Norsko

ALEXANDER RYBAK / THAT'S HOW YOU WRITE A SONG

LEDEN 0%
ÚNOR 0%
BŘEZEN 66%
DUBEN 62%
KVĚTEN 60%
Výsledky Eurovision Song Contest

Semifinále: 1. místo | 266 bodů

Finále: 15. místo | 144 bodů

Hodnocení čtenářů 62%

Reprezentant Norska 2018


Alexander RybakALEXANDER RYBAK
That’s How You Write A Song

Biografie

Alexander Rybak se narodil 13. května 1986 v běloruském Minsku. Společně se svojí rodinou odcestoval do Norska v době, kdy mu byly čtyři roky. Jeho matka hraje na klavír a otec na housle a právě díky jejich vlivu se naučil perfektně ovládat oba nástroje. Housle mu jsou přesto bližší a bez nich si ho už umí málokdo představit. Za své umění byl poprvé oceněn v roce 2004 cenou Anderse Jahra, od té doby sbírá jednu cenu za druhou. V roce 2005 se zúčastnil norské SuperStar, ve které se ale nedostal dále než do semifinále. Mnohem úspěšnější byl o rok později v talentové show Kjempesjansen. kterou s vlastní písní „Foolin“ vyhrál. Spolupracoval s věhlasnými norskými umělci jako je například frontman kapely A-HA Morten Harket. V roce 2007 si zahrál hlavní roli v muzikálu Šumaři na střeše, za kterou byl odměněn divadelní cenou Hedda. Život mu změnil rok 2009 díky účasti v norském národním kole Eurovize. To se skladbou „Fairytale“ vyhrál s rekordním počtem 715 000 hlasů a do Moskvy na Eurovision Song Contest odjížděl jako největší favorit. A odhady se potvrdily. Nejen, že se svou písní „Fairytale“ zvítězil, ale nasbíral dokonce do té doby rekordní počet 387 bodů.

Singl „Fairytale“ se po soutěži dostal na první místo v sedmi zahraničních hitparádách a celkově uspěl v devatenácti zahraničních žebříčcích, přičemž v tom anglickém se dostal mezi desítku nejlepších. Hojně se také hrál ve slovenských rádiích a objevil se i v českém éteru. Ihned po Eurovizi Alexander vydal svou debutovou desku „Fairytales“, která se v Norsku stala třikrát platinovou a v Rusku dvakrát. Albu se zadařilo ve čtrnácti státech. Po soutěži byl doslova na roztrhání. Namluvil postavu pro film Jak vycvičit draka, zahrál si ve snímku Yohan a další dabingovou roli dostal v norském animovaném filmu Mumintrollet – Kometen Kommer. Nezapomněl na své kořeny a proto začal vystupovat i v běloruských a ruských televizních pořadech. Spřátelil se s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, což v Evropě sklidilo spíše negativní emoce. V talentové show Nové hlasy Běloruska zasedl za porotcovský stůl a v létě se zúčastnil Slovanského bazaru. Krátce na to vyrazil na společné turné se zpěvačkou Elisabeth Andreassen, která Eurovizi vyhrála se skupinou Bobbysocks, na podzim podnikl sólové turné po Evropě a v prosinci vystoupil během udílení Nobelových cen. Náročný rok 2009 zakončil nahráním skladby „Ja ně věrju v čuděsa“, která se stala ústředním motivem k ruskému filmu Černý blesk. Kromě toho vydal ještě dva další singly, které se vždy umístily mezi deseti nejprodávanějšími v norském žebříčku. Následující rok pro něho začal účastí v národních kolech Eurovize mnoha zemí a v červnu vydal svou druhou desku „No Boundaries“. Ta uspěla ale pouze ve čtyřech zemích a v Norsku se dostala nejvýše na sedmičku. Nové singly se masově populárními nestaly. V té době se ze sympatického kluka stala osoba, která přestala pod tíhou práce zvládat své emoce. Během zkoušek na Eurovizi v Oslu nebyl spokojen s prací technika a v návalu agrese mu chytil ruku a zlomil několik prstů. Při generálce ve švédské televizi zuřivě odhodil své housle a zrušil své vystoupení. Mnoho lidí s ním v tu dobu ukončilo spolupráci.

