Salvador Sobral PORTUGALSKO

Salvador Sobral oznámil ze zdravotních důvodů tvůrčí pauzu


PortugalskoAčkoliv mohl do Kyjeva odcestovat pouze na týden a kvůli svému zdravotnímu stavu byl neustále pod dohledem lékařů, eurovizní výhra jakoby mu vlila novou krev do žil. Sólově vyrazil na velké portugalské turné a světu představil svou novou hudební kapelu. Nyní se ale o slovo znovu přihlásilo závažné onemocnění. Salvador Sobral z tohoto důvodu přerušuje jakoukoliv hudební činnost.

Už po výhře Salvadora Sobrala v portugalském kole se hovořilo o jeho zdravotním stavu, který mu nemohl zaručit, že v Kyjevě vůbec vystoupí. Nakonec se to podařilo, avšak zpěvák mohl na Ukrajinu vycestovat pouze po dobu sedmi dní. Na zkouškách jej zastupovala jeho sestra Luísa.

Salvador trpí chronickým srdečním selháním, které vzniká postupně v důsledku srdečních onemocnění, mezi která patří například kardiomyopatie, infarkt myokardu nebo ischemická choroba srdeční. Jde o stav, při kterém je narušena čerpací funkce srdce, a to tak není schopno zabezpečit dostatečný výdej krve k uspokojení potřeb organizmu. Za sebou už má několik náročných operací a je neustále pod dohledem lékařů. Pravidelně musí užívat léky a nemůže déle než na týden opustit blízké okolí své nemocnice.

Po vítězství v Kyjevě se více než zdraví věnoval kariéře. Ihned vyrazil na velké portugalské turné a úspěšně se mu podařilo prosadit i se svým novým hudebním projektem Alexander Search (více informací zde). Bezstarostné léto ovšem skončilo.

Na konci srpna oznámil, že kvůli zdravotní indispozici musí zrušit tři koncerty. Fanoušci se měli dočkat náhradních termínů během podzimu, avšak na setkání se svým idolem budou muset zapomenout. Salvadorův zdravotní stav se natolik zhoršil, že na neurčito přerušuje jakoukoliv hudební činnost. V úterý ohlásil tvůrčí pauzu a na doporučení lékařů se bude vyhýbat jakýmkoliv stresujícím faktorům.

„Pro nikoho není tajemstvím, že mé zdraví není v pořádku. Mám problém a musím své tělo ponechat vědě, světu, kde se mé problémy vyřeší. Z tohoto důvodu odcházím z pódia a hudebního světa. Můj problém bude určitě vyřešen, nevím ale kdy. Chci vám všem poděkovat za vaši podporu. Brzy budu zpátky, je to dočasné sbohem,“ oznámil Salvador Sobral ve videu pro fanoušky.

Jeho poslední koncert před uměleckou přestávkou proběhne dnes. Uskuteční se ve městě Cascais a vstupné bude zdarma. Zpěvák věří, že se na koncertní jeviště vrátí, ačkoliv mu některá média předpovídají tři měsíce života. Z těchto neodborných diagnóz si ovšem hlavu neláme.

Kdy se ke své kariéře vrátí, je zatím nejisté. Jeho onemocnění srdce je natolik vážné, že bude muset podstoupit transplantaci. K té dochází v nejzávažnějších případech, avšak u Salvadora již jiné východisko není. Zpěvák je zapsán na čekací listinu, nicméně nalézt vhodného dárce je složité.

Samotné operace se vítěz Eurovize příliš obávat nemusí. Portugalští lékaři jej ujišťují, že jsou z 90% úspěšné. Transplantace umožní pacientovi žít bez příznaků onemocnění, jako jsou únava, potíže s dýcháním a otoky nohou, po mnoho let. Pokud jeho tělo ovšem nové srdce nepřijme, bude muset užívat po zbytek života imunosupresiva.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>