Salvador Sobral PORTUGALSKO

Salvador Sobral se konečně dočká transplantace srdce


PortugalskoNa začátku září oznámil letošní vítěz Eurovize Salvador Sobral tvůrčí pauzu. Učinil tak ze zdravotních důvodů, nicméně nyní je jasné, že nečekané rozhodnutí nepřišlo jen tak z ničeho nic. Jeho chronické srdeční selhání vyžaduje transplantaci srdce, pro kterou se konečně našel vhodný dárce. Operace proběhne v následujících dnech.

Salvador trpí chronickým srdečním selháním, které vzniká postupně v důsledku srdečních onemocnění, mezi která patří například kardiomyopatie, infarkt myokardu nebo ischemická choroba srdeční. Jde o stav, při kterém je narušena čerpací funkce srdce, a to tak není schopno zabezpečit dostatečný výdej krve k uspokojení potřeb organizmu. Za sebou už má několik náročných operací a je neustále pod dohledem lékařů. Pravidelně musí užívat léky a nemůže déle než na týden opustit blízké okolí své nemocnice.

Jeho onemocnění srdce je natolik vážné, že jedinou vidinou lepších zítřků zůstává transplantace. K té dochází v nejzávažnějších případech, avšak u Salvadora již jiné východisko není. Zpěvák byl dlouhé měsíce zapsán na čekací listinu, nicméně nalézt vhodného dárce bylo složité.

Nakonec se to podařilo. Salvador se informaci dozvěděl na začátku září a z tohoto důvodu nečekaně ohlásil tvůrčí pauzu uprostřed běžícího turné. Aktuálně je už pod kontrolou doktorů v nemocnici Santa Cruz v Carnaxide. Náročný zákrok se uskuteční v nejbližší dny.

Samotné operace se vítěz Eurovize příliš obávat nemusí. Portugalští lékaři jej ujišťují, že jsou z 90% úspěšné. Transplantace umožní pacientovi žít bez příznaků onemocnění, jako jsou únava, potíže s dýcháním a otoky nohou, po mnoho let. Pokud jeho tělo ovšem nové srdce nepřijme, bude muset užívat po zbytek života imunosupresiva.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>