Pervyj kanal RUSKO

Rusko se odhlašuje z Eurovize v Kyjevě


RuskoRusko se nezapojí do 62. ročníku Eurovize v Kyjevě. Informaci dnes večer potvrdil Pěrvyj kanal, který má letošní reprezentaci země na starosti. Stalo se tomu poté, co EBU Rusko informovala o neúspěšném vyjednávání s ukrajinským prezidentem a premiérem ohledně povolení účasti pro zvolenou interpretku Julii Samojlovou.

Ruský Pěrvyj kanal dnes informoval o neúčasti země na letošní Eurovizi v Kyjevě. Televize nebude soutěž vysílat stejně jako druhá veřejnoprávní stanice RTR.

Rozhodnutí padlo po doručení oficiálního vyjádření EBU, která se snažila situaci ohledně zákazu vstupu pro zvolenou reprezentantku Julii Samojlovou na území hostitelské Ukrajiny řešit s čelními představiteli země. Služba bezpečnosti Ukrajiny rozhodla o zapsání interpretky na listinu nežádoucích osob letos v březnu poté, co bylo zjištěno, že v létě roku 2015 veřejně vystupovala bez povolení na hudební akci na Krymu. Samojlová nesmí překročit hranice Ukrajiny po dobu tří let.

Jednání s ukrajinským prezidentem a premiérem o udělení výjimky ovšem nevedla ke kýženému výsledku. Rusko zároveň odmítlo dvě záložní varianty – Julija Samojlova se soutěže mohla zúčastnit přes satelitní přenos z Moskvy, popřípadě země mohla zvolit nového reprezentanta.

„Ani jednu z nabídek jsme nemohli přijmout, neboť v nich vidíme snahu o diskriminaci ruského zástupce. Jde o porušení pravidel soutěže a vysílatel nebude takové podmínky akceptovat. Pro Julii Samojlovou byla Eurovize životním snem. Absence domácího interpreta poškodí u ruských diváků renomé soutěže, která se po 62 let snažila spojovat národy. Za této situace ale pro ně přestává být zajímavou, a proto nebudeme letošní ročník vysílat,“ okomentoval dění vedoucí ruské delegace Jurij Aksjuta.

Ten postoj ukrajinské vlády označil za nepřátelské gesto, které je typické pro tamější politickou scénu. Nevpustit na mezinárodní soutěž s tak obrovským mezinárodním dosahem obyčejnou dívku s handicapem, která se provinila pouze tím, že před dvěma lety s dobrým úmyslem zazpívala na dobročinné akci na Krymu, považuje za směšný a nerozumný krok.

„Celá situace mě znepokojuje, protože Eurovize byla mým snem. Ale nepřestávám věřit a doufat. Věřím, že se mi to jednou podaří. Za celý život jsem ‚ne‘ slyšela už z mnoha stran, nicméně mě to paradoxně inspiruje k tomu, abych se posunula zase o něco dále. Chci svým životem inspirovat další lidi, inspirovat je, aby se nevzdávali za žádné situace. Žijte svůj život naplno, následujte své sny a nevzdávejte se“, řekla pro ruská média Julija Samojlova.

Samotnou soutěž odhlášení Ruska neovlivní. Nadále se pokračuje v přípravách, ačkoliv vztahy mezi EBU a pořadateli lze při nejlepším označit za vlažné.

„Důrazně odsuzujeme rozhodnutí ukrajinské vlády ohledně zákazu vstupu zpěvačky Julie Samojlové na území země, jelikož je v rozporu s apolitickým a integračním charakterem Eurovize a její misí spojovat národy za účelem přátelské soutěže. Nicméně přípravy na letošní ročník pokračují v rychlém tempu. Naší největší prioritou nadále zůstává organizace velkolepého ročníku show ve spolupráci s pořadatelskou televizí UA:PBC,“ prohlásil vedoucí Referenční skupiny EBU Frank Dieter Freiling.

Rusko již dříve informovalo, že v případě potvrzení zákazu vystoupení bude Julija Samojlova interně zvolena za reprezentantku země pro Eurovision Song Contest 2018.

9 komentářů ke článku “Rusko se odhlašuje z Eurovize v Kyjevě

 1. Elza

  Jednání ukrajinských politických špiček je v tomto ohledu zcela nepochopitelné a zarážející. Ovšem v případě této země se tomu ani moc nedivím. Ukrajina nebyla kompetentní soutěž pořádat a poslední týdny to potvrzují. Doufám, že EBU využije své autority a Ukrajinu odmění zákazem startu v (minimálně) příštím ročníku.

 2. Miňo

  Rusko spravilo chybu, ak tomu rozumiem správne, tak mohla vystúpiť z Moskvy a ako to býva, bola by nadhodnotená práve kvôli tejto afére a Rusi by sa za to vysmiali Ukrajincom. No nič, tak aspoň jeden rok sa snáď bude hlasovať normálne.

 3. Standa

  Je to velká škoda, Julia patřila k mým favoritům. No postoupí místo ní někdo jiný, to se nedá nic dělat.

 4. Anonymní

  Dalo sa to čakať :( je mi ľúto spevácku, no na druhej strane esc bez Ruska bude zaujimava …vďaka tomu postúpi dakto z 2 semi lebo kebyze Julia by vystúpila na esc tak by postúpila :D isto

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>