Srbsko

SANJA ILIĆ & BALKANIKA / NOVA DECA

LEDEN 0%
ÚNOR 62%
BŘEZEN 64%
DUBEN 62%
KVĚTEN 60%
Výsledky Eurovision Song Contest

Semifinále: 9. místo | 117 bodů

Finále: 19. místo | 113 bodů

Hodnocení čtenářů 62%

Reprezentant Srbska 2018


Sanja Ilić & BalkanikaSANJA ILIĆ & BALKANIKA
Nova Deca

Biografie

Aleksandar Sanja Ilić se narodil 27. března 1951 v Bělehradu. Tento skladatel, klávesista a zpěvák pochází z umělecké rodiny, jeho otec byl také skladatel, zatímco bratr hraje v úspěšné hard rockové skupině Generacija 5. Od dětství se učil hrát na klavír a jako profesionální hudebník se začal živit už ve dvanácti letech. Tehdy napsal svou první píseň „Uniforme“, která se stala součástí repertoáru zpěváka Dragana Lakoviće. Jeho prvním výdělkem nicméně byla pouze bonboniéra, kterou obdržel jako dárek od samotného interpreta. V šestnácti letech se proslavila jeho skladba „Baj baj baj“, se kterou Bisera Veletanlić vyhrála bronz v lokální verzi Eurovize nazvané Jugovizija. Jeho tvorba zazněla i na Eurovision Song Contest, a to v roce 1982. Šlo o singl „Halo, Halo“ v podání skupiny Aska, která ve finále skončila čtrnáctá. V roce 1984 napsal skladbu „Princeza“, kterou nazpívali Dado a Sladjana. Ta byla později oceněna jako Píseň desetiletí a Nejlepší jugoslávský duet 20. století. Rok 1987 přináší instrumentální desku „Delta Project“, kterou natočil společně se Slobem Markovićem. Sanja je mimo jiné autorem hymny fotbalového klubu Crvena zvezda Bělehrad, skladatelem prvního jugoslávského rockového muzikálu a autorem singlů velkých hvězd jihovýchodní Evropy a bývalých účastníků Eurovize jako jsou Zdravko Čolić, Dado Topić, Tereza Kesovija nebo Doris Dragović. Jeho kariéra je také výrazně spjatá s účinkováním v rockových kapelách San a Vragolani a s autorstvím divadelních, filmových a seriálových písní, za které obdržel prvenství z hudebních cen v Itálii, Rusku a na Kypru. Zmínit také musíme jeho rekord, neboť je jako skladatel držitelem ocenění ze všech hudebních festivalů, které se kdy v Jugoslávii konaly. Sanja vystudoval architekturu, ženatý byl s před šesti lety zesnulou herečkou Zlatou Petković a má jednoho syna.

Největším úspěchem v kariéře Sanji Iliće je vytvoření unikátního projektu Balkanika v roce 1998. Toto seskupení je známé svou citlivou kombinací středověké balkánské hudby a moderních prvků. Jeho členy jsou Sanja Ilić (skladatel, klávesy, vokály), Aleksandar Radulović (bicí), Lubomir Dimitrijević (flétna, dudy, zurna), Nevena Stamenković (vokály), Danica Krstić (vokály), Mladen Lukić (vokály), Branimir Marković (basová kytara), Milan Jelina (bubny), Nebojša Nedeljković (kytara), Marija Bjelanović (vokály) a Nemanja Kojić (vokály), přičemž do Lisabonu odcestuje prvních šest zmíněných muzikantů. První album projektu „Balkan 2000″ vyšlo v roce 2000 a je dosud nejprodávanější deskou, kterou kdy nahrávací společnost PGP-RTS vydala. Velmi úspěšné bylo i o čtyři roky později natočené druhé CD „Balkan Koncept“, které kromě zemí bývalé Jugoslávie vyšlo například i v Polsku a Jižní Koreji. Balkanika už uskutečnila tisíce koncertů na všech kontinentech a v desítkách zemích. Skupina byla k vidění i na Slovensku nebo na EXPU v Šanghaji a Miláně. Unikátní jsou její turné za doprovodu symfonického orchestru a pěveckých sborů, šňůra Putem Teslinih misli z roku 2006 byla dokonce ohodnocena jako Koncert roku. V roce 2009 vstupuje do obchodů další úspěšná deska „Ceeepaj“ a o dva roky později album největších hitů „The Best of Balkanika“. Od roku 2016, kdy vyšla zatím poslední deska „Stand Up“, vsází Balkanika na nový koncept, ve kterém ethno a moderní prvky kombinuje s rockem.

