Jeruzalém IZRAEL

S Eurovizí v Izraeli nesouhlasí někteří Židé a zahraniční politici


IzraelEurovize v Izraeli má už nyní spoustu odpůrců. Nesouhlasí s ní někteří izraelští politici ani zástupci židovské komunity. Důvodem je skutečnost, že se finále show koná v sobotu. Negativní názory se ozývají i ze zahraničí. Starosta Dublinu chce soutěž v příštím roce bojkotovat, jelikož nesouhlasí s postojem Izraelců vůči Palestincům.

Bude to kontroverzní ročník a to ještě ani zdaleka nezačal. Proti Eurovizi už brojí židovská komunita, které vadí, že by Izrael měl hostit finále soutěže v sobotu. V tento den věřící slaví šabat, který by měl být věnovaný odpočinku a upuštění od jakékoliv práce. Jedná se o nejdůležitější svátek v judaismu a jeho dodržování je přikázáno Desaterem.

Otevřeně se proti konání soutěže v zemi jako první ohradil zástupce izraelského ministerstva zdravotnictví Ja’akov Litzman. Ten se chce sejít s ministry kultury a cestovního ruchu, aby s nimi projednal svou nespokojenost. V dopise jménem stovek tisíc Židů zmiňuje, že je pořádání mezinárodní pěvecké akce v sobotu nepřípustné, jelikož dodržování šabatu je pro členy církve jedním z nejdůležitějších závazků.

Starosta irského Dublinu Mícheál Mac Donncha oproti tomu hlásá, aby evropské země Eurovizi v Izraeli bojkotovaly. To, aby do této země nevyslali svého reprezentanta alespoň Irové, hodlá prosadit na půdě parlamentu.

Donncha je bojovníkem za práva Palestinců, jejichž situaci přirovnává k jihoafrickému apartheidu. Podle něho je historie a budoucnost tohoto národa důležitější než pěvecká soutěž a Irové by měli svým bojkotem dát jasně najevo, koho chtějí v nekončícím sporu podpořit. S absencí irského zástupce na příští Eurovizi podle něho souhlasí už na pět stovek umělců.

3 komentářů ke článku “S Eurovizí v Izraeli nesouhlasí někteří Židé a zahraniční politici

  1. bastille

    V roce 1999 se konala Eurovize v Jeruzalémě 29. května a byla to taky sobota:D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>