Salvador Sobral PORTUGALSKO

Salvador Sobral odhalil podrobnosti svého zdravotního stavu


PortugalskoO zdravotním stavu vítěze letošního ročníku Eurovize se hovoří už několik měsíců. Jeho onemocnění mu dokonce zkomplikovalo cestu do Kyjeva, kde jej musela během zkoušek zastoupit sestra Luísa. Salvador Sobral prozradil portugalským médiím více o svých potížích.

Salvador Sobral trpí chronickým srdečním selháním, které vzniká postupně v důsledku srdečních onemocnění, mezi která patří například kardiomyopatie, infarkt myokardu nebo ischemická choroba srdeční. Jde o stav, při kterém je narušena čerpací funkce srdce, a to tak není schopno zabezpečit dostatečný výdej krve k uspokojení potřeb organizmu.

V Portugalsku tímto onemocněním trpí přibližně 380.000 lidí. Salvador už má za sebou několik náročných operací a je neustále pod dohledem lékařů. Pravidelně musí užívat léky a nemůže déle než na týden opustit blízké okolí své nemocnice.

„Přiznávám, že je to onemocnění trochu nepříjemné,“ říká s nadhledem zpěvák pro portugalská média, nicméně už s vážnou tváří dodává, že jeho nemoc doprovází neustálá únava a další nezáviděníhodné příznaky.

„Když se probudím, dýchám a cítím se v pořádku, tak mám pocit, že mě čeká skvělý den. Někdy celé dny brečím a další den se už cítím dobře,“ přiznal se novinářům. Nejšťastnější je na pódiu, kde nad svým zdravotním stavem nepřemýšlí.

Do Kyjeva odcestoval na jeden týden, avšak původně se obával, že mu nemoc účast na soutěži překazí. Salvador není ideální pacient, neustále musí být pod dohledem, protože občas zanedbává pravidelnou léčebnou proceduru sestávající z denního přísunu tablet na srdce. Svým lékařům musí být nablízku i z mnoha dalších důvodů. Přesto se s nimi dohodl při dodržení zásadních bezpečnostních podmínek na kompromisu. Na Ukrajinu nakonec vycestoval po dobu osmi dní.

Za jeho úsměvem se skrývá velká bolest. Jeho onemocnění srdce je natolik vážné, že jej čeká transplantace. K té dochází v nejzávažnějších případech, avšak u Salvadora již jiné východisko není. Zpěvák je zapsán na čekací listinu, nicméně nalézt vhodného dárce bude složité.

Samotné operace se nový vítěz Eurovize příliš obávat nemusí. Portugalští lékaři jej ujišťují, že jsou z 90% úspěšné. Transplantace umožní pacientovi žít bez příznaků onemocnění, jako jsou únava, potíže s dýcháním a otoky nohou, po mnoho let. Pokud jeho tělo ovšem nové srdce nepřijme, bude muset užívat po zbytek života imunosupresiva.

Kdy se Salvador Sobral dočká operace, je zatím ve hvězdách. Jisté je ale to, že jej bude podporovat celé Portugalsko.

Jeden komentář ke článku “Salvador Sobral odhalil podrobnosti svého zdravotního stavu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>