Sanja Ilič & Balkanika / Nova Deca (národní kolo)

Sanja Ilič & Balkanika / Nova Deca (semifinále Eurovize)

Sanja Ilič & Balkanika / Nova Deca (finále Eurovize)

Text písně

Svet je naš, ti samo i dalje sanjaj
Pogledaj, u sunce
Sreća je, dostižna, uzmi je
Počinje, još jedan dan, za nas
Svet je naš i vreme prestaje da žuri
Kad si sa mnom ti
Svet je naš i s’osmehom se budim
Zato što postojiš ti

Sve je jasnije
Sunce sija drugačije
Svet je naš i nova deca
S’nama stvaraju bolji svet

Svet je naš i vreme prestaje da žuri
Kad si sa mnom ti
Svet je naš i s’osmehom se budim
Zato što postojiš ti

Sve je jasnije
Sunce sija drugačije
Svet je naš i nova deca
S’nama stvaraju bolji svet

Sve je jasnije
Sunce sija drugačije
Svet je naš i nova deca
S’nama stvaraju bolji svet

Hodnocení čtenářů


Další informace

OFICIÁLNÍ WEB
FACEBOOK
YOUTUBE
INSTAGRAM
OFICIÁLNÍ WEB SRBSKÉ EUROVIZE

18 komentářů ke článku “Reprezentant Srbska 2018

 1. Schotty

  Nebaví mě to. Vždycky čekám, kdo přitáhne song s národními prvky a v národním jazyce – tohle má všechny předpoklady, ale je to po stopadesáté to samé eurovizní ztvárnění. Prostě mě to nebaví.

 2. Lexa

  Dane, „Balkanika“ je mezinárodní brand, který úspěšně trvá od roku 1988. Aby tě její zakladatel a šéf Sanja IIlić přijal mezi vyvolené členy, musíš složit tak tvrdé zkoušky, jako kdybys chtěl dostat angažmá v Opeře.
  A jak ty tomu říkáš, „jugoslávské pojetí hudby“, jinými slovy „jugoslávská“ popová a rocková hudba, je dlouhodobě (kdo znal ještě bývalou YU hudební scénu 70-80 let 20st..ví o čem mluvím) jeden z mála úspěšných autentických antiglobalizačních kulturně-hudebních jevů v jinak v tomto smyslu úplně unifikované Evropě, Česko nevyjímaje.
  Díky jménům jako jsou Goran Bregović, No Smoking Orch. by Emir Kusturica, také Balkanice a nespočtu dalších, balkánské hudební dědictví v novém modernějším pojetí a úpravě nevymře, a zůstane, (jak ty říkáš „splácnuté“) tady i pro budoucí generace. Ve stejnou dobu, v Česku proces vymírání hudebního lidového dědictví je už u konce (poslouchá ho jen pár důchodců ve vesnicích na Moravě). Zároveň posíláme na Eurosong úplně bezbarvé kopie západních hudebních stylů, kde ani ta čeština, jako poslední zbytek nějaké kulturní autenticity nezůstala.

 3. Dan

  Co se vokálů týče, rozhodně nejsou špatné, ale ani nejlepší. Hlavní melodická linka skladby se mi líbí, ale to věčný nelogický kňourání okolo za každou cenu mi ji ruší. Celkově mi to dost připomíná bulharskou Water (Elica Todorova).