Těšit jej ale mohly alespoň prvenství z norských, běloruských a ruských hudebních cen, kde vyhrál například kategorie Objev roku či Píseň roku. Jelikož jsou ovšem jeho počiny často obviňovány z plagiátorství, je také držitelem ruské anticeny za skladbu „Ja ně věrju v čuděsa“, která je dle kritiků kopií hitu od skupiny Aerosmith. V roce 2011 se zúčastnil švédské soutěže Let’s Dance, kde obsadil čtvrté místo. V červnu natočil třetí album „Visa vid vindens ängar“ s umístěním na sedmé příčce v Norsku a na čtyřicáté ve Švédsku. Samotné skladby ovšem široké publikum opět příliš neoslovily a v hitparádách nebodovaly. Červen 2012 přinesl zajímavý koncert v lotyšské Jurmale, kde Alexander vystoupil se svým otcem houslistou Igorem Rybakem. V tu dobu také obdržel bakalářský titul v oboru Hra na housle a na Vánoce se pochlubil dalším albem „Christmas Tales“. V té době se rozhodl, že se namísto zpívání bude věnovat spíše skládání hudby pro jiné umělce. Spojen byl především s těmi interprety, kteří se v Evropě účastnili národních kol Eurovize. V roce 2013 spolupracoval s norskou soutěžící Annsofi Pettersen a o rok později na Maltě s Franklinem Callejou. Ani jednou ale jeho skladba nevyhrála. Pro běloruský výběr na Eurovision Song Contest ve Vídni vytvořil nový girl band Milki, který soutěžil s písničkou „Accent“. Ani jeho novým svěřenkyním se nezadařilo a Alexander to těžce nesl. Prohlásil, že pokud již Evropa o jeho hudbu nestojí, nebude se s touto soutěží dále spojovat.

V roce 2014 nahrál singl „Into A Fantasy“ pro soundtrack k animovanému filmu Jak vycvičit draka 2 a o rok později zabodoval s počiny „Kotik“ a „Typisk Norsk“ ve spolupráci se zpěvákem Katastrofe. Skladba se v Norsku stala dvanáctou nejprodávanější a Saša se díky ní znovu vrátil na přední příčky hitparád. Rok 2015 pro něho byl důležitý i díky účasti v ruské verzi soutěže Tvoje tvář má známý hlas. Zatímco u poroty skončil v bodování šestý, diváci mu v závěrečném finále přisoudili stříbrnou pozici. Před Vánoci 2015 vydal audioknihu „Trolle og den magiske fela“ a v roce 2016 se stal, navzdory svému předchozímu prohlášení, interval actem finálového večera Eurovize ve Stockholmu. V tu dobu také potkal svou současnou přítelkyni Julii Gaarud Holm, pro kterou dokonce napsal dvě písně – „I Came To Love You“ a „Til Julie“, na které loni navázal nejčerstvějšími singly „Fever“ a „Looking My Way“. Alexander Rybak díky početné fanouškovské základně už několikrát vystoupil v Česku, poprvé to bylo v roce 2010, před dvěma lety se zúčastnil festivalu Jiná kultura v Ostravě a loni se představil v Ostravě a Plzni během speciálního koncertu za doprovodu Janáčkova filharmonického orchestru.

Alexander Rybak / That’s How You Write A Song (národní kolo)

Alexander Rybak / That’s How You Write A Song (videoklip)

Alexander Rybak / That’s How You Write A Song (semifinále Eurovize)

Alexander Rybak / That’s How You Write A Song (finále Eurovize)

Text písně

If you got a minute
Get down your idea
It might do wonders
Maybe disappear

Who knows, just get it down
And nothing can go wrong
Go find your rhythm
That’s how you write a song

Enjoy the small things
With time they will get big
Gotta find your mission
A mission to pursue

You know you got a talent
Whatever it may be
So work your magic
And sing along with me

Step one, believe in it
And sing it all day long
Step two, just roll with it
That’s how you write a song

Sing, shoo-bee-doo-bee dab dab
Sha-ba-da-da hey
Sing it all day long (All day long)
And that’s how you write a song

Scoo-bee-doo-bee bap bap
Boogie boogie woogie
Sing it all day long (All day long)
See, that’s how you write a song

Step one, believe in it
And sing it all day long
Step two, just roll with it
That’s how you write a song

Step one, believe in it
And sing it all day long
Step two, just roll with it
That’s how you write a song

Step one, believe in it
And sing it all day long
Step two, just roll with it
That’s how you write a song

Step one, believe in it
And sing it all day long
Step two, just roll with it
That’s how you write a song

Step one, believe in it
And sing it all day long
Step two, just roll with it
And that’s how you write a song

See, that’s how you write a song
And that’s how you write a song

Hodnocení čtenářů


Další informace

OFICIÁLNÍ WEB
FACEBOOK
YOUTUBE
INSTAGRAM
OFICIÁLNÍ WEB NORSKÉ EUROVIZE

21 komentářů ke článku “Reprezentant Norska 2018

 1. Myscho

  Veľká konkurencia pre Mikolaša Josefa! Lezú si trošku do kapusty navzájom(žánrovo). A mimo to ak na ESC znovu Rybak, tak v bieloruských farbách! Nóri si mohli takéto národné kolo vážne odpustiť!

