět na ni.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>