 4. Dan

  Já tak nemam rád to jugoslávský pojetí hudby. Přijde bába na jeviště a jako kdyby řikala: „Tak a teď přichází umění“. Gesta jak Celine Dion, přitom je důležitá jak reklama na prací prášek.
  Tady se evidentně splácly 2 nesourodý skladby, který k sobě vůbec nepatřily. Mysteriózní srbská balada se rozjede do rytmů trance a do toho všeho nám zapíská Einstien na píšťalku. Ale palec hore za snahu o originalitu.

 5. Lexa

  Nechtěl jsem původně psát, ale mě vyprovokoval komentář Dana, který hodnotí zpěv jako „průměrný“!? Nevím jestli jsme vůbec poslouchali stejnou písničku. Kvalita vokálu je právě to nejlepší na této skladbě, a hlas Danici Krstić (hnědovláska) je bez konkurence nejlepší ze všech, v tomto ročníku Eurosongu.

 6. Anonymní

  Ďalšia skupina :D som rád že vyhrali, aj keď mi to bolo srdečne jedno, tento rok som nasledoval srbský výber …:D ale páči sa mi to zatiaľ 8/10 vlani som tak hodnotil aj Tijanu a potom ma sklamala :D

 7. Myscho

  Viem to pochopiť! pred X rokmi som navštívil vo švajčiarskom Hinville(pri Zurichu) srbsku rodinu, kde moja sestra pracovala ako opérka! Ale či to ocení aj ESC publikum??? Projekt vynikajúci, hlasovo perfektne! národné prvky to má čiže otázka už len je či sa tento bezosporu krásny projekt nehodí skôr pre ESC CHOIR?

 8. Perunka

  Tento rok, zdá sa, bude prehliadka obsahovať viac národných kultúr než bolo v posledných rokoch, čo je veľmi dobre. Nezaraditeľných softvérových piesní bude určite tiež dosť, tak si asi každý príde na svoje.
  Pieseň sa mi páči, menej vizuálne prevedenie. Viac by mi k nej sedelo zemitejšie, silnejšie prevedenie, nie zložité ružovučké satičky s páperím, menej lokničiek a menej mávať ručičkami. Aj tak, pre mňa zatiaľ jeden z najlepších účastníkov ESC. 8/10, zatiaľ. Ešte uvidím ako sa mi to všetko usadí, osmičky mám prehustené, bude sa upratovať.

 9. Dan

  Je to takový paskvil balkánského folklóru, zajímavých instrumentů, průměrného zpěvu a oldschoolové rytmiky. Díky bohu je nenapadlo do toho zpívat ještě anglicky. Něco mi tomu chybí, možná více dynamiky, ale poslouchá se to vcelku dobře.

 10. Sandra

  Tak tomu říkám nostalgie – začátek mi hned připomněl Xenu, což byl mimochodem seriál s parádním soundtrackem. Za mě 8/10.

 11. Sisska

  Je to zaujímavý počin – určite stokrát lepší ako minulý rok. Páčia sa mi tam balkánske prvky a srbčina. Zatiaľ 7/10.

 12. plutoniumman

  Jihovýchodní varianta love-love peace-peace (interval act 2016): slátanina ze všech prvků, které mají na balkáně rádi, bez skutečného hudebního obsahu, dokonale oproštěná od jakéhokoli originálního prvku.

 13. Timoteij

  Som neskutočne rada, že Srbsko konečne upustilo od tých anglických lacných hlúpostí a vrátilo sa k tejto balkánskej klasike. :) Takto to je skvelé. 10/10

 14. Standa

  Naprosto perfektní, za mě jednoznačně 10/10, písnička se mi moc líbí. Hodně propracovaná melodie, která kombinuje moderní taneční hudbu s balkánskou. Za začátku to zní jako Adiemus nebo Snap – Rame ve stylu Ambient/New Age a pak se to krásně rozběhne do prvků Dream Trance, docela dobrá písnička i pro DJe. Těším se na remixy. Po pěvecké stránce též v pořádku, celkově hodně propracované, nemám k tomu žádné výhrady a doufám, že se dostanou do finále.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>