 2. plutoniumman

  Na rozehřátí velmi nenáročného publika snad. Hlavní melodický motiv neoriginální až hanba, připomíná to staré rozhlasové znělky.

 3. HonzaCZE

  Souhlas s Lucassem. Nehledě na to, že jsem měl tu čest si s Alexem i krátce popovídat a je naprosto úžasný. I přes nemoc vydržel hodiny konverzovat a fotit se. Navíc Eurovizi miluje. A přesně, Mihai miluje jen sám sebe. Nemusí se vám tenhle song líbit, ale na charakter Alexe prosím nesahat. :)

 4. Lucasso

  George, největší vtěra v historii ESC je Mihai a ještě každej rok všechny fakuje, že ty jeho shity nenechali vyhrát. Alex je proti němu zlatíčko.

 5. George

  Je to zábavný song, ale jako že by to bylo nějaké zlato? Finále asi jo, ale upřímně tomu fandit nebudu a to hlavně z toho důvodu, že interpreta nemohu pomalu ani cítit :D Prostě mi přijde, že arogantnějšího, vtíravého egomanika ESC nezažila… Třeba je úplně jiný, ale vždy tak na mě působil a je to můj pocit z něj, takže tomu fandit nemůžu. Zcela objektivně dávám 5/10, je to fajn na poslech, ale nemám potřebu si to pouštět znovu. S tak skvělou skladbou jako z roku 2009 se to nedá srovnávat.

 6. Perunka

  Na vylepšenie nálady fajn. Na výhru v žiadnom prípade. On vie poblázniť publikum , má charizmu. 6.5/10.

 7. Anonymní

  Patril medzi mojich favoritov …na fairytale to nemá, postúpi do finále ake nevyhrá :D 9/10 …s live vystúpením ožila aj pieseň !

 8. Dan

  Úplně nejvíc mi na tomhle irituje ten jeho (pardón) přepíčenej projev. Největší radost mi udělá, když tohle skončí v semifinále. Nechápu, proč má Rybak zapotřebí po fenomenálním úspěchu s Fairytale jít do Eurovize znovu s takovou s*ačkou.

 9. HonzaCZE

  Rybak je mou láskou už od roku 2009 a snad každou jeho píseň umím nazpaměť. Tahle rozhodne nepatří mezi jeho top počiny, ale na pódiu z toho vznikla neskutečná party. Věřím, že zachová bezchybný staging. Go, my Alex!!

 10. Morrighan

  Ano, prosím! Norsko se zase vrací mezi mé eurovizní elity! Bože, Alex! Takhle šťastná jsem byla naposledy v květnu 2009! <3

 11. Rick

  spevacky nic moc? :D to potom par reprezentantov ani nemusí ist na ESC ak je toto zle zaspievane :D

 12. Thomas

  Jeden z nejhorších songů letošního ročníku, sorry. Doufám že to shnije v semifinále.

 13. Standa

  Nic moc, Rybak hraje hezky na housle, melodie se dá jakž takž poslouchat, i když je dost nesourodá a zní mi jako kolovrátek, po pěvecké stránce to taky není žádná sláva. Písnička ve mně velké množství emocí rozhodně nevyvolává, dám 3/10.

 14. Lucasso

  Tak tohle je luxus, dnešní večer dopadl na jedničku, na Fairytale to samozřejmě nemá, ale je to funny, different a prostě rybakovské! A je úplně jasný, že se snaží navázat na interval act z finále ESC 2016, kterej se stal hitem :D

 15. Timoteij

  Fandila som Rebecce aj Walmanovi, Alexander bol niekde tak tretí.
  Hater gonna hate, no darmo, dnes večer bol jednoznačne najlepší, je vynikajúci performer, skladateľ, hudobník, aj spevák.
  Toto sa samozrejme, nemože rovnať s „Fairytale“, ale je to príjemný funk… A ja som vrcholne spokojná s výsledkom. :)

 16. Anonymní

  Pisen celkem ok, ale na predni pricky to asi nebude, do finále ale bez problemu projde